Letecké společnosti Letectví

Dalším aerolinkám zhoršila ropa a levné letenky výsledky, IAG zůstal v plusu

Boeing 747-400 v lakovně v Dublinu. Foto: Chris Bellew / British Airways
Boeing 747-400 v lakovně v Dublinu. Foto: Chris Bellew / British Airways

Série oznamování horších hospodářských výsledků leteckých společností pokračuje. Po výrazném propadu hospodaření leteckých skupin Lufthansa Group a Air France – KLM dnes oznámila zhoršení svých ekonomických ukazatelů i skupina International Airlines Group (IAG).

Vlastník čtyř evropských aerolinek ale na rozdíl od jiných udržel za první tři měsíce letošního roku hospodaření v kladných číslech. Firma oznámila za první čtvrtletí zisk 135 milionů eur, což je sice meziroční pokles o 60 %, v porovnání s jinými aerolinky v Evropě ale relativně úspěch. Vlastník aerolinek British Airways, Iberia, Vueling či Aer Lingus ale současně varoval před dalším možným poklesem zisku.

Zůstali jsme v zisku ve čtvrtletí, které bylo výrazně ovlivněno cenou leteckého paliva, nepříznivým vývojem směnných kurzů i přebytku nabídky nad poptávkou na celém trhu,“ řekl šéf skupiny Willie Walsh, který současně oznámil, že prodává část svého podílu ve skupině kvůli finančnímu vyrovnání se svoji exmanželkou. Podle čtvrtletní zprávy stouply náklady na palivo meziročně o 11 %. Akcie firmy na výsledky reagovaly růstem.

IAG za první čtvrtletí navýšila tržby o 5,9 % na 5,32 miliardy eur, především díky nárůstu kapacity u Iberie a Aer Lingus, firma současně rozšířila byznys své nízkonákladové značky Level. Podle Walshe zatím není na výsledcích vidět dopad Brexitu, jiné aerolinky naopak propad profitu vysvětlily i Brexitem.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Tak nějak si říkám, co dělají tyhle aerolinky špatně, když suverénně nejlevnějsí Ryanair je pořád v kladných číslech.A služby Ryanairu a např BA , se už v poslední době téměř neliší..

Pavel

Tak tohle je hodně extrémní názor říct, že se téměř neliší 😀 ano určitě jste jeden z těch, co nepřežije dvě hodiny bez jídla(bejvavalo to fajn), ale ten přístup i kvalita jsou stále dosti rozdílné

Petr

Kvalita čeho? 😀 Např ty nerudné letušky u krachujících, rádoby ne low-cost ČSA? 😀 U BA pokud vím žádný servis neprobíhá, a nabídka placeného občerstvení u Ryanu je dle mého hodně kvalitní a s nepříjemnou obsluhou jsem se taky nesetkal,spíš naopak 🙂 … A nejedná se o 2 hodiny bez jídla,BA ho nenabízí na letech pod 5 hodin, což už je docela humáč na to,kolil u nich stojí letenky ve srovnání s Ryanem,např na lince London-Praha…

Jen tak

Nerudne letusky? Na to jste prisel prosim vas kde? 😀

Jen tak

Ona snad linka praja – londyn leti 5 hodin?

Prngr

Psal „pod 5 hodin“

Jen tak

Mimochodem, rozdil v cene mezi prahou a londynem je mezi ba a ryanairem par stovek.

Petr

Ano,ale tech par stovek je v podstate platba za nic