egoe-plus
Železnice Železniční průmysl

ČNB vydává stříbrnou pětisetkorunu s lokomotivou Albatros, následovat bude Jawa

Mince s lokomotivou Albatros. Pramen: ČNB
Mince s lokomotivou Albatros. Pramen: ČNB
Speciální efekty vytvářejí podle ČNB na minci iluzi jisker odlétajících od lokomotivy a dojem pohybu kol.

Česká národní banka (ČNB) se pouští do vydávání mincí v rámci nové série „Slavné dopravní prostředky“. První v řadě je mince s hologramem parní lokomotivy řady 498 z produkce plzeňské Škody, které se přezdívá Albatros. V prodeji bude od středy.

Lokomotiva Albatros je považována za nejkrásnější poválečnou československou parní lokomotivu. „Vznikla po druhé světové válce na základě studie akademického malíře Viléma Kreibicha a vyznačuje se využitím nově získaných poznatků z oblasti konstrukce a technologie, díky nimž byla ve své době chloubou našeho strojírenství a designu,“ uvedla ČNB.

Minci s Albatrosem představí veřejnosti guvernér ČNB Jiří Rusnok v sobotu v muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka, kde je k vidění i reálný Albatros (tzv. nulkové řady 498.022). Od roku 2011 je neprovozní. „Zajímavostí je, že v zájmu zajištění vynikající kvality byl téměř každý razník potřebný pro vytvoření hologramu použitý jen jednou,“ uvedl k minci Rusnok.

Na mincích se objeví celkem pět dopravních prostředků, které ČNB označila za ikonické. Další emise pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 500 korun z řady Slavné dopravní prostředky je předběžně plánována na červen 2022. Půjde o minci s motivem motocyklu Jawa 250 s barevnými prvky.

O minci s Albatrosem (Pramen: ČNB)

Pamětní stříbrná pětisetkoruna s hologramem je vyražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Hmotnost mince je 25 g, průměr 40 mm a síla 2,6 mm. Vydána je ve dvojím provedení – v běžné kvalitě s vroubkovanou hranou v počtu 5 700 kusů a ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem v počtu 12 000 kusů. Autorem mince je medailér Asamat Baltaev.

Obraz lokomotivy je vytvořen raženým hologramem. Na hologramu lokomotivy Albatros bylo použito celkem šest speciálních efektů – od jednodušších holografických motivů až po pokročilé a ve světě unikátní optické efekty. Jedním z nich je například takzvaný Full 3D efekt, použitý na minci v prostoru tunelu, z nějž vyjíždí lokomotiva. Díky tomuto efektu vytváří obraz na minci iluzi jisker odlétajících od lokomotivy. Tzv. nepravá animace pak zase pomocí kinetického efektu vytváří dojem pohybu kol.

Hologram je tvořen několika různými druhy nanostruktur, které kontrolovaně odrážejí a ohýbají dopadající světlo tak, aby vytvářelo iluzi požadovaného obrazu.

Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou (tu ČNB neuvádí, pozn. red.). Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

„Když se podíváte na lokomotivu, vidíte reliéf vystupující nad povrch mince, vlastně máte pocit, že se díváte na běžnou ražbu. Kdybyste se ale lokomotivy dotkli, necítili byste nic, žádnou plasticitu, žádný reliéf, povrch je dokonale hladký. V kombinaci s holografickými rotačními rozvoji na kolech lokomotivy vzniká atraktivní vizuální kompozice evokující skutečnou lokomotivu v pohybu,“ uvedl Robert Dvořák, jednatel a Business Development Director společnosti IQ Structures, která hologram vyvinula a vyrobila.

Odebírat
Upozornit na
guest
36 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
czhunter

Spousta použitých efektů, a stejně ta mince (na vizualizacích) nevypadá hezky.
Spíš jako olejovej flek na zablácené louži.

Ale v reálu samozřejmě může být hezká.

Sašo

Kde můžu koupit tuto mince?

rtep

Zatím ještě nikde.
Časem třeba tady – https://ceskamincovna.cz/search/?text=Parn%C3%AD+lokomotiva+%C5%A0koda

Bohouš

Pozor! Web Česká mincovna nemá nic společného s ČNB. Jedná se o ryze komerční e-shop s pochybnou historií a název pouze navozuje zdání státní instituce.

rtep

To samozřejmě. Já bych tam také nikdy nic nekupoval už proto, že mi ke štěstí stačí běžné oběživo.
Ale tuto ani jiné podobné mince asi těžko nakoupíte někde jinde, než v komerčním e-shopu nebo třeba v komerčním kamenném obchodě. Už proto, že (doufejme) nic nekomerčního pro podobný druh prodeje neexistuje. Proč by také mělo.

V.N.

