Infrastruktura Silnice

Další zdržení modernizace D1. Děti Země podaly nové rozklady

Stavba na D1, foto: Ministerstvo dopravy
Stavba na D1, foto: Ministerstvo dopravy

Děti Země podaly další dva rozklady proti stavebním povolením pro úseky modernizace dálniceD1. Vzhledem k době, jakou úředníci stížnosti posuzují, tak reálně hrozí oddálení začátku stavby i o několik let.

Rozklady se týkají úseku 16 Velký Beranov – Měřín  a úseku 23 Devět Křížů – Ostrovačice. Tento rozklad ještě ministerstvo na své stránce nezveřejnilo.

Pro řidiče znamená postup Dětí Země a ministerstva dopravy téměř jistotu, že modernizace D1 neskončí v roce 2020, jak původně plánovalo. V jednom z ministerských dokumentů už podle zjištění České televize je rok 2021.

Děti Země napadají modernizaci D1 u většiny úseků v podstatě stejným způsobem. Mají připomínky k takzvaným závazným stanoviskům, na základě kterých získalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavební povolení.

„V rozkladech například žádáme, aby se na tělese dálnice sázely jen místně původní druhy rostlin a aby protihlukové stěny byly z materiálu, který budou ptáci dobře vidět, a navíc byly osázeny popínavými rostlinami. Současně navrhujeme upřesnit podmínky u více než třicítky závazných stanovisek, aby lépe chránily veřejné zájmy a byly přesnější,“ vysvětluje obsah obou rozkladů předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Podle něj je výjimečný rozklad proti úsek proti úseku u Velkého Beranova, kde připomínkují více než 20 závazných stanovisek. Ty se týkají ochrany před hlukem či ochrany lesa.

Podle zákona by se mělo o rozkladu rozhodnout asi do 4 měsíců. To se ale rozhodně neděje: na ministerstvu stále leží rozklad z prosince 2015 týkající se úseku 11 u Koberovic.

Evidujeme již vydání dvanácti pravomocných stavebních povolení z celkových jednadvaceti. Děti Země se zatím účastní jedenácti stavebních řízení, v nichž ověřují dodržování zákona a hájí veřejné zájmy. V deseti řízeních podaly rozklady, v nichž hlavně navrhují doplnění nebo zpřesnění podmínek závazných stanovisek na ochranu přírody a krajiny, lesa, vod nebo veřejného zdraví,“ dodal Patrik.

Ten napadá i způsob modernizace. Podle něj by bylo levnější použít metodu fragmentace a frézování povrchu. Aktuálně je tak kvůli rozkladu nedokončeno pět stavebních řízení.

 

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bidlo

Není čas na regulovaný odstřel té škodné?

Pedro

Pod takovým článkem se hned objeví pět tuctů rychlomyslitelů, kteří mají spoustu informací „jedna paní povídala“ (jeden známý, myslivec, to je inovativní argument!) a pevný názor. Ale hlavní problém, totiž že ŘSD nebo někdo podobný špatně plánuje a podle chybných projektů pomalu staví, to nikomu nevadí? Vzpomeňte si, že původní harmonogram byl do 2018, doteď ŘSD tvrdilo, že staví přesně podle harmonogramu a v roce 2020 to bude hotové. Po čtyřech letech od zahájení je hotová jedna třetina (!), rok 2020 je plán z říše pohádek. To se jim Děti země hodí. Podobně další stavbě D11 údajně brání už jen… Číst vice »

yaakov666

Konecne to tady nekdo rekl, diky moc!

František

Tak tu informaci ohledně Šumavy „jedna paní povídala“ mám z televize.Mám za to,že to tam pronesl tiskový mluvčí.Ale je to už dlouho ,tak si tím nejsem jistý.A co se týká známého myslivce,tak tam znám i onoho aktivistu,který se svými názory nijak netají.
Ale o tom můj příspěvek neměl být.Asi jsem to špatně formuloval.Moje chyba.Já prostě nemám rád žvanily,co mají plná ústa řečí,ale ruce na práci nemají.A je mi úplně jedno jestli je aktivista nebo ne.
A že bych si myslel,že ze strany ŘSD je vše v pořádku,tak ani omylem.

Asdf

Za tohle bych infantilní Děti země kopal do pr… Přece musí existovat způsob, jak tuhle sebranku zpacifikovat.

Petr

Chtělo by to, aby si někdo konečně podal Děti Země a hlavně toho šmejda Patrika. Když mu bylo nabízeno, ať si jde vyzkoušet, jak se žije třeba v Přerově či jinde, tak zbaběle už se neozval.
Nevěřím, že on má vše v pořádku, co na něj poslat pár kontrol?

František

Když se mělo kácet na Šumavě,tak si vzpomeňte co dělali za divadlo.Když je správa NP pozvala na sázení stromků,tak nepřijel ani jeden.Mám kamaráda myslivce.Tomu jeden takový aktivista řekl,že je vrah,když střílí zvířata.A když mu řekl fajn,tak pojď se mnou v zimě dávat do krmelců,tak bylo taky po aktivitě.Takže asi takový jsou to ochránci.Aneb jejich heslo je:zabij bobra-zachráníš strom.