Dopravci Železnice

Dálkové jízdenky na vlak v Německu zlevnily díky nižší dani

Jednotky ICE T u Norimberka. Foto: Deutsche Bahn.
Jednotky ICE T u Norimberka. Foto: Deutsche Bahn.

Cestující v Německu platí za jízdenky u dálkových spojů méně než loni. Od 1. ledna vstoupil v platnost nový zákon, podle kterého došlo ke snížení daně z přidané hodnoty u jízdenek na dálkové vlaky z 19 na 7%.

Neznamená to ale, že lidé vždy budou cestovat levněji: Deutsche Bahn sice zlevnily nejnižší cenu takzvané SuperSparpreis jízdenky z 19,.90 na 17,90 eur, není ale jisté, zda zůstal u každého vlaku za nižší cenu stejný objem jízdenek za nejnižší cenu.

Německá vláda snížení sazby DPH vysvětlila už dříve snahou nalákat více cestujících do vlaků. DB nově zlevnila i například poplatky za přepravu jízdních kol. Dopravce očekává nárůst počtu cestujících o pět milionů za rok. Novinkou je možnost cestování pro vojáky zdarma: musí ale jet v uniformě a jízdenku si rezervovat přes zvláštní portál. Celkem tuto možnost má 180 tisíc příslušníků Bundeswehru.

Nižší sazba DPH se týká jen cesty nad 50 kilometrů. Některé dopravní svazy v jednotlivých spolkových zemích naopak zvýšily od ledna mírně ceny integrovaného tarifu.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Chytrý za 2

To je dobře. To mě blaží.

Vašek

I v Německu vymýšlí výjimky a pravidla na hovno – nižší DPH se týká jen cest nad 50 km…

Josef Maurer

Doporučoval bych si nejdřív ověřit fakta, do 50 km byla nižší sazba již dříve.

dopravák

Zcela hloupý názor: Němci moc dobře vědí, že „vozit vzduch“ na většině trasy, aby měli dostatečnou kapacitu pro cestující na krátké vzdálenosti okolo velkých měst je příliš drahý luxus: proč myslíte, že když DB kdysi rušily rychlíkové příplatky, platilo to jen pro jízdenky na cesty nad 50 km délky?

Jiří Kocurek

Tak ona je především kravina danit dotovanou službu. A je úplně jedno jak se té platbě z veřejných prostředků říká.

Radek Janata

Dálkové spoje DB nejsou dotované.

Elb

No za to po čem jezdí určitě neplatí tržní cenu.

Chytrý za 2

Viz včerejší tisk: „Německo ruší jádro, elektřina u nás zdraží. Teď jsou ceny kolem 50€ za MWh, je možné že přístí rok překročí hranici 60€“. Německo prdne, my se pose…….