Letecké společnosti Letectví

Cestující mají poslední dny na přihlášení pohledávek za ČSA v úpadku

Airbus A320 registrace OK-HEU Českých aerolinií. Foto: Petr Juriš
Airbus A320 registrace OK-HEU Českých aerolinií. Foto: Petr Juriš
Možnost přihlášení pohledávky zatím využil jen zlomek cestujících.

Desítky tisíc cestujících Českých aerolinií, kterým dopravce zrušil kvůli pandemii koronaviru let a od té doby marně čekají na vrácení peněz, mají poslední dny k tomu, aby přihlásili své pohledávky v rámci insolvenčního řízení. Zatím tak učinilo zhruba jen lehce přes deset procent z nich. Lhůta pro přihlášku vyprší v pondělí.

Dokumentace v insolvenčním rejstříku ukazuje desítky dotazů zejména ze zahraničí, jak mají lidé postupovat pro přihlášení své pohledávky. Soud pro ně vytvořil speciální stránku s návodem na postup. Věřitelé musejí vyplnit přihlášku, přidat kopii letenky nebo doklad o zaplacení a zaslat soudu. Důležitá je i forma podání, u e-mailu musí být ověřený elektronický podpis.

ČSA už dříve v insolvenčním návrhu uvedly, že cestujícím dluží na letenkách zhruba jednu miliardu korun. Cestující ale přihláškou nemají zdaleka jistotu, zda nějaké peníze získají, téměř jistě ne všechny. Některé advokátní kanceláře nároky uplatňují hromadně. ČSA už v insolvenčním návrhu přišly s plánem na reorganizaci, ta by znamenala seškrtání části dluhů.

Vouchery na letenