Automobily Infrastruktura Silnice

Co dělat v protisměru na dálnici? Neotáčet! Zastavit na krajnici a utéci, radí BESIP

Rady ministerstva dopravy pro řidiče, kteří se ocitnou v protisměru
Rady ministerstva dopravy pro řidiče, kteří se ocitnou v protisměru

Českou motoristickou veřejností otřásly tento týden dvě vážné dálniční nehody, které zavinili řidiči jedoucí v protisměru na dálnici. Ministerstvo dopravy sice už od loňska slibuje nové značky, které by na řidiče „křičely“, že najíždějí do protisměru, jejich osazení je ale zatím v nedohlednu. BESIP tak alespoň přispěchal s radami, co dělat, když se motorista v takové fatální situaci ocitne.

BESIP především radí: zastavte na krajnici, opusťte vůz a zavolejte policii. V žádném případě se na dálnici autem neotáčejte. „Nejdůležitější je, aby se řidič nesnažil na dálnici auto otočit. Nejen, že se to nesmí, ale je to především mimořádně riziková akce, která vzhledem k rychlosti projíždějících vozidel může mít fatální následky,“ uvedl šéf BESIPu Tomáš Neřold.

Radu má i pro ty, kteří se setkají s vozidlem v protisměru: pokud je to možné, okamžitě informovat policii. Na dálnicích zároveň funguje systém čidel, která by měla špatně jedoucí vůz odhalit a spustit poplach v centrále Národního dopravního informačního centra. To následně vyšle varování do proměnných cedulí na dálnicích.
„Když řidič zaregistruje zprávu o vozidle v protisměru, měl by zvýšit pozornost, zpomalit a zařadit se do pravého jízdního pruhu,“ dodává Tomáš Neřold. Podle něj by se slíbené výstražné značky mohly začít objevovat u dálnic na jaře.

Co dělat, pokud se ocitnete v protisměru? (Pramen BESIP)

1. Zastavte na krajnici, ideálně na levé vedle nejpomalejšího jízdního pruhu, pokud to však možné není, pak neriskujte a zastavte co nejblíže středovému pásu dálnice.
2. Zapněte varovné blinkry, ať je vaše auto více vidět
3. Utečte z vozidla v reflexní vestě za svodidla. Bohužel i správně odstavené vozidlo představuje vysoké riziko srážky.
4. Volejte linku 158 a informujte Policii o své poloze, vyčkejte do jejího příjezdu.

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Raddie

Problémem českých silnic je, že dopravní police málo používá střelné zbraně.

Bohouš

Když tady čtu některé komentáře, ani se tomu množství řidičů v protisměru moc nedivím. Někteří by měli mít zakázaný internet, nebo alespoň amputovanou klávesnici.

jan

V Rakousku tyhle ty značky jsou minimálně 10 let a tuším 2 krát za sebou na každém vjezdu. A asi vědí proč to dělají.
Ale nedávno jsem byl svědkem, jak kretén vjel i v Ostravě na Cihlelní 49.8399511N, 18.2755383E do protisměru na 4 proudovce. A přestože tam je dělaný nájezd tak, aby nasměřoval dotyčného dobrým směrem a já na něj asi 20 sekund troubil, tak stejně borec pokračoval dál.

babilon

Docela mě vyděsila informace na idnesu, že podobných případů je cca 300 ročně.

petr.r

Já jezdím každý den a nic mně už nepřekvapuje, lidi nemají ani respekt na policajty, klidně na červenou před nima, vynucují si přednost přes dvojtou plnou, parkování kde se nesmí….

