umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Železnice

Další škrty dálkových vlaků. České dráhy omezí expresy mezi Prahou a Brnem

Railjet mezi Brnem a Adamovem u bílovických tunelů. Foto: České dráhy
Railjet mezi Brnem a Adamovem u bílovických tunelů. Foto: České dráhy
Některé railjety a vlaky EC budou končit a začínat v Brně a Břeclavi, do Prahy nedojedou.

České dráhy po dohodě s ministerstvem dopravy a sousedními dopravci výrazně omezí provoz vlaků na lince Ex3. Jde o spojení z Prahy do Brna a Břeclavi a dál do Rakouska a na Slovensko.

K redukci dochází kvůli současné epidemiologické situaci, týká se spojů railjet Vindobona a EC Metropolitan z Prahy přes Brno a Břeclav dále do Vídně a Grazu a do Bratislavy a Budapešti. K omezení dojde od 18. listopadu. Část vlaků na českém území začne nebo skončí už v Brně a v Břeclavi.

Mezi Prahou a Brnem nepojedou dva railjety. Ve směru z Prahy do Brna a dále do Rakouska budou takto omezené vlaky railjet 79 a 375 (odj. z Prahy hl. n. ve 12:44 a 18:44), v opačném směru pak nepojedou v úseku Brno – Praha railjety 72 a 370 (odj. z Brna hl. n. v 10:39 a 18:39). Ve zbylé části trasy mezi Brnem, Vídní a Grazem pojedou tyto vlaky bez omezení.

Mezi Prahou a Brnem dále nepojedou dva páry vlaků EC Metropolitan (Praha – Brno – Břeclav – Bratislava – Budapešť). Bude se to týkat spojů EC 275 a 279 s odjezdy z Prahy hl. n. v 7:44 a 11:44 a v opačném směru spojů EC 280 a 278 s odjezdy z Brna hl. n. do Prahy hl. n. v 9:39 a 13:39. Jeden další pár vlaků navíc nepojede v úseku Praha – Břeclav a zpět. Půjde o vlak EC 274 s odjezdem z Břeclavi do Prahy v 17:07 a dále o spoj IC 575 s odjezdem z Prahy hl. n. do Břeclavi ve 21:56. Ve zbylé části trasy mezi Brnem (resp. Břeclaví), Bratislavou a Budapeští pojedou vlaky EC 274, 275, 278, 279 a 280 bez omezení.

Už dříve došlo k redukci jiných dálkových linek, naposledy Západních a Jižních expresů.

54 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Varensky

Tomu moc nerozumím. 79 a 375, které ještě něco vezou se do Brna zruší a například vzduchovozic 71 zůstane. Přitom by to vycházelo i oběhově.

Luboš Beneš

Tak epidemie se láme a my místo uvolňování přitvrdíme….tohle omezení mělo přijít už před 14 dny společně s mimořádným stavem.Jen to ukazuje jak je pružná administrativa.

jadris

Epidemie se láme, ale my jak banda ovcí budeme zavření ještě půl roku. 😔

Gwann

Myslíte epidemie si láme, jen 25% pozitivních testů, čili 10tis lidí na den? Což znamená mimochodem 100-200 dalších úmrtí?

Ve státech jsou staif z nějakých 150tis nakažených denně. Naše ustupující epidemie je přepočtená na počet obyvatel USA cca 300tis nakažených denně.

Ještě něco o chripecce?

Byt zavřený doma mi fest vadí. Ale tohle je fakt pořád šílený průšvih…Jj,

PS; normálně každý den umře cca 300 lidí. Když na COVID umře 300, to myslíte že už nikdo jiny? Při tomhle tempu by to způsobilo za rok min cca 50tis úmrtí navíc. A to je naprosto strašný.

kreketuse

zcela zvelicujete. prepoctete si Manaoská cisla na nase. tam epidemii neresili. lekarska pece slabsi rikovost vysoka: chudoba, drugy a alkoholismus casto od detstvi. https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3204988-brazilske-mesto-manaus-dosahlo-zrejme-skupinove-imunity-proti-covidu-presto-tam-pripadu?fbclid=IwAR3hCRrqHQ_Yjql3kXOHFQuI62mG2-IOFshoCcAIDCd7ssHTdC26PKT_Lho

Vnejší pozorovatel

Je na čase taky odpovídajícím způsobem snížit platy, když se nejezdí, za co je berou?

