umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letectví Letiště

Další pokus o nové linky z Brna. Kraj s letištěm zakládají kvůli lákání dopravců firmu

Letiště Brno. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šiindelář
Letiště Brno. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šiindelář

Po fiasku jednání s rumunskou společností Blue Air se Jihomoravský kraj a Letiště Brno nevzdávají plánů přilákat do Brna další leteckou společnost, která otevře z jihomoravského krajského města nová letecká spojení. Vznikne proto nová firma Moravia GSA. Její vznik už odsouhlasili jihomoravštví zastupitelé.

V nové firmě bude mít 45% podíl krajem ovládaná Jihomoravská rozvojová společnost, 55 % bude mít Letiště Brno. Nově založená firma může být cestou, jak obejít případnou nemožnost novému dopravci vyplácet dotace na rozlétání linky. Podobně měla vzniknout společnost Blue Air Moravia, kde měl mít kraj podíl. Firma nakonec ani nevznikla.

Důvodem založení této obchodní společnosti je budoucí plánované rozšíření leteckého spojení města a kraje v rámci Evropy. Budeme tak připraveni rychle a flexibilně reagovat v případě nalezení partnerského dopravce pro realizaci nových pravidelných letů z Brna. Vzhledem k současným dobrým vztahům jsme se dohodli na tom, že součástí nově vzniklé obchodní společnosti bude i nový provozovatel Letiště Brno,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Společný tým Letiště Brno a Jihomoravského kraje funguje už několik týdnů. Je dobře, že tato zatím neoficiální spolupráce dostává oficiální rámec,“ řekl Milan Kratina, předseda představenstva Letiště Brno.

Zatímco v Brně dopravci omezili provoz, nejbližší letiště dál rostou: Vídeň i Bratislava hlásí na letní sezónu řadu nových linek. Brno si musí vystačit s pravidelnou linkou Ryanairu do Londýna a BMI regional do Mnichova.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mik

Myslim ,ze jak Brno tak treba i Ostrava mohou najit zakazniky pro leteckou dopravu , ale je treba se zamyslet nad planovanou trasou a leteckym prepravcem , je pravda , ze pro Ostravu je velkym konkurentem Polsko . pro Brno zase Bratislava i Viden . samozrejme i Praha, nebo treba ted celkem nove Pardubice , proto by bylo dobre , delat vse pro to ,aby nebyl z Brna jen Londyn , ale nejaka zajimava trasa , pred casem se litala z Brna Barcelona – Girona , nevim proc se atraktivni trasu na Costa Brava nepodarilo udrzet , jestlize je treba… Číst vice »

Jen tak

Proc se nepodarilo udrzet treba costa bravu? No, protoze tam nikdo nelital.

Pro letiste typu brno Neni mnoho na vyber. Link se musi zaplatit (dotovano z kraje – dira na penize) a tam moc linek nema sanci . Vyjimkou jsou silne turisticke destinace (temi girona ani costa brava neni) nebo pripoj do nejakeho silnejo hubu a cilit na lety s prestupem (muc, fra, cdg, ams).

Johnny Gomez

Mik:
Jen pro info: destinace „Barcelona – Girona“ od samehp zacatku velmi zavadejici… Nejedna se o Barcelonu ale o mestecko Girona „in the middle of nowhere“ DALEKO od Barcelony u francouzkych hranic…!!! To jen pro srovnani kako b se u nas letalo na letiste „Praha – Zlin“ nebo „Praha – Aš“

Johnny Gomez

Njn v Brne porad nepochopili ze opravdu nejsou pupek sveta…
Vsichni prece sednou na zlutej autobus a jedou na letiste na Schwechat… uplne stejne jako to dela cela Bratislava a potazmo celezapdni Slovensko ( ti ostatni letaji z Ferihegy nebo Kralowa ci potazmo velmi se rozvijejiciho Rzesowa..)

Martin Hanzal

Tak prrrr. BTS má oproti VIE jednu velikou výhodu a ta se jmenuje Ryanair. Divil byste se, kolik mých kolegů, hrdých vídeňáků, zahajuje svoji dovolenou právě na Štefánikově letišti…

Johnny Gomez

M.H.
Haha – letiste BTS je a uz vzdycky bude brano jako regionalni – ROZUMEJ NIZKONAKLADOVE – letiste „VIE-venkov“ a kazdy prece vi ze VIE a BTS lezi doslova par km od sebe… Jsou od sebe jeste MNOHEM bliz nez nase letiste Praha – Vaclav Havel a Praha – Vodochody kam budou litat taky „socky“ typu Ryan, Wizz, Easy apod…