LOT 3a leaderboard

Do Budějovic míří nejkratší škodovácké elektrobusy, budou se dobíjet z trolejí

Elektrobus Škoda Perun. Autor: Škoda ElectricElektrobus Škoda Perun. Autor: Škoda Electric

Plzeňská Škoda Electric získala na jihu Čech kontrakt na dodávku elektrobusů. Dopravnímu podniku v Českých Budějovicích dodá jedenáct vozidel. Cena

Plzeňská Škoda Electric získala na jihu Čech kontrakt na dodávku elektrobusů. Dopravnímu podniku v Českých Budějovicích dodá jedenáct vozidel. Cena činí 140 milionů, termín dodání je léto příštího roku.

S devíti metry na délku půjde o vůbec nejkratší a nejmenší vozy v historii Škody Electric. Zajímavé budou i díky způsobu napájení. „Vozy jsou unikátní tím, že se budou pravidelně a krátce nabíjet pantografem přímo ze stávající trolejbusové troleje, a to přibližně každých padesát kilometrů. K tomuto účelu jsou vybaveny galvanicky odděleným nabíječem přímo na vozidle,“ sdělil obchodní ředitel Škody Electric Radek Kapr.

Pro českobudějovický dopravní podnik půjde o vůbec první vlastní elektrobusy ve flotile. Přes testy různých alternativních pohonů v minulosti zajišťují MHD v jihočeské metropoli pouze autobusy a trolejbusy. Malé elektrobusy mají být nasazeny na dvě nové linky z odstavných parkovišť do historického jádra. Tam dnešní velké vozy MHD nezajíždějí, neboť je dobře dostupné pěšky.

Českobudějovický městský autobus. Autor: DPMČB

Českobudějovický městský autobus.
Autor: DPMČB

Budějovická městská doprava má dnes 22 linek, ve všední dny do ulic vyjíždí přes sto vozidel. Poměr trolejbusů a autobusů je zhruba vyrovnaný. Vozidla MHD ročně najedou v Českých Budějovicích a okolí asi šest milionů kilometrů a přepraví 40 milionů cestujících. Do roku 1950 ve městě jezdily i tramvaje.

Největší změnou poslední doby bylo srpnové zrušení tarifních zón, které zlevnilo předplacené jízdenky obyvatelům širší aglomerace.

Tagy České Budějovice MHD Škoda Electric
Žádné komentáře