Někdo

?

Vnější pozorovatel

No je to tak, nebo vám ještě neřekli že peníze jsou za práci?

Někdo

Vám do platů zaměstnanců ČD nic není tak by jste mohl držet zobák. Mě taky nezajímá vaše práce takže vám po platech zaměstnaců také ČD nic není

Vnější pozorovatel

Je to víte že je, jsem uživatel těch služeb a tudíž jsem nucen se zamyslet nad tim, za co a koho platím svými penězi. Až budete vy čerpat služby u nás, nepochybně vás bude zajímat co platíte. Navíc je to podnik v majetku státu a já jsem občan tohoto státu, takže pokud to zaměstnance CD mrzí ať jsou dělat treba jinam mně je to jedno.

Někdo

Vy tedy prosím naše služby nevyužívejte jelikož vy máte v hlavě tak trochu zahuleno. Takže znovu vám podniku ČD a.s. vůbec nic není stejně jako mě do vaší firmy. Vy tedy nejspíš jezdíte do práce a vy tedy zaplatíte svou jízdenku tu službu kterou dostanete a sice přeprava z bodu A do bodu B Stejně jako tu službu zaplatí objednavatel a to že ten vlak jede a poskytne dopravci dotaci protože ten vlak by byl takto prodělečný. Snad jediné vlaky které nejezdí celé jsou Pendolina a ty jsou provozovány na komerční riziko společnosti ČD a.s. tudíž nejsou nikým dotovány a… Číst vice »

Vnější pozorovatel

Jo okecat to na dráze uměli vždycky, že ty služby stály mnohdy za houby to byla věc druhá ale honosny kecy o závazku, obslužnosti, síťovém charakteru, národním dopravci, ty se snad po večerech ucite nazpaměť.

Někdo

Zaměstancem ČD nejsem.

NightmareFreddy

Ano, za práci, ale jak Vy víte, že ti zaměstnanci nepracují? A i kdyby nepracovali, tak není to snad na zaměstnavateli, jak se se zaměstnanci dohodne? A váš argument ohledně uživatele služeb – když jdete nakupovat do Kauflandu, zajímáte se také, jestli nastoupili všichni zaměstnanci a pokud ne, jestli těm, co jsou doma, Kaufland platí nebo ne?

Vašek

Chudáčku!

Vnější pozorovatel

:-))))))))

Martin

Vemeno…fakt..

Vnější pozorovatel

Počkat snad nejaka solidarita ne? Kadeřnice, restaurace, obchody mají zavřeno majitelé pálí statisíce ve jménu dobra a ochrany obyvatel, tak snad může jít zaměstnanec CD na čtvrt roku na polovinu platu, ne?Když se navíc nejezdí…

Zdeněk

A proč když normálně chodí do práce a v žádném případě nedělá polovinu platu?

Zdeněk

Edit : polovinu práce

Vnější pozorovatel

Patrne jste si nevšiml že CD nemáme od toho aby jejich zaměstnanci chodili do práce ale aby tu praci- přepravu osob prováděli!!! To že chodí do práce ale nejezdí je nám na nic!

Zdeněk

Vy budete dobré ….. Ti co jdou do práce, tak určitě jen tak nesedí na komandě v šatně. A vy určitě odevzdáváte část svého platu i když chodíte do práce že? A nebo jste možná jeden z těch, který má teď najednou „rizikové“ povolání, které trpí díky covidu.

Kraaaj

200 hodin za září, 190 za říjen, přijde vám ze nepracujem? To ze se par dálkových vlaku omezí neznamená ze všichni sedíme doma

Marcel Štancl

Máme co jsme chtěli.

Jedine vlaky

Po railjetu jedoucí v 8:39 do Prahy tedy pojede další spoj až 11:39 EC Hungaria? 3 hodinový interval, pokud nepočítám Svitavu. Jelikož spoje v 9:39 i v 10 jsou zkráceny jen do Brna?

J.K.

Pokud nepočítáte dvě Svitavy, jeden bus, jeden vlak Regiojetu a jednu Vysočinu, tak pak už tam , ano, opravdu nic nejede – na coronavirus a čas mimo špičku pořád slušný….

kom

tak vysočinu snad ani počítat nelze

David

Svitavu počítejte! To je taky jediný rychlík na trati Brno – Praha, který si zaslouží objednávku od státu. Všechno ostatní, tedy včetně Ex3, by mělo být v režimu open-access, snad s výjimkou okrajových spojů.

