Dálnice D3 překonala 50 kilometrů, otevřel se úsek jižně od Veselí

D3. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářD3. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Silničáři mají za sebou poslední letošní stříhání pásky na nové dálnici. Dnes dopoledne zprovoznili pětikilometrový úsek D3 od Veselí nad

Silničáři mají za sebou poslední letošní stříhání pásky na nové dálnici. Dnes dopoledne zprovoznili pětikilometrový úsek D3 od Veselí nad Lužnicí k Bošilci. D3 se tak po třiceti letech od zařazení do základní dálniční sítě těsně přehoupla přes hranici padesáti hotových kilometrů. Dalších 120 jí ale ještě chybí, nejdále k realizaci mají středočeské úseky.

Dnes otevřený pětikilometrový úsek dopravně nic zásadního neřeší, zaujme pouze vysokou protihlukovou stěnou, která jej odděluje od železničního koridoru. Na významu nabude až po dokončení dvou navazujících staveb v celkové délce 19 kilometrů. Tím vznikne v roce 2019 souvislý dálniční úsek od hranic jižních a středních Čech až do Českých Budějovic.

Ačkoliv byla píska přestřižena v 10.30, tak motoristům se úsek dálnice otevře podle předpokladů až v 7 hodin večer. Silničáři před spuštěním provozu musí upravit značení a odstranit přenosné ukazatele.

Letošní rok přinesl motoristům v souhrnu zhruba 17 nových kilometrů dálnic (dva úseky na D3, prodloužení D4 a dotažení D11 k Hradci Králové), což je podprůměrné číslo. Průměr od začátku výstavby sítě v roce 1967 činí 25 kilometrů ročně.

Předloni se motoristé dočkali pouze pěti nových kilometrů, loni dvanácti kilometrů D8. Rekordní byla naopak léta 1980 a 2006 se 78 novými kilometry.

Technické údaje stavby D3 Veselí nad Lužnicí Bošilec
délka: 5125 m
cena dle smlouvy: 634 724 000 Kč (bez DPH)
zhotovitel: Sdružení STRABAG – EUROVIA – D3 Veselí – Bošilec
termín výstavby: 04/15 – 10/17

Tagy Bošilec D3 Veselí nad Lužnicí
Žádné komentáře