egoe-plus
Letectví

Czech Airlines Technics rozšiřuje těžkou údržbu letadel o další linku

Těžká údržba v hangáru F na Ruzyni. Autor: CSAT
Těžká údržba v hangáru F na Ruzyni. Autor: CSAT

Ruzyňská společnost Czech Airlines Technics (CSAT) otevřela koncem října pátou linku na provádění takzvané těžké údržby letadel. Zvýšila tak kapacitu o čtvrtinu, zároveň s novou linkou postupně nabírá 80 nových zaměstnanců. „Těžká údržba letadel tvoří již dnes přes 50 procent z celkových výnosů CSAT a podle současných odhadů bude o tyto údržbové práce v budoucnu ještě větší zájem,“ uvedl předseda představenstva mateřského Českého Aerholdingu Václav Řehoř. Investici do nové linky firma tají.

V rámci těžké údržby letadel se provádějí pravidelné předepsané revizní prohlídky, náročnější opravy, modifikace letadlových systémů a konstrukcí, výměny motorů, výměny podvozků a modifikace interiérů kabiny. Technici CSAT provedli v roce 2016 přes sto takových revizí většího rozsahu, a to na letounech B737, A320 a ATR.

Jde o druhé významné navýšení kapacity v krátké době. Čtvrtou linku firma otevřela z důvodu naplněné kapacity v roce 2015. Největšími zákazníky jsou České aerolinie, Finnair, Transavia Airlines, Germania, Travel Service, KLM Royal Dutch Airlines a NEOS. Vedle těžké údržby zajišťuje společnost i traťovou údržbu, údržbu letadlových celků nebo podvozků. Czech Airlines Technics loni při tržbách zhruba 1,4 miliardy vydělala 54 milionů korun, přibližně stejně jako předloni.