Haha

Bez objednávky neodepíšete rj, sorry.

David

No a?

Jedine vlaky

Jak no a ? Bez objednávky nemůžete odepsat těch 2,4 miliardy.

Michal Fiala

Svitavu může počítat pouze masochista vyžívající se v retro nostalgiích. A bude to tak min. do doby, než opět začnou jezdit na 100% výkonů Panteři. Nevím, kdo by platil za zaplivaná Béčka. Zde je volba jasná, buď si počkám na něco „normálního“ od ČD, nebo RegioJet.
Navíc, zde je řeč o Brno – Praha, k tomu Svitavy tak úplně neslouží.

Gwann

Tak tohle je vynikající…jezdím to dvakrát týdně, tak za mne vyřešili zda vstávat a jet v 644 nebo chvíli si přispat a jet 744…

Vyhlídka na věčnost

Kdo by taky chtěl dobrovolně do Brna?

Kernteriér

Naopak. Do Brna ty spoje jedou, do Cajzlova nikdo nechce

Dramleo

Říká se Brnel a Cajzlov, když už.

kom

ne jen cajzlov se používá 😉

R2R2

Kde se rika Brnel?

Kernteriér

Asi v Cajzlově. 🙂

svojsin

Vyhlídka: To jsi nějak netrefil a ještě sis otevřel ránu z mindráku jak BRNO.

medical_examiner

Pořád lepší, než kdyby měl ránu jak Olomouc, jak Plzeň, Litoměřice…X-)

Šejdr

Výborně, zrušíme RJ 375, k tomu už je pár týdnů zrušený Ex 549, takže se podvečerní pendleři z Pardubic a Kolína hezky potkají v R 897, protože v době, kdy se lidi vracejí z Prahy z práce, bude mezi vlaky směrem na východ hodinová pauza. Ještě nezapomeňte ten R 897 víc zkrátit. 😀

Azurit

To jsou vlaky objednane MD?

David

Bohužel. Tady krvácí státní rozpočet proudem. A zbytečně.

Luboš Beneš

A kam šlo těch 500mld.?

Alexandr

Je dobře, že se o druhé vlně koronaviru zachovaly otevřené hranice a mezinárodní spoje. Už na jaře jsem si říkal, že úplně zavřít hranice byla chyba, přinejmenším se Slováky jsme mohli nechat hranici otevřenou. Teď hranice klidně můžou zůstat otevřené, protože v době epidemie sem stejně nikdo nepojede. Právě proto si myslím, že by se mohly omezit spoje i v přeshraničním úseku, z Brna do Břeclavi by stačil čtyřhodinový takt (fakticky s rozestupy 1h-3h, ale jinak to vymyslet nejde). Z Vídně do Břeclavi jsem jel Railjetem na vrcholu letní sezóny skoro sám, kolik lidí asi pojede teď s polo-uzavřenými hranicemi?… Číst vice »

Kuna

Testování přímo ve vlaku? Až se toho nějaký idiot opravdu zmocní, tak bude o zábavu postaráno. Nadruhou stranu testovat policisty a diskutujícího Alexandera na IQ by spolehlivě dalo negativní výsledek.

Alexandr

Mně by spíš zajímalo, jak povinné testování na hranicích chtějí zrealizovat Slováci. Na silničních přechodech to je jasné, prostě udělají drive-in odběrové místo. Ale jak to bude na železnici?
a) Nechají zastavit vlaky v pohraničních stanicích a tam testovat,
b) úplně zastaví mezinárodní osobní dopravu nebo
c) nad tím mávnou rukou a ve vlacích se testovat nebude?

Kolina

Pokud kontroly ve vlaku od pondeli probihaji, tak ne zpusobem, ktery navrhujete. Pred odjezdem ze zahranici do CR, je povinnost vyplnit a odeslat formular na hygienu. Potvrzeni o odeslani tohoto formulare musite mit pri prekroceni hranic u sebe a muze to byt kontrolovano. Jestli se tak deje ve vlacich, nevim.

karel

Sakra nemůžete si ten článek po sobě vždy alespoň přečíst???

R2R2

Sakra, nemuzete byt v te kritice konkretni???

Viktor

Je to od 18.listopadu…@jansůra

Kamui

Určitě od 18. prosince a nikoli listopadu?

Řízek

Určitě od Listopadu 🙂