Dálniční obchvat republiky? Zatím jen v hlavách úředníků, ale diskuse začala

Nový úsek D3 u Veselí nad Lužnicí. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářNový úsek D3 u Veselí nad Lužnicí. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Paprsky dálnic od Prahy směrem do regionů nebudou do budoucna stačit. Už nyní je proto třeba přemýšlet o rychlých spojkách

Paprsky dálnic od Prahy směrem do regionů nebudou do budoucna stačit. Už nyní je proto třeba přemýšlet o rychlých spojkách mezi krajskými městy, které by postupně dotvořily okruh kolem České republiky. Na Silniční konferenci v Brně to řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

„Začínáme diskusi s ministerstvem dopravy o propojení krajských měst, nelze s výstavbou skončit u radiální sítě do Prahy,“ řekl vrchní silničář. Podle něho bude „dříve nebo později“ dokončena dnes naplánovaná páteřní síť dálnic a není možné, aby se motoristé mezi krajskými městy přesouvali výhradně přes Prahu.

Česká dálniční síť dnes čítá zhruba 1300 hotových kilometrů, dalších 800 kilometrů je třeba dostavět. Paprsky do Prahy jsou přitom mnohem zřetelnější v Čechách než Moravě. Před dvěma lety Kroupa v rozhovoru pro deník E15 odhadl, že hotovo bude do roku 2030. Některá krajská města spojí už aktuálně budované dálnice, například D35 propojí Liberec, Hradec Králové, Pardubice a Olomouc, jiná spojení ale ještě nejsou ani na papíře.

Kroupa ukázal zástupcům stavebních a projekčních firem mapu, kde vede spojnice například po trase Brno, České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec. „Je to na úplném na začátku, zatím spíše jen v hlavách úředníků. Bude třeba to teprve zanést do strategických dokumentů,“ komentoval to náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Dálniční okruh republiky je tak zatím fakticky ve stejném soudku jako vysokorychlostní tratě.

[yop_poll id=“4″]

Tagy dálnice kraje ŘSD
16 komentářů