Automobily Infrastruktura Silnice Zprávy

D55 nebo D6. Dalších 40 kilometrů dálnic bude pro řidiče zdarma

Nový úsek D3 u Veselí nad Lužnicí. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Nový úsek D3 u Veselí nad Lužnicí. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Ministerstvo dopravy vyjme ze zpoplatněné dálničí sítě od příštího roku dalších 40 kilometrů. Známka nebude nově potřeba na D3 kolem Veselí nad Lužnicí, na D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, na D55 kolem Otrokovic, na D52 u Pohořelic a části dálnice D46 u Hněvotína, což umožní bezplatné využití obchvatu Olomouce na dálnici D35.

„Starostové měst, skrze které projíždějí stovky až tisíce aut denně, které mohou využívat dálnici, mě opakovaně žádali o výjimku ze zpoplatnění. Kde to dopravně dává smysl, jsme se rozhodli těmto žádostem vyhovět stejně tak, jako jsme dali za pravdu aktuálním připomínkám krajů,“ uvedl ministr Dan Ťok.

Úseky dálnic, kde není potřeba dálniční kupon. Autor: MDČR
Úseky dálnic, kde není potřeba dálniční kupon.
Autor: MDČR

Ministerstvo podobně rozhodlo i v minulých letech, kdy ze zpoplatnění vyjmulo 145 kilometrů dálnic, které vedly nedaleko měst. Osvobozeny od poplatku již byly například úseky na D1 kolem Brna, D5 u Berouna, D3 kolem Tábora, D6 u Chebu a D10 kolem Mladé Boleslavi nebo dálniční vjezdy do Prahy.

V prodejích dálničních známek se to nijak neprojevuje, zájem o ně naopak roste. Loni za ně motoristé zaplatili 3,6 miliardy korun, což bylo o 170 milionů korun více než v roce 2015 a o 300 milionů více než v roce 2014.
Cena kuponů na příští rok se nemění, roční bude stát 1500 korun. Prodávat se začnou nejpozději 1. prosince.