Letecké společnosti Letectví

ČSA slaví netradičním způsobem 95 let. S letuškami v původních uniformách na palubě

Posádka na letu ČSA s letuškou v uniformě ze 60. let. Foto: archív ČSA
Posádka na letu ČSA s letuškou v uniformě ze 60. let. Foto: archív ČSA

Cestující Českých aerolinií čeká na některých letech překvapení. Mezi stevardkami v uniformách, které dopravce s drobnými obměnami používá už 11 let, se objevují i letušky v oděvech z minulého století.

„Je to netradiční, decentní, a myslím hezký způsob, kterým si připomínáme letošní 95. výročí od založení společnosti i vypravení prvního letu,“ řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Trojice letušek nosí originální šaty, které se podařilo dochovat, většinou pochází ze soukromých sbírek bývalých i současných stevardek. Jedinou výjimkou jsou uniformy z první republiky, které jsou replikou.

Osm různých uniforem předvádí letušky současně ve speciálním videu, které firma umístila v neděli večer na svůj YouTube kanál a na facebooku. 


Jde o průřez různými uniformami, které naše letušky v uplynulých 95 letech nosily. Nejsou v nich všechny, některé se používaly jen rok. Jedná se o reprezentativní výběr těch uniforem, které nejlépe vyjadřovaly danou dobu,“ dodal Šabík.

Video slaví nečekaný úspěch: za pár dní ho vidělo v souhrnu přes sto tisíc lidí bez dodatečné marketingové podpory. V klipu hrají pouze zaměstnankyně ČSA. Právě s trojicí letušek z klipu se mohou cestující potkávat v dobových uniformách na pravidelných letech. Celá akce trvá do konce října, jde řádově o desítky letů. Například v pátek budou staré stejnokroje na ranním letu do Bruselu a do Birminghamu.

Kvůli bezpečnostním procedurám musí posádka také cestující při hlášení upozornit, že v dobových uniformách jsou skutečně letušky, které mají na starost i bezpečnost během letu. „Vyplývá to z bezpečnostních předpisů. Posádka má obvykle jednotnou uniformu a pokud se oblečení liší, musí se cestujícím dopředu oznámit, že nejde o modelku, ale o člena posádky, jehož pokyny je nutné respektovat,“ vysvětlil Šabík. ČSA současně cestujícím vysvětlují, proč jsou letušky takto oblečené „Reakce jsou velmi pozitivní, spousta cestujících se s našimi letuškami v retro uniformách fotí,“ dodal Šabík.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karel
Host
Karel

Ve čtvrtek bylo oznámeno zaměstnancům ČSA, že končí ve funkci předsedy představensta pan Sinčák, nevíte o tom něco?

Tom
Host
Tom

To je perfektní nápad, který se fakt povedl. Gratuluji!🙂

Lkprak
Host
Lkprak

Ty uniformy ze šedesátek jsou prostě boží!

Nekdo
Host
Nekdo

ze! skoro jako uniforma zdravotnich sester z konce osumdesatek (az na jinou cepku a nejsou tak pruhledne 😀 )

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll