Čtyři miliardy na znovuotevření Letiště Doncaster Sheffield. Pomohou veřejné peníze

Letiště Doncaster Sheffield Foto: Flickr.com / Shaun Flannery/shaunflanneryphotography.comLetiště Doncaster Sheffield Foto: Flickr.com / Shaun Flannery/shaunflanneryphotography.com

Vlastník letiště dříve veřejné finance odmítal.

Britské letiště Doncaster Sheffield (DSA) se přiblížilo opětovnému otevření poté, co radní z hrabství South Yorkshire pro tento účel jednomyslně schválili finanční injekci ve výši 138 milionů liber (cca 4 mld. Kč). Informovala o tom britská média v čele s BBC.

Veřejné peníze mají s rozjezdem letiště pomoci. Datum, kdy by k tomu mohlo dojít, však zatím stanoveno není. Rada města Doncaster doufá, že se dohodne na pronájmu s Peel Group, současným vlastníkem areálu, kterému patří také liverpoolské letiště Johna Lennona. Nový provozovatel by pak měl být jmenován později v tomto roce.

Starosta South Yorkshire Oliver Coppard na sociální síti X uvedl, že schválení příspěvku je velkým a důležitým krokem na cestě k opětovnému otevření letiště a jeho rozvoji. Již dříve prohlásil, že by šlo o „naprosto dobré využití veřejných peněz“.

Vysoké finanční ztráty

Důvodem uzavření letiště dříve označovaného jako letiště Robina Hooda byl na sklonku roku 2022 nedostatek příjmů spolu s vysokými náklady na provoz. O práci tehdy kvůli tomu přišlo přes 800 zaměstnanců. Areál se měl proměnit v logistický a skladový komplex.

Další oběť pandemie, v Anglii končí Letiště Doncaster Sheffield

Letišti byla před uzavřením kromě možnosti soukromé pomoci nabídnuta i vládní injekce, za zachování provozu se postavila také britská premiérka Liz Trussová. Vedení však tehdy všechny nabídky odmítlo a připustilo, že ani pochybná pomoc zvenčí je nedokáže zachránit před jasným bankrotem.

„Nepřijmeme žádný grant veřejného sektoru na pokrytí nákladů letiště, které není životaschopné kvůli nedostatku odpovídajících budoucích výnosů a vysokým provozním nákladům,“ řekl v září roku 2022 generální ředitel Peel Group Steven Underwood.

Letiště si v letech před uzavřením nastřádalo nemalé finanční ztráty a další očekávalo. Na optimismu nepřidalo ani uzavření základny nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air. Navzdory problémům představili zástupci letiště v roce 2020 ambiciózní plány investic za více než 10 milionů liber. Pandemie však veškeré úvahy tvrdě zarazila. Letiště čekal masivní propad v počtu odbavených cestujících i rušení několika linek, které se následně nepodařilo obnovit.

Otevření Letiště Doncaster Sheffield cestujícím proběhlo v roce 2005. V minulosti sloužilo Královskému letectvu, díky čemuž dnes disponuje dráhou dlouhou téměř tři kilometry. Nejvíce sezónních letů z letiště nabízel před uzavřením dopravce TUI. Silně zastoupeny byly také lety do Polska, které provozoval zmíněný Wizz Air. Do Doncasteru/Sheffieldu bylo možné letět hned z pěti polských letišť.

Tagy Doncaster Sheffield DSA Letiště Doncaster Sheffield
16 komentářů