Letecké společnosti Letectví

Další problém motorů Rolls-Royce u dreamlinerů. Singapore Airlines je musely uzemnit

Boeing 787-10. Foto: Singapore Airlines
Boeing 787-10. Foto: Singapore Airlines

Další letecká společnost se potýká s problémy s motory Trent 1000 od společnosti Rolls-Royce na letadlech Boeing 787 Dreamliner.

Singapore Airlines oznámily, že neplánovaně odstavily dva dreamlinery 787-10 kvůli nečekaně brzkému opotřebení částí motorů Trent 1000 TEN, konkrétně pak lopatek v turbíně motoru.

Na závadu přišly aerolinky náhodou, nikoliv při pravidelné kontrole. Po dohodě s Rolls-Royce se dopravce domluvil na preventivní odstávce a kontrole. Výsledkem je odstavení dvou letadel na delší dobu.

Celkem mají Singapore Airlines ve flotile 9 těchto letadel, průměrné stáří jen lehce přesahuje rok. Odstavená letadla jsou z dubna a června loňského roku. Společně s letadly All Nippon Airways jde o jediné letadla 787-10 s motory Trent 1000 od Rolls-Royce, ostatní létají s Genx-1B od General Electric. Rolls-Royce uvedl, že pracuje na odstranění závady.

Financial Times citují zástupce Rolls-Royce, podle kterého výrobce upozornil aerolinky, že životnost některých dílů může být kratší.  Výrobce dlouhodobě bojuje s rychlejším opotřebením motorů, kvůli kterému je podle agentury Bloomberg aktuálně uzemněno 35 dreamlinerů, protože čekají na výměnu vadných dílů.  .

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kulhán

LOT má ve WAW jednoho na zemi pořád na tom samém místě co vím už od soboty a včera měl odkrytované motory a okolo asi milion chytrých hlav. Myslím že mají dva ale vidět je jen ten jeden.
Pak mají ještě na zemi dva Maxíky

Jan Tichavský

Když už jsme u toho Boeingu, tak kromě problémů s MAXy má problémy i dodávkami armádních KC-46, zase našli něco co tam nemělo být: https://www.flightglobal.com/news/articles/usaf-stops-boeing-kc-46-deliveries-for-second-time-a-457160/. Naštěstí je to kontrakt za pevnou cenu, takže veškeré nedostatky a zpoždění musí hradit dodavatel. To by mělo být i u objednávek lomotiv abychom pak nedopláceli jako při koupi řady 380. Dále má zase zpoždění se Starlinerem: https://spaceflightnow.com/2019/04/02/boeing-confirms-delay-of-first-starliner-crew-capsule-test-flight-to-august/ Tady je zase zajímavé že konkurenční SpaceX vyhrála kontrakt za poloviční cenu ale je už dál bež Boeing, na ISS dopraví lidi ještě tento rok, a to přitom šla cestou více praktických testů a méně certifikací jen… Číst vice »