Každý člověk je jiný. Někdo svoje prachy má na účtu bez pohybu. Jiný zase investuje do podílových fondů. Někdo si vezme hypotéku a koupí byt, který pronajímá. A jiný zase investuje do uměleckých předmětů a drahých kovů, protože je zde předpoklad dlouhodobého uchování hodnoty a zhodnocení…

Bohouš

Omlouvám se za dezinformací. Vypadá, že je to skutečně web mincovny. V minulosti chodily nabídky různých pofiderních památečních mincí od webu s podobným názvem, ale sídlo bylo ve Švýcarsku.

Peter

Já koupil na ERT mince, ale už jsou k sehnání i na aukru.

Vašek

Od kdy má Albatros třínápravový tendr?

Šejdr

Nejspíš od chvíle, kdy umělec zjistil, že se mu všechna kola pod tendr nevejdou, jelikož by splývala. Já bych to toleroval jako uměleckou licenci, většina kupujících nebude vědět ani to, co znamená 498, natož kolik náprav má mít tendr. 😀

Jan Matoušek

Možná bude někdo i prohlašovat, že ten tendr je určitě zmanipulovaný. 🙂

Vašek

Já to netoleruji, je to podobné, jako by člověku udělali tři prsty. Pokud by tedy nesochali truhláře.

Krušnohorec

Nejkrásnější lokomotiva je 475.1 (oceněna na veletrhu v Lipsku v roce 1956).

Martin

Pouze věc názoru…..

G700

Ač nejsem teda šotouš.. Trapně doufám, že část výdělku půjde na provoz/obnovu/cokoliv, co se týká historických lokomotiv… Ale to jsem asi naivní…

Martin

To by to nesměla být ČNB

V.N.

Myslíte, že když se v Austrálii vydá zlatá investiční mince s pandou , že část výdělku půjde na ochranu přírody ? Anebo , když nyní vydává ČNB zlatou minci na téma památkové rezervace v Chebu, že část tohoto obdrží město Cheb ?
Ono dle mého názoru , ani žádný výdělek z toho není. Rozdíl mezi prodejní cenou a cenou kovu tvoří výrobní náklady, honorář tvůrce této mince, distribuce , atd. , atd….

G700

To netvrdím, jen, že by to bylo hezké..

Vít Jůza

Já na těch obrázcích vidím čtyřistaosmadevadesátikorunu.

fensterglaser

Proč ze sebe děláte hlupáka, každý tam vidí 500 Kč.

Vít Jůza

Já tam vidím číslo 498.

G700

To vidíte správně. To je označení řady lokomotivy, které se říkalo Albatros. Na jakou adresu máme poslat klíčenku a IQ test?

MiK

Upřímně, tuším (a chápu), co chtěl básník říci – lokomotiva řady 498 neexistuje, mně osobně tam také chybí to „.0“.

Můžete přidat i adresu svou 😉

MiK

+ ještě dodám, že to je stejné, jakoby u elektrické lokomotivy bylo označení E499, případně u dieselelektrické T478 – oboje informace úplně na nic, neb z nich nelze vyčísti zhola nic.

Pepan

Pouze vám to nic neříká.Pro nás znalé z toho vyčteme: 4hnací nápravy, 120km/hod, 18 tun na 1 nápravu

G700

Právě jste ze sebe udělal dementa. Místo toho, abychom byli rádi, že se v podstatě připomínají jakýmkoliv způsobem “zlaté doby” našeho strojírenství… Tu řešíme .0 v řadovém označení, i když všichni chápeme, co je tím 498 na minci myšleno… Gratulki!

MiK

Můžete mi vysvětlit, jakým způsobem jsem svým názorem, že mi tam to řadové označení chybí, ze sebe udělal dementa? Nadávám vám snad já za to, že vám to tam nechybí?

Vít Jůza

Ne. Chtěl jsem upozornit na to, že u peněz výrazné a na první pohled viditelné číslo logicky bývá a má být hodnota mince či bankovky, je naprosto ujeté, aby člověk musel zkoumat, jestli je to hodnota mince, nebo třeba vězeňské číslo portrétované osoby nebo lokomotivy.

Petr

Beru to, tak, že to má připomenout jak nulkové, tak jedničkové Albatrosy.

czhunter

V podstatě máte pravdu. Ještě štěstí, že 498 je skoro 500.
2 koruny berte jako dýško pro ČNB.

S tou Jawou 250 to bude zákeřnější.

rtep

Vypadá to moc hezky, na webu České mincovny je uvedena cena 1990 Kč s DPH.

rtep

Ještě dodám, že jde o verzi mírně dražší, ta levnější stojí o 100 Kč méně. A je tam i kus zlata za téměř 40 tisíc…
https://ceskamincovna.cz/search/?text=Parn%C3%AD+lokomotiva+%C5%A0koda

V.N.

Kus zlata ? Spíše kousek… Půl trojské unce, tudíž polovina z 31,1g.

rtep

Tak to je pro mne kus zlata. O 31,1 gramů víc, než mám….

Ondřej

Vy někomu dlužíte půl trojské unce zlata?

rtep

31,1g – 31,1g = 0g
Tedy nikoli mínus nula gramů.