LOT 3a leaderboard

Dálnice D3 u Budějovic se otevřela, tah na Prahu míjí předměstí

Stavba D3 u Českých Budějovic zhruba před rokem. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářStavba D3 u Českých Budějovic zhruba před rokem. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Tříkilometrový úsek dálnice D3 u Českých Budějovic se dnes dopoledne po dvou a půl letech výstavby otevřel motoristům. Zástupci rezortu

Tříkilometrový úsek dálnice D3 u Českých Budějovic se dnes dopoledne po dvou a půl letech výstavby otevřel motoristům. Zástupci rezortu dopravy přestřihli pásku v 10:20. Díky dálnici tranzitní doprava mezi Českými Budějovicemi a Prahou obejde zatížené předměstí Borek a budějovickou čtvrť Nemanice.

Dálnice se tak poprvé po sedmdesáti letech plánů dotkne jihočeské metropole a výrazně zjednoduší vjezd do ní. D3 se prozatím napojuje na čtyřproudou třeboňskou výpadovku, která auta od Prahy přivede do města (a na Prahu vyvede z města).

Stavbu provedlo sdružení Eurovia – Strabag, podle smlouvy měly náklady činit 718 milionů bez DPH. Skutečná cena ale bude zřejmě výrazně vyšší kvůli takzvaným vícepracím. Příští rok by se měl začít stavět navazující obchvat Českých Budějovic. Na opačné straně je v plném proudu stavba směrem k Veselí nad Lužnicí.

Šestikilometrový úsek od Veselí nad Lužnicí k Bošilci by se měl otevřít v první polovině října (nejspíš 12. 10.). Letošní rok tak přinese motoristům v souhrnu zhruba 17 nových kilometrů dálnic (vedle jmenovaných úseků D3 i zhruba pět kilometrů D4 a tři kilometry D11 u Hradce Králové), což je podprůměrné číslo.

Omluva

V této souvislosti se deník Zdopravy.cz čtenářům omlouvá, že v článku z 22. září své čtenáře uvedl v omyl, když termíny obou otvíraček na D3 přehodil. Učinil tak v dobré víře a po několikerém potvrzení ze strany tiskového oddělení ŘSD.