egoe-plus
Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Děti Země stáhly rozklad proti povolení dálnice D11, dvě minuty před koncem lhůty

D11 Autor: ministerstvo dopravy
D11 Autor: ministerstvo dopravy

Ekologický spolek Děti Země splnil dohodu s Ředitelstvím silnic a dálnic z konce srpna a stáhl rozklad proti stavebnímu povolení k pokračování dálnice D11 u Hradce Králové. „Podle dohody jsme měli jediný úkol, a to do týdne od jejího sepsání stáhnout náš obsáhlý rozklad, což jsme udělali dvě minuty před koncem této lhůty,“ uvedl předseda spolku Miroslav Patrik.

Nyní by mělo ministerstvo dopravy stavební povolení potvrdit, silničáři chtějí začít stavět 2. října. Rozklad se týkal úseku od Hradce Králové k Předměřicím nad Labem, který je součástí jedné patnáctikilometrové stavby Hradec Králové – Smiřice. Na stavbu už má smlouvu za 2,6 miliardy sdružení firem Eurovia, Metrostav a Swietelsky. Na navazujícím úseku Smiřice – Jaroměř už se pracuje. Oba úseky mají být hotové v roce 2021.

D11 Hradec Králové - Smiřice. Autor: ŘSD
D11 Hradec Králové – Smiřice.
Autor: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic k definitivnímu povolení směřuje po více než dvou letech řízení. Jde totiž už o druhé povolení pro zmíněný úsek. První povolení vydalo ministerstvo už loni v červnu, proti tomu se ale také odvolaly Děti Země, když napadly takzvaná závazná stanoviska kraje i města. ŘSD pak celý proces letos v březnu zastavilo, žádost o povolení stáhlo a odvolací řízení bylo zrušeno. Následně silničáři podali žádost novou se zdůvodněním, že to tak bude rychlejší. Nové povolení dostali letos v červnu, znovu jej ale v červenci rozporovaly Děti Země.

Nyní ale nastal mezi oběma organizacemi smír. Stažení rozkladu proti stavebnímu povolení je přitom podle Dětí Země mimořádnou událostí, neboť standardně by vyčkaly na výsledek rozkladového řízení, které trvá několik měsíců. Jeho výsledek je ale nejistý. Spolek se proto spokojil se smlouvou, ve které se silničáři zavazují například k ochraně stávajících dřevin a výsadbě nových, k monitoringu hluku, ochraně obojživelníků nebo navrácení ploch kolem stavby do původního stavu.

Kompletní text dohody najdete například na Hlídači státu.

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
X 1

Tož já vám nevím.
V letáku ke stavbě štreky z Berlína do Mnichova je napsany, že příroda po stavbě na tom musí byt lepší než před stavbo samotno.
Ekologové prej byli součástí týmu projektantů a taky vykonávaly stavební dozor.
Samozřejmě žabky nechytale do kybla zedníci ale tito zelenači.
A u nás je to jak? Nikdo sa s nikym nebavi a posilaji si jenom kolkovany dopise?
Kolik projektantů v agroenviromentalních stavbách má třeba Sudop?
Ja si nerobim prdel, ja sa važně ptám.

Ondra

Deti země a podobná zdruzeni bych nechal tyhle Průtahy zaplatit. Lidi nechají dusit auty, ale hlavně ze par zabicek muže v klidu spat

Jan Sůra

A kdo zaplatí ostatní průtahy způsobené chybami ŘSD či jiných organizací?

VRT

A ty průtahy na D35 způsobené ŘSD zaplatí kdo?

Miloslav

No na me to spis pusobi, ze dostali patricny baksis a odtahli. Videl nekdo z vas cleny toho spolku ze by vlastnima rukama treba nekde cistili prirodu? Ja tedy ne…

Jenda

Neříkej to nahlas, nebo už to příště nebude fungovat !!!

Nekdo

co to bylo tentokrate? krecek? zizalka? kapradina? nebo jenom broucek v hlave Patrika?

Jirka

Když si přečtete odkazovanou smlouvu na Hlídači státu, tak se to celkem srozumitelně a podrobně dozvíte.

Petr.R

a to jako budeme sledovat každý den? třeba hulín-fryšták tam byla žaba, křeček,mravenec, čmelák, ježek atd. Místo čtení kravin, bych Patrikovi poslal příhlášku do blázince.

Frantisek

Místo psaní kravin bych si na Vašem místě přeci jen přečetl, oč jde. Ale máte-li jen potřebu nadávat…

Petr.R

A proč bych něco četl, mně stačí statistika nemocí, poničených domu a smrtí v těch doslova uličkách tych vesnic, co je pán Patrik chrání aby jezdili kamiony vesnicí a né po dálnici. Mravence hubím, krtka zabiju aby se netrápil, žaby chovám ježka též a by mně zajímalo, co patrik má doma za zvířata jestli mravence nebo křečka polního, ale podle fotky ten křeček snědl mu vitamíny a mu chřadne mozek, ale karma si ho našla, možná důch nějakýho cyklisty co skončil pod koly. Františku vysvětli když soud řekne, že čmelák uletí pryč a on za týden tam dá mravenca, tak… Číst vice »

raddie

😀 😀 😀

VRT

A kdyby tak tragicky nepro**** ŘSD situaci s D35, mohlo se na Hradubicku stavět úplně vše.