umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Daň za expanzi i blokádu. Qatar Airways sice vzrostly tržby, ztráta vylétla na devítinásobek

Qatar Airways a Boeing doladily na aerosalonu smlouvu na nákup 5 nákladních Boeingů 777F. Kontrakt má hodnotu 1,7 miliardy dolarů v ceníkových cenách. Foto: Boeing
Qatar Airways a Boeing doladily na aerosalonu smlouvu na nákup 5 nákladních Boeingů 777F. Kontrakt má hodnotu 1,7 miliardy dolarů v ceníkových cenách. Foto: Boeing

Letecká společnost Qatar Airways pokračovala v posledním finančním roce jako jediný dopravce z oblasti Perského zálivu v dvouciferném růstu tržeb. Expanze, ke které dochází i přes blokádu části letových tras v okolí Katartu přinesla aerolince ale současně velkou ztrátu. Meziročně se její objem téměř zdesetinásobil.

Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy za finanční rok začínající 1. dubna 2018 a končící 31. března 2019. Aerolinka přiznala ve výroční zprávě ztrátu 639 milionů dolarů, o rok dříve byly aerolinky ve ztrátě 69 milionů dolarů. V tiskové zprávě označila výsledky za mimořádný úspěch.

Aerolinky z oblasti Perského zálivu zažívaly v poslední dekádě velký růst a byly jedním z hlavních tahounů prodejů nových letadel, v poslední době se jim ale přestalo dařit a počty cestujících už nerostou. Qatar Airways jsou výjimkou: firma loni zaznamenala nárůst tržeb o 14 %na 13,23 miliard dolarů. Počet cestujících přitom stagnoval na 29,484 milionech, nabídnutá kapacita takzvaných sedačkokilometrů (ASK) stoupla o více než 13 %.

„I přes velké výzvy, které v leteckém průmyslu nelze s ničím porovnat, jsme dosáhli expanze naší sítě i flotily a zaznamenali jsme výrazný růst tržeb,“ řekl šéf Qatar Airways Akbar Al-Baker. Výzvou považuje Al-Baker především blokádu letových prostorů okolních zemí, s kterou Katar dlouhodobě nesouhlasí a kvůli které musí některé lety plánovat s velkou oklikou. Lety z Kataru zakázaly Spojené arabské emiráty a Saudská Arábie, do zákazu největší trhy Qatar Airways. „Pokud bylo cílem nás oslabit, podařil se jim přesný opak,“ dodal Al-Baker.

Za ztrátou vidí firma kromě blokády i postupný rozvoj linek, vyšší náklady na palivo i kurzové rozdíly. „Náš úspěch je postaven na dodržování strategie poskytnout zákazníkům to nejlepší,“ dodal Al-Baker. Firma jen za loňský finanční rok otevřela jedenáct nových linek, další chystá na příští letový řád.

Katarský dopravce pokořil v uplynulém roce hranici 250 letadel ve flotile, dalších 300 kusů má aerolinka objednáno.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
GPGP

Je prostě vidět že katarci šetří, je trapné když si dáte např. ginger ale a oni vám nedají celou plechovku ale jen 0.2 l, za ten rok se zhoršili, letušky vám šlapou na nohy, v Doha vás klidně vyhodí na plochu při 45 C, i když bus už odjíždí, jsou to skřípky, které ukazují mozajku…. jestli zase vyhrají u Skytrax nejlepší aerolinky tak se fakt naštvu 🙂

Eva

A ješté pro vaše možné zbavení pochybností, múj první dálkový let do Asie se odehrál v době, kdy se ještě v zadní části letadla ČSA umísťovali kuřáci, kteří tam směli béhem letu kouřit, a že asiati jsou dobří pyromani, to jsme si to užili. A vedle mne sedél lékař, který byl léčit naše vládní prominenty akupunkturou a jinými tradičními metodami. Vše mél řádné fotograficky zdokumentováno. Jóó, to byla jiná hitparáda čekat v Jerevanu na spoj do Ásie pod dohledem ostrahy se samopaly v místnosti bez oken a jen s 1 dveřmi a s ožralou tehdejší hudební skupinou jménem Plavci, kteří… Číst vice »

