Dálnice D4 získala další stavební povolení, k propojení jihu a severu chybí už jen jedno

Dálnice D4 severně od Písku. Pramen: MDČRDálnice D4 severně od Písku. Pramen: MDČR

Pro řidiče bude nejdůležitější obchvat Čimelic a vyřešení nechvalně proslulé křižovatky Lety.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chybí k dostavbě pěti úseků dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem už jen jediné stavební povolení. Ministerstvo dopravy vydalo tento týden stavební povolení pro 11,4 kilometru dlouhý úsek Milín – Lety.

Dálnici chybí k úplnosti 32 kilometrů rozdělených na pět částí: Háje – Milín, Milín – Lety, Lety – Čimelice, Čimelice – Mirotice, Mirotice rozšíření. Bez stavebního povolení zůstává už jen úsek Čimelice – Mirotice. „Na jednotlivé úseky se ještě dokončujeme majetkoprávní příprava,“ doplnil šéf ŘSD Radek Mátl.

Dostavba D4 se uskuteční v rámci pilotního projektu partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). Vítěz soutěže (koncesionář) dálnici zafinancuje, postaví a po 25 let se o ni bude starat, a to včetně dalších 16 dnes už hotových kilometrů. Stát mu to bude splácet.

Soutěž o pozici koncesionáře se přitom letos v září dostala po více než dvou letech od vypsání do finále. Ministerstvo dopravy obdrželo dvě nabídky, ze kterých vybere vítěze. Oproti očekávané ceně ve výši téměř 25 miliard jsou obě nabídky výrazně nižší.

Pokud vláda a Poslanecká sněmovna schválí smlouvu s vítězem do konce roku, začne se podle ministerstva dopravy stavět v březnu. Hotovo má být za tři roky. D4 je alternativní spojnicí Prahy a jižních Čech k silnici I/3 a budoucí D3. Z dopravního hlediska bude zřejmě pro řidiče nejdůležitější obchvat Čimelic a vyřešení křižovatky Lety, která nechvalně proslula řadou vážných nehod.

Úseky dálnice D4. Pramen: MDČR

Projekt partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP – Public Private Partnership) na D4 je jednou z největších státních zakázek poslední dekády.

Účastníci soutěže a cena:

1. Konsorcium DIVia (tvořené společnostmi VINCI Highways SAS, VINCI Concessions SAS a Meridiam Investments SAS): 16.554.520.243 Kč

2. Konsorcium Via 4 – jižní spojení (tvořené společnostmi PORR Beteiligungen und Management GmbH, Macquarie Corporate Holdings Pty Limited (UK Branch), Obrascon Huarte Lain, S.A., Egis Projects S.A. a SK Engineering & Construction Co. Ltd.): 18.283.543.000 Kč

Tagy D4 dálnice D4 ministerrstvo dopravy PPP ŘSD
70 komentářů