Dopravci Lidé Železnice

Další změny v Českých drahách. Řídící výbor povede místo Čočka Kopřiva

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy
Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy
V sedmičlenném výboru stále chybí zástupci dvou ministerstev. Podle stanov jde o nejdůležitějších orgán Českých drah.

České dráhy čeká personální změna ve zdánlivě formální pozici. Do čela řídícího výboru dopravce míří náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva. V pozici vystřídá Tomáše Čočka, který už na ministerstvu dopravy skončil. Dvě pozice v sedmičlenném výboru jsou nadále neobsazené.

Vyplývá to z návrhu, který poslalo ministerstvo dopravy do meziresortního řízení. Řídící výbor je podle stanov dopravce nejdůležitějším orgánem, jmenuje členy dozorčí rady, kteří pak rozhodují o složení představenstva. V podstatě zastává funkci valné hromady. Dlouhodobě v něm jsou zástupci pěti ministerstev: dopravy, financí, pro místní rozvoj, průmyslu a obchodu a obrany. Jeho členy volí vláda.

„Stávající předseda řídícího výboru Tomáš Čoček již není ve funkci náměstka ministra, z tohoto důvodu je navržena jeho výměna za jiného zástupce Ministerstva dopravy,“ vysvětluje ministerstvo dopravy v návrhu.

Ve výboru budou nadále chybět dva lidé, své zástupce nemá ministerstvo obrany ani ministerstvo pro místní rozvoj. Dokument ale naznačuje, že se do řídícího výboru chystá zástupkyně pro místní rozvoj, jen její jmenování nebylo projednáno s vládním výborem pro personální nominace. Ministerstvo dopravy ještě ve výboru zastupuje náměstek Ladislav Němec a ředitel odboru strategie Luděk Sosna. Za ministerstvo průmyslu a obchodu působí náměstek Eduard Muřický, za ministerstvo financí Petr Pavelek.

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Robert

No potěš, negativní postoj Kopřivi k ČD je veřejné tajemství. To už tam rovnou mohou dát Emana Šípa.

kosmik68

Česká televize, České dráhy, Česká pošta….něco se chystá?

Josef Král

Mslíte, že ten pan Kopřiva bude lepší?

Martin1

Copak by tam dělal náměstek pro železnici. Raději tam dáme všehoschopného oddaného právníka.

Jan Schmidt

dodatky ke smlouvám podepisuje v neděli, tak je asi agilní https://archiv.ihned.cz/c1-65425750-podepsal-myto-misto-toka-policie-se-neboji

Martin1

„On (Kopřiva) mě o to požádal. Řekl, že by rád ten dodatek podepsal,“ vysvětloval tehdy ministr Ťok serveru Novinky.cz, proč smlouvu nepodepsal sám.
A navíc je Kopřiva tak moc agilní, že ač ohlašoval odchod společně s Ťokem, sedí tam dodnes. A lidi z MD moc dobře vědí proč.

Jan Ráček

Velmi správně! NM Kopřiva je opravdu člověk schopný – a opravdu všeho. Měl odcházet s Ťokem, pak dostal od Havlíčka nabídku a od té doby jeho význam stoupá, jelikož je naprosto bezskrupulózní. Podívejme se, jaké zakázky se budou v ČD schvalovat (vzor mýto) a bude jasno, proč tam sedí Kopřiva…

ros

Zajímalo by mne,zda čd ještě něco zajištují pro ministerstvo obrany,pokud to není tajné,viz složení výboru.

Kkarel

Cargo stále vozí voj. vlaky.

kosmik68

No nejspíš vojáci ještě mají nějaké bumážky na přepravu a myslím, že povolávací rozkazy (jako jízdenka) ještě nikdo nezrušil.no a nějaké mobilizační plány se nejspíš oprašují dál.

Domis

Prosím, opravte nadpis, text je o ministerstvu, ale píšete o drahách.

Domis

Omlouvám se, špatně jsem pochopil pozici, že řídicí výbor tvoří v zásadě lidé z MD, což je vlastně to právní propojení obou subjektů. Jako bych nic nenapsal.

jiný Petr

Nadpis ale špatně je. Ten výbor je totiž řídicí, nikoli řídící.

jiný Petr

Ano, není to překlep, prostě nedokáží odlišit dějové a účelové přídavné jméno. Kupodivu České dráhy jsou schopny to napsat správně, viz http://www.ceskedrahy.cz/skupina-cd/organizacni-struktura/ridici-vybor/-834/.

Martin V.

Obávám se, že tohle je tohle je dnes pod rozlišovací schopnost většiny populace. Kdo dnes rozlišuje hasicí a hasící?