egoe-plus
Letectví Zprávy

Czech Airlines Technics získala povolení k údržbě A320neo a B737 MAX

Boeing 737 MAX Autor: Shutterstock
Jackson Square Aviation becomes 100th customer of 737 MAX program with order valued at $3.5 billion FARNBOROUGH, United Kingdom, July 16, 2018 /PRNewswire/ -- Boeing [NYSE: BA] and Jackson Square Aviation (JSA) announced the leasing company has ordered 30 737 MAX airplanes in its first direct purchase from a jet maker, reflecting the evolution of the airplane lessor's business and its confidence in the market for 737 MAXs. The two companies unveiled the $3.5 billion deal – per current list prices – during a signing ceremony at the 2018 Farnborough International Airshow. The order, previously unidentified on Boeing's Orders & Deliveries website, represents the 100th customer for the 737 MAX program.

Opravárenská společnost Czech Airlines Technics (CSAT) završila roční proces příprav a získala od Úřadu pro civilní letectví osvědčení, které její zaměstnance opravňuje provádět traťovou údržbu pro letouny nové generace Airbus A320neo a Boeing 737 MAX. V Evropě patří mezi prvních několik firem s tímto razítkem.

Samotné školení leteckých mechaniků trvalo zhruba půl roku. Na boeingy se Češi školili přímo v sídle výrobce v americkém Seattlu, na nové airbusy trénovaly v Evropě u příslušných výcvikových organizací.

„CSAT tak může poskytovat traťovou údržbu všem stávajícím zákazníkům, kteří nové verze letadel provozují, ale můžeme nabídnout své služby i dalším leteckým společnostem, které je do své flotily teprve postupně zařadí,“ uvedl člen představenstva firmy Ivan Pikl.

Airbus A320neo. Autor: Shutterstock
Airbus A320neo.
Autor: Shutterstock

Traťová údržba zahrnuje celkovou kontrolu letadla, doplnění provozních kapalin, odstranění drobných závad i prověření jednotlivých částí letadla, při kterém se zhodnotí, jestli je letadlo v pořádku a způsobilé k dalšímu letu. Firma chce zároveň získat povolení i k provádění těžké údržby, která je výrazně rozsáhlejší.

Nové B737 MAX si ve třiceti kusech objednal i český Travel Service, první letadlo má získat v lednu. Travel Service patří k největším zákazníkům CSAT. Nové stroje jsou oproti starším sourozencům úspornější a mají větší dolet.