egoe-plus
Železnice

Dálkové vlaky Českých drah mají novou samolepku s logem ministerstva dopravy

Nová nálepka MD na rychlíku Českých drah. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Nová nálepka MD na rychlíku Českých drah. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Cestující se na vozech dálkových vlaků Českých drah začali setkávat s úplně novou samolepkou. Informuje je, že provoz platí částečně státní rozpočet.

Nové samolepky s logem ministerstva dopravy se v minulých dnech objevily například na Jižních Expresech nebo rychlících do Plzně. Mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský potvrdil, že samolepky vylepují, ne ale na všechny vagóny a jednotky.

„Jedná se o nový závazek ve smlouvě s ministerstvem dopravy na zajištění dopravní obslužnosti pro jízdní řád 2018,“ řekl Šťáhlavský.
Samolepky se týkají vybraných vozidel, které se používají pro zajištění služeb ve veřejném zájmu, které jsou placeny z ministerského rozpočtu. Ročně Českým drahám ministerstvo dopravy platí přes čtyři miliardy korun za provoz dálkových vlaků.

Nová nálepka MD na rychlíku Českých drah. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Nová nálepka MD na rychlíku Českých drah.
Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Označení se ale netýká všech vlaků: samolepky nejsou na vozidlech ČD využívaných v mezistátní dopravě, částečně v komerční dopravě nebo vozidel s elektronickými informačními systémy, kde bude využito k informování o jízdě vlaku v závazku veřejné služby právě tohoto elektronického informačního systému.

K podobnému kroku už loni přistoupilo ministerstvo dopravy u rychlíků Plzeň – Most u dopravce GW Train Regio, ten ještě na vlaky přidává nově logo Plzeňského a Ústeckého kraje, protože některé rychlíky budou placené z krajských rozpočtů. Podobně jsou již delší dobu označeny některá vozidla v regionální dopravě podle požadavku objednavatelů, například v Praze či Středočeském kraji.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David

To zase dostala estetika pěkně na prdel.

Martin Chovanec

Všimne si toho někdo? (ok, já si všiml)
To se mi spíš líbí, jak je v Ostravě na jízdence napsáno, kolik korun na ni přispělo město Ostrava / kraj.

zeleznicar

to jest durnota 🙂 co to jest jizni express? masakra

Aslanex

Myslím si, že označovat státem dotované vlaky je správné. Skutečně mnoho lidí si neuvědomuje, že nějaký rychlík platí stát, kdežto RegioJet do Ostravy stát neplatí. Jiná věc je ovšem vzhled nálepky, úplně nechápu, proč musí být takto ošklivě bílá. Stejně jako u GW.

vagonář

To by snad stačilo ve formátu A6 někde na vnitřní straně dveří, je to opravdu zbytečné a nepěkné.

Martin S.

Nechápu, je to věc kterou ví skoro každý, i tak myslím, že to nic nezmění. Je to jen další estetické „hýždění“ Česka.

Jirka

Ktery kamarad vlastnici tiskarnu nebo reklamni studio si potreboval privydelat? Ona takova samolepka o velikosti zhruba A2 nebude totiz za petikorunu…
Je to zbytecne, je to hnusne, ale proc se neprizivit na verejnych finacich, ze…

Zlesák

Holt nejrůznější objednatelé mají pocit, že na každém vozidel musí být uvedeno, že to platí. Viz různé samolepky nejen na vlacích, ale i autobusech. Že to je mnohdy nevkusné a neestetické, to nikoho nezajímá. Zrovna tato samolepka se dost nepovedla. Něco takového lepit na vozy působí opravdu nehezky.

Craftmanek

Výborně. Vedle nalepek ústeckého kraje na elefantech pražské příměstské dopravy budou na lince r10 i nálepky státu že podporujou rychlíky v Plzeňském kraji?

Marek

Hodně ubohé. Nechápu, komu to prospěje. I když aspoň budou lidé vědět, kde si stěžovat na kvalitu vlaků. Jezdíme totiž tím,co si stát objedná…

kix

prospěje to regiojetu komu jinému, ačkoliv tam se sypou peníze taky, ale o tom se nemluví..

petr

Můžete napsat konkrétně za co? Jestli stát rozhodne o dotaci školákům, invalidům a důchodcům tak nevidím důvod aby to jim neplatil.

coudy

pro Petra… důchodci nárok ze zákona na slevu nemají tu zrušil Kalousek jestli se nepletu…

Krejzak

Tak to ví snad každý 🙂

Každopádně, vlak který zajíždí do 3 krajů a tento vůz je zařazen třeba ještě na rychlík, tam bude mít těch nálepek 4. Nikoho nezajímají a jsou zcela k ničemu. Mě jako cestujícího fakt nezajímá, kdo provoz vlaků dotuje, jestli je vůbec dotuje a jestli třeba je dotuje jen v úseku A-B, ale v B-C už ne.

HonzaEM

Asi tak