Automobily Dopravci Letectví Metro Tramvaje Trolejbusy Železnice

Dobrá zpráva pro řidiče a strojvedoucí. Lékařská prohlídka počká, u pilotů ne

Stanoviště strojvedoucího v novém Regiopanteru. Foto: České dráhy.
Stanoviště strojvedoucího v novém Regiopanteru. Foto: České dráhy.

Řada zaměstnanců v dopravě se dostala kvůli vyhlášení nouzového stavu do situace, kdy by za normálních okolností nesměli dál řídit například autobus nebo lokomotivu, protože jim vyprší termín pro pravidelnou lékařskou prohlídku. Nouzový stav ale tento problém řeší.

Ministerstvo dopravy oficiálně potvrdilo, že platnost prohlídek je automaticky potvrzena. Vyplývá to z usnesení vlády z neděle, jde o součást balíčku, který omezil pohyb obyvatelstva.  „Všechny periodické zdravotní prohlídky zaměstnanců jsou automaticky prodlouženy po dobu trvání nouzového stavu,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

V případě letectví je situace jiná. Úřad pro civilní letectví (ÚCL) doporučil leteckým lékařů, aby po dobu mimořádné situace související s koronavirovou infekcí přestali poskytovat vyšetření na získání/prodloužení platnosti osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy, LAPL a SLZ. Naopak doporučuje provádět pouze lékařská vyšetření na získání/prodloužení platnosti osvědčení zdravotní způsobilosti 1. a 3. třídy, tedy zejména pro profesionální piloty a řídící letového provozu. V praxi to znamená, že ti, kteří se létáním živí, musí dojít na prohlídku včas.

„Budeme plně respektovat doporučení Úřadu. Jsou zde lidé, kteří létat musí pro humanitární, zdravotnické a technické účely. O tyto lidi je naše povinnost se postarat. Každá návštěva lékaře je ale rizikem pro šíření infekce. Létání pro radost nyní musíme odložit,“ potvrdil letecký lékař MUDr. David Melechovský pro server Aeroweb.cz.

Letecký personální a řídící letového provozu musí navštívit Ústav leteckého zdravotnictví. U něj nedochází k žádnému omezení provozu pro vyšetření těchto dvou kategorií, u ostatních naopak ústav kvůli karanténě požádal o odložení návštěvy.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Hanzi
Host
Hanzi

Tak asi i logicky vzato, řidiče náklaďáku, autobusu, vlaku může dneska dělat kdejaký Véna, takže tam se zas až tolik zazázraků u té zdravotni prohlidky čekat nedá. Piloti to už je jiný level.

Dominik
Host
Dominik

Ano, pilot má nějakou odbornost, atd…, ale schazovat kvůli tomu kamioňáky, strojvedoucí, apod…?
Strojvedoucí chybí, tak se klidně přihlašte, jestli tedy projdete celou vstupní zdravotní prohlídku + psychotesty, uvidíme co budete říkat pak.

ros
Host
ros

A druhý den po skončení nouzového stavu již nemužeš dělat ,objednací doba bude tak 2 měsíce, takže sorry jako.

Jiří 2
Host
Jiří 2

Co nám bylo od zaměstnavatele sděleno, bude na to dostatečný čas. Samozřejmě musejí počítat s tím, že ty lékařské prohlídky nelze u všech vyřešit ze dne na den.

Matti
Host
Matti

A co mimořádné prohlídky, např. po dlouhodobé PN v souvislosti s úrazem? Ty se také odkládají a pracovník může bez ní nastoupit
do práce ?

jirka
Host
jirka

nevim co všichni panikaří kvůliv tomu viru, je to přehnané
tady je článek z 2016 tak at si každý udělá porovnání sám, aktuálně máme tedy na 100 000 asi 5 nakažených
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/chripkova-epidemie-trva-zemrelo-jiz-27-lidi-343082

Honza
Host
Honza

A opakem zbytečného panikaření je zbytečné frajeření, že se nic neděje.

jirka
Host
jirka

děle, ale ne moc, jo to když byl mor a nebyly antibiotika to bylo opravdu katastrofa: První, celoevropská epidemie moru měla na svědomí 25 miliónů mrtvých, tedy asi 1/3 obyvatel tehdejší Evropy.
takže tohle je prd.

Modré zábradlí
Host
Modré zábradlí

Tehdy měl ovšem taky každý 10 dětí a že se jich většina nedožila dospělosti se považovalo za standard.

Jaaa
Host
Jaaa

Jj, 150 mrtvejch denně v Itálii, to je něco, nad čím se dá mávnout rukou, že?

Y.K.
Host
Y.K.

No, ale na viry pořád nejsou žádná „antibiotika“.

Y.K.
Host
Y.K.

Máte to tam napsané, je to matematika základní školy. Bylo 1 375 případů chřipky na 100 000 lidí, republika má zjednodušeně 10 mega, tak to máte 137 000 nemocných. Úmrtnost na COVID-19 je v současné době 3,4 %, tak to by odpovídalo 4658 mrtvým, kdyby onemocnělo stejné množství lidí. Chřipka zabila 27. Už vidíte kde je rozdíl?

Opatření jsou proto, abysme se nedostali na 1000 nakažených na 100 000.

Mirvald
Host
Mirvald

Jsem řidič starší 65 let a propadne mi prohlídka. Jak se mnou? jezdím málo, ale občas ano.

MiKi
Host
MiKi

Opravdu ?

Kubrt
Host
Kubrt

Tak hlavně jestli máte kvalitní československý automobil ze závodů AZNP nebo TAZ 🙂

Mirvald
Host
Mirvald

Z AZNP. V dobrém stavu, garážovaný, málo jetý. .Bylo už několik zájemců o něj.

Pe.tr
Host
Pe.tr

Teď již chápu dřívější Mirvaldovi komentáře . Plato vajec za oknem a klobouk naražen pod obočí , při první příležitosti odevzdat ŘP .

Vašek
Host
Vašek

A vy vysvígro z češtiny.

Lesan
Host
Lesan

Jak s vámi? V současné situaci zůstaňte doma a nejezděte vůbec. Pokud je obchod daleko (=opravdu daleko, ne že do místní samoobsluhy se nechce a musí se jet do Kauflandu) a jízda autem je nutností, riziko vylapení hlídkou a následných problémů s propadlou prohlídkou je dnes velmi malé, PČR má důležitější starosti.

milano
Host
milano

Volal jsem praktickému lékaři-prohlídky jsou pozastaveny na dobu po nouzovém stavu