umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Doprava ve městě Tramvaje

Další problém s tramvajemi 14T. Jedna se sama rozjela, všechny musely na kontrolu

Tramvaj 14T. Foto: DPP
Tramvaj 14T. Foto: DPP

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) nechal neplánovaně zkontrolovat všechny tramvaje 14T, veřejnosti známé většinou jako Porsche. Stalo se tak poté, co se jeden vůz nečekaně na konečné po restartu systému rozjel.

DPP incident potvrdil. Podle mluvčí Anety Řehkové došlo k závadě v jediném případě u vozu číslo 9141. „Nestandardní chování nemělo vliv na bezpečnostní obvody vozidla. Vůz korektně reagoval na povel „maximální provozní brzda, nouzová brzda i záchranná brzda,“ řekla Řehková. „V okamžiku, kdy k tomuto došlo, byl vůz na konečné ve smyčce a byl bez cestujících,“ dodala.

Podle ní byl vůz bezodkladně stažen z provoz a podroben důkladné analýzy techniky DPP i Škody Transportation. Příčinou byla podle vyjádření DPP i Škody kombinace poruch komunikace (vyvolaná špatným impedančním přizpůsobením komunikační sběrnice CAN). Vozy už nejsou v záruce.

Tramvaj už opět jezdí. „DPP před opětovným uvedením do provozu provedl celodenní zátěžovou zkušební jízdu bez cestujících, která potvrdila, že vozidlo se chová korektně a je způsobilé provozu,“ dodala Řehková. Kvůli události došlo k preventivní kontrole všech těchto tramvají, které má DPP v provozu.

DPP koupil celkem 60 těchto tramvají, většina ale nejezdí. V srpnu 2014 jejich provoz zakázal Drážní úřad kvůli praskání příčníků rámů podvozků. Od roku 2015 začíná postupná oprava. Aktuálně tak jezdí necelá polovina z tramvají, které DPP v roce 2008 nakoupil. Všechny se mají vrátit do provozu do roku 2020.

 

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Ruzicka

Srot…
– Neskutecne hlucne a malo prostorne tramvaje s nejhure navrzenym interierem…
– Nejhorsi je, ze i 15T na krizenich vydavaji hluk, jako by rachotily plechy, v tomhle jsou tramvaje z CKD, ktere stale jeste jezdi, mnohem lepe,… je to o kvalite prace…

Johnny Gomez

Tramvaj 14T je od zacatku jedna velka tragedie – neco tak velmi nepraktickeho, „osizeneho“ a velmi nepovedeneho se jen zak nevidi … Nastesti je to id sameho uacatku zak strasne poruchobe ze to radsi stahuji…
Je to jen pro predstavu takova tragedie jako je od stejneho vyrobce o neco novejsi vlakova jednotka „RegioPanter“..

asdf

15T je naopak podle mě nejlepší tramvaj, co v Praze jezdí.

Petr CDC

To Johnny Gomez
No zrovna sem chtěl napsat, že regiopanter je taková modifikace 14T, akorát na dráze…:-)

Martin S.

Kdo platí ty opravy? Doufám že výrobce.

asdf

“ drtivá většina ale nejezdí.“
Pod pojmem drtivá většina si představuju aspoň 90 %, ale ono jich nejezdí jen něco přes polovinu.

Martin Ruzicka

Tak ono koupit si tramvaje s tim, ze mi bude jezdit jen pulka z nich neni zrovna dobra vizitka a pokud by se to projevilo na vypadku spoju, tak bych to drtivym nazval a nebyl bych sam,…

AAA

Přéčinó chyby byla vadná elektrónka E-13 z našeho podnikó Katoda Holomóc

Simon

Mohu se zeptat, kdy se onen incident stal? Podle webu Mobilnitabla.cz měl vůz 9141 mimořádnou událost 20. 3. 2018, ovšem za dva dny jezdil. Pak měl ještě prodlevu mezi 26. 3. a 5. 4., tak to bylo asi spíš.
https://tram.mobilnitabla.cz/vuz/9141