Deutsche Bahn prodává švédskou Arrivu finským státním drahám VR

Jednotka Alstom Coradia Nordic provozovaná Arrivou ve Švédsku. Foto: ArrivaJednotka Alstom Coradia Nordic provozovaná Arrivou ve Švédsku. Foto: Arriva

VR si od akvizice slibuje posílení konkurenceschopnosti před otevřením finského trhu.

Finské státní dráhy VR vstoupí výrazně do závazkové dopravy ve Švédsku. Od Deutsche Bahn koupí sto procent ve společnosti Arriva Sverige.

O prodeji celé Arrivy se mluví několik let, teď jde o první příklad, kdy se německý státní dopravce zbavil Arrivy v jedné zemi. Arriva měla ve Švédsku loni tržby zhruba 300 milionů eur (cca 7,6 miliardy korun) a zaměstnává 3  800 lidí. Je třetím největším železničním dopravcem v zemi a čtvrtým největším v oblasti autobusové dopravy.

Finský trh s veřejnou dopravou se otevírá, a proto je velmi nutné, abychom byli konkurenceschopní. Musíme proto posílit svoji pozici pro další růst v severských zemích,“ uvedl šéf VR Lauri Sipponen. Finsko čekají první soutěže na dopravce už letos. Švédská Arriva mohla být jedním ze zájemců, VR ji ovládly. Podle firmy ale zkušenosti Arrivy pomohou posílit pozici VR.

Transakci musí ještě schválit regulátoři a také německé ministerstvo dopravy.

Arriva ve Švédsku provozuje 800 autobusů, 238 vlaků a 65 tramvají. Dopravce v zemi působí (ještě s jinými majiteli) od roku 1997, začínal s autobusy na jihu země. Velký kontrakt má ve Stockholmu, kde provozuje autobusy i tramvaje, Vlaky zajišťuje na jihu země v souboru Pågatåg a souboru Kinnekulletåget mezi městy Göteborg a Örebro. Jezdí také v okolí Stockholmu.

Tagy Arriva Arriva Sverige¨ Deutsche Bahn VR
9 komentářů