Eva

První, zpáteční dálkový let (celkem 5 úsekú ) s QATAREM letos v březnu a doufám, že už i poslední a to jsem se na ně těšila. Úroveň služeb podle mých nárokú, podstatně horší než KLM/AirF či u Emirates, jídlo, pití, přistup personálu, pohodlí, nezabodovalo prostě nic ani na jednom z letū. Navíc špatně nastavený řád pro let z Asie do Evropy, to asi kvúli těm sedačko kilometrům, něco jako osobní vlak, který staví na každé mezi. Velmi nepříjemný let přes Perský záliv, kde jak je uvedeno, nemúže vstoupit do zakázaného vzdušného prostoru, tak se tam kroutí a točí, velmi nepříjemné.… Číst vice »

Jen tak

to by me tedy zajimaly ty naroky… ?

spis mam pocit, ze jste letela poprve v zivote (soude podle toho, ze jste byla nervozni z toho, ze zhasli)

Eva

Hahaha, no tak jo, já vám to neberu, je to váš názor a docela jste mé fakt pobavil(i). Prostě, někdo má vyšší nároky a někdo třeba zase húře chápe psaný text. Příjemný den.

Hojakar

A proto qatar airways byly již poněkolikáté vyhlášeny jako nejlepší aerolinky světa??? Špatně sestavený timing pro lety evropa- Asie? Pro koho špatně? Pro vás? Vy jste jediný zákazník? Co když to vetsine vyhovuje? Taky by mě zajímaly ty vaše nároky…. zkuste třeba traged servis,ti litaji jen s jedním motorem tak třeba bude v letadle větší klid…to že se hlavní světla stlumuji je běžná věc na dlouhých mezikontinentalnich letech…

Petr

Mě by docela zajímalo, s čím normálně létáte, že QR nesplňují Vaše nároky. Já pokud jen trochu můžu, tak beru Qatar, i v případě, že je to delší a dražší možnost než s nějakými evropskými aerolinkami.

Eva

Např. jsem za 30 let létání po svėtě, u žádné letecké společnosti nikdy nezažila podávání a konzumaci „jidla“, skoro potmě. A prosím lépe čtėte. Protože skoro na všech z 5 letů jsme dostali řadu stejných, něco jako „jídel“, která jsem už odmítala jíst a zapíjet už po X-té všude výhradnė podávanou Pepsi colou (na žaludek při letu zásadné preferuji coca colu, kterou zde nevedou), tak mi to bylo celkem šuma fuk, ovšem nebýt vystresovaných okolních spolucestujících, kterým to nedělalo moc dobře a taky v té tmě dost bryndali a ani si neuměli správně navléknout ty úžasné jedorázové fejkové fusky, díky… Číst vice »

Cestující LBC MHD

Paní Evo, to jste se asi spletla a letěla se Smart Wings.

Eva

Honit triko si tu skutečné nepotřebuji, to je spíš mužská záležitost, navíc to ani nemám v povaze. Ale spíš vidím, že je to tu
marný, je to tu marný, je to tu marný.

Jen tak

takze prvni let v zivote.

Eva

Váš, tak to je mi líto. 😂

Eva

Potrefená husa ….

Miro776

s QR mam doteraz nalietanych za poslednych 7rokov 146segmentov ( https://my.flightradar24.com/miro776 ) a ziadny problem co sa tyka kvality alebo bezpecnosti som nezaznamenal. Raz malo lietadlo na odlete z BUD technicke problemy,tak sme mali 2hod meskane na odlete a nestihnul som prestup v Qataru,tak aerolinka ma prebookovala na dalsi let za12h + hotel na prespane v Doha, ale tento problem som mal u QR iba raz…. Co sa tyka kateringu, tak su na vyber 3jedla v economy, bezny standart. Existuju aerolinky, ktore maju o trochu lepsi katering v economy,ale ze by to bola u QR tragedia, to si nemyslim…. Ohladne… Číst vice »

Dalibor

Tomu nerozumím…můžete to blíže vysvětlit?

Navíc špatně nastavený řád pro let z Asie do Evropy, to asi kvúli těm sedačko kilometrům, něco jako osobní vlak, který staví na každé mezi.