Letecké společnosti Letectví Letiště

Další komplikace pro Smartwings, dvě jejich letadla o sebe škrtla na Ruzyni

Letadla Smartwings po kolizi na Letišti Praha. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com
Letadla Smartwings po kolizi na Letišti Praha. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com

Dva Boeingy 737-800 létající pro Smartwings o sebe dnes zavadily při pohybu na pojezdové dráze pražského letiště. Pro největšího tuzemského dopravce to znamená další velkou komplikaci v době, kdy se snaží zajistit dostatek letadel.

K nehodě došlo ve 12:40, nevyžádala si žádné zranění.  „Došlo ke kontaktu konce křídla jednoho letadla s koncem druhého letadla,“ řekla mluvčí Smartwings Vlaďka Dufková. Podle mluvčího Letiště Praha Romana Pacvoně musejí cestující počítat se zpožděním na odletech. „Přílety nejsou nijak omezeny,“ dodal Pacvoň.

Incident se týká letadla OK-TVW, které mělo odletět na Madeiru se 160 cestujícími, a letadla americké společnosti Swift Air registrace N277EA, které mířilo se 118 cestujícími do Monastiru. Stejně jako loni létá Swift Air přes léto pro Smartwings.

Podle Dufkové dojde k prohlídce letadla a zjištění rozsahu poškození, cestující budou vyloženi a přepraveni jinými letadly. Na Madeiru odletělo OK-TVO s téměř čtyřhodinovým zpožděním, do Monastiru N276EA. Incident způsobil komplikace i dalším letadlům, když za místem střetu byla zablokována tři další letadla: Vuelingu na lince do Barcelony, Ryanairu do Paříže a Smartwings do Splitu.

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Robertek

Říkal jsem si, že je letos nějak dlouho ,,klid“

Panoramix

Konečně jeden server, kde o této mimořádné události v titulcích informují reálně a ne s maximální snahou o kliknutí na titulek – jinde na internetu to podle titulků vypadá, že ta letadla do sebe narazila v plné rychlosti a byl to totální masakr…

Pavel

Jsem zvědavý, na jakou vyšší moc se tentokrát budou vymlouvat v odmítání žádostí o odškodnění.

Janek

Na jakou vyšší moc by se v tomto případě měli vymlouvat??

Jen tak

Nejspis mysli kompenzace … a tradicni (ne)ochotu smartwingsu komprnzace za zpozdeni vyplacet 🙂

lupenyk

Tak v tomto případě se asi bude jednat o mimořádnou okolnost a na kompenzaci nárok nebude. Minimálně u cestujících v tom letadle do kterého bylo naraženo.

Jen tak

tak to jste na omylu. stejne, jako na kompenzace narok vznika v pripade zavady na letadle, stavky vlastnich zamestnancu apod., tak v tomto pripade (pokud vysetrovani nezjisti, ze chyba je napr. na strane rizeni letoveho provozu nebo stavu pojezdovych ploch apod.) vznikne narok na kompenzace prave (v podstate jen) cestujicim v techto letadlech (situace by byla odlisna, pokud by letadlo smartwingsu bylo nabourano letadlem jine spolecnosti). mnohem hure se bude pripadny narok na kompenzace prokazovat cestujicim, kteri poleti pozde v dusledku teto nehody (zpozdena cela rotace). tam uz muze smrtwings argumentovat tim, ze je to kvuli chybejicim maxům. a prokazat… Číst vice »

Martin1

Známej v tom letadle seděl. Dostali kompenzaci poukázku na občerstvení ve výši 110 Kč, což při cenách na letišti je fakt vtipný…

Jen tak

O kompenzaci musi pozadat. Ta se nevyplaci na letisti.

tomas

Když se to s..e, tak se to s..e

Capitann

smart wings si bude muset pronajmout letadla treba od Fischera a jeho slavne firmy AMF leasing..prý jich má hodně :xd

Tom

Už jseš s tím Fischerem trapnej. Pořád to meleš dokola a myslíš, že je to vtipný. Vymysli už něco originálnějšího…

Capitann

tak na to kolego nereaguj!

Magduš

OK-TVW + N277EA, za nimi zůstal „uvězněn“ Disney Vueling EC-MYC, Travela SP-TVZ a jeden Rajen EI-DHO.

Michal

Netušíte jestli se dá někde najít záznam komunikace s s řízením letového provozu?

Janina

Jednoduše! Práve to poslouchám. Na stránce https://www.liveatc.net/listen.php dáte ATC Audio Archives, zvolíte datum (dnes), zdroj LKPR Tower a čas 10:30 – 11:00 (to je Zulu time, o dve hodiny oproti našemu lenímu času). Srážka se stala okolo sedmé-osmé minuty záznamu.

Bumbál

Ano, píšou to v článku…