Infrastruktura Silnice

Další zpoždění na D1. Děti Země daly rozklad proti úseku Mirošovice – Hvězdonice

Dálnice D1, foto: Ministerstvo dopravy
Dálnice D1, foto: Ministerstvo dopravy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si může odškrnout další stavbu, kterou se jim nepodaří zahájit včas. Modernizace úseku 2 na dálnici D1 mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi měla začít podle plánů ŘSD v srpnu, teď je ale jisté, že nabere zpoždění.

Proti stavebnímu povolení se odvolaly Děti Země. Vyplývá to z oznámení o podaném rozkladu, který zveřejnilo ministerstvo dopravy na úřední desce. Rozklad přichází v době, kdy se vztahy mezi ŘSD a organizací Děti Země vyostřují.

Děti Země napadly zatím všechny povolení pro modernizace D1, zatím ale neúspěšně. Rozklad vždy ministerstvo dopravy zamítlo. I nový rozklad je podobný, jako všechny ostatní: Děti Země napadají vydání takzvaných závazných stanovisek různých úřadů a chtějí jejich nové vydání. To by v praxi znamenalo zpoždění i o několik let.

Rozklad se týká 7,6 kilometrů dlouhého úseku, náklady na modernizaci ŘSD odhaduje na 1,85 miliardy korun.

Soutěž na zhotovitele už začala, do prvního kola se přihlásilo osm firem. ŘSD ale nechce dokončit soutěž až do chvíle, dokud nemá v ruce platné stavební povolení.

Děti Země blokují i jiné úseky na D1, například mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Jde o mimořádně sledovaný úsek: je to první stavba, kde může vyhrát zakázku kazašská firma. Ta dala ve sdružení s italskou a českou firmou nejnižší nabídku.

ŘSD je smířeno s tím, že Děti Země zablokují všechna povolení. „Sdružení Děti Země podává rozklad na všechny úseky modernizované D1. Jedná se stále o tytéž opakované námitky, které byly již několikrát zamítnuty. Z toho lze vyvodit, že stejný postup budou aplikovat i na všechny budoucí úseky, jakmile na ně ŘSD obdrží nepravomocné stavební povolení,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Vztahy mezi ministerstvem dopravy, ŘSD a Dětmi Země v posledních týdnech výrazně ochladly. Ministerstvo a ŘSD dokonce nechaly vyrobit cedule, že Děti Země zdržují stavbu dálnice D11, protože podaly rozklad. Proti Dětem Země ale ministr dopravy Dan Ťok vystoupil v době, kdy jim dal jím vedený rezort za pravdu v případě jiné stížnosti: obchvatu Frýdku-Místku.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Matej

Nebylo by zahodno doplnit i vyjadreni Deti Zeme? Nebo aspon na nej odkazat? Jen aby zprava byla vyvazena.
http://detizeme.cz/zprava.shtml?x=2500647

Jirka

Pokud to je možné snažím se vždy Frýdku-Místku ve špičce vyhnout, ale někdy to prostě nejde. Vždy jak tam v té koloně stojím, uvažuji nad tím, že někdo v těch domech okolo hlavního tahu na Polsko musí bydlet. Po jejich poslednímu krásnému zablokování stavby bych tam nejlépe ubytoval všechny členy sdružení Děti Země. Myslím, že budou velmi rádi, protože to prostředí jim vyhovuje a chtějí ho zachovat co možná nejucpanější, aby si tu cestu přes město všichni vychutnávali jako já. Odhaduji, že minimálně 10 let tomu tak ještě bude. Nikde jsem nenašel, co z toho zdržení vlastně ten spolek má.… Číst vice »