Antonín

Nevím, nejsem řidič, nemám auto, leč u nás jsou snad značeny nájezdy na dálnici dobře. Snad jen Angličanům by se to mohlo povést – před Vánoci jsem viděl v Praze na „kulatém“ náměstí zoufalého Angličana, kterému se to povedlo, jet opačně – zastavil a pobíhal ve snaze zastavit ostatní, aby otočil, což se mu kupodivu povedlo. I když: Je to cca 8 let, kdy jsem jel se svými dětmi do Toskánska na poznávací zájezd a řidič – tzv. profesionál – nevěděl, jak se dostat na okruhu okolo Florencie (dálniční typ – dva pruhy jeden směr, dva druhý a mezi nimi… Číst vice »

mikiqex

„Zastavte na krajnici, ideálně na LEVÉ“ Snad na pravé – levá je u dělicích svodidel, ne?

Sch

Pokud jedete v protisměru na dálnici je odstavny pruh vlevo, takže zastavit vlevo je správně. Ono právě v protisměru na dálnici je všechno obráceně.

Bohouš

když jedete v protisměru, tak je středový pás vpravo.

Poudy

V takových případech bych byl pro odebírání lékařské praxe obvoďákům, kteří tam tomu dědovi co ani neví, že jede v protisměru to razítko šoupnou. Moje maminka svého času pracovala jako hospodyně pro jednoho zámožného a velmi starého pána. Ten prý když jel po dálnici, tak to byla radost, jeho rychlostní rozptyl byl někde mezi 130-90, rychleji, pomaleji, rychleji, asi jak už neměl sílu v nohách a měl špatné oči, tak si neuvědomoval že zpomaluje, tak to zase dohnal a tak pořád dokola. Jednou třeba prorazil gumu o obrubník, zničil i disk a podběh, auto na něj řvalo že má prázdné… Číst vice »

VRT

Zajímala by mě jedna věc: co jeho lékař. Razítko dal?

cringe

Ten pán prý byl sám lékař. Dal si razítko sám sobě.

cringe

Ten pán prý byl sám lékař. Dal si razítko sám sobě.

petr.r

jednou jsem jel a přes svodidla jel děda s formanem, měl jsem ještě auto bez handsfréé, tak jsem nechtěl riskovat pokutu. Podle mojeho, je nutné auto otočit do odstavnýho a pokračovat v jízdě, co radí besip v žádným případě nedodržovat, nebot hledání vesty a oblíkání je na pováženou, když je řidič popletený tak ani neví kde tu vestu má a zkoušeli besipáři si obléci vestu v autě? auta se nemají snažit vyhnout, ale napálit čelně, to znamená plně využít deformačních zon a airbagů.

petr.r

nejhorší je, když to řidič napere do rohu na straně spolujezdce, tady už tři pakoši stím souhlasí.

Zapa

Pořád nevím jestli si tu z nás děláte srandu, nebo to myslíte skutečně vážně.

petr.r

a nejste to ten co místo čelního nárazu to narazil na roh a zabil spolujezdkyni? Nejvíce pořád kecu má ten, co má máslo na hlavě, pochopte to, kdyby jste to otočil pod plným plynem a narazil někdo do vás ze zadu, je to pořád lepší jak čelní srážka na 40% karoserie. Já jsem byl aji učitel jízd na nákladáku, tak asi vím o provozu na silnicích více jak vy a to se ví, že z autem, který neotočí na dálnici najednou se to ani zkoušet nebude. Musíte si uvědomit, že musíte přemýšlet na silnici rychleji jak u klávesnice a tuším,… Číst vice »

Zapa

Tak především, pokud člověk přemýšlí u řízení rychleji jak u klávesnice, tak by na tu dálnici měl najet správně a nemuseli bysme tu řešit tyhle problémy, včetně vašich domněnek a úžasných rad.

petr.r

joo a co kdybysme se domluvili a ukážete mně, jak si oblékáte vestu v autě, v mojim a můžete i sebou vzít někoho znalého od besipu.

Raddie

To si ale nejdřív musíte rozepnout bezpečností pásy 😀

LKB

V aute jde vesta obleknout uplne normalne. Prece byste si ji neoblekal az venku…

ThLic. MUDr. Josef Pagren

Nejlepší je jet bez otačení stejným směrem, kterým jedou všichni ostatní.

ACSMAN

No comment