Delta věří A220. Největší zákazník kanadského letadla objednal dalších 12 strojů

A220 v barvách Delta Air Lines. Foto: AirbusA220 v barvách Delta Air Lines. Foto: Airbus

Jde již o čtvrté navýšení objednávky na tento typ letadla.

Americká letecká společnost Delta Air Lines dál rozšířila svoji objednávku na letadla Airbus A220. Do flotily dopravce přibude dalších dvanáct letadel ve větší verzi -300. Delta je již největším zákazníkem i provozovatelem A220 na světě.

Novou objednávku oznámil Airbus v tiskové zprávě. Letadlo bylo původně vyvíjeno kanadským Bombardierem jako letoun Cseries. Vyrábí se v Kanadě a USA. Delta se stala prvním provozovatelem tohoto typu v Severní Americe. Jde již o čtvrtou objednávku, kterou dopravce uplatnil. Téměř polovina z celkového počtu 119 objednaných letadel je již dodána, v barvách Delty létá 59 A220 ve verzích -100 a -300.

„Dalších dvanáct letadel nám pomůže k ještě efektivnějšímu provozu než dosud, navíc poskytne cestujícím větší komfort,“ uvedla Kristen Bojko, viceprezidentka Delty pro letadlovou techniku.

Delta létá s A220 od října 2018. Obchod s Deltou byl klíčový pro budoucnost tohoto letadla nejen při první objednávce. Výrobní program se ocitl ve vážné krizi, když americká vláda na letadla Bombardieru uvalila vysoká cla. Krizi nakonec vyřešil Airbus: dohodl se s Bombardierem na výrobě letadla v jeho závodě v Mobile ve státě Alabama. Tím odpadl problém se cly. Airbus nakonec celý výrobní program od Bombardieru odkoupil a přejmenoval na Airbus A220.

Po světě zatím létá celkem 246 A220 pro šestnáct dopravců, Airbus se blíží k počtu 800 objednávek. Letos v závěru roku by se měly poprvé objevit i u ČSA.

Tagy A220 A220-300 Airbus Delta Air Lines
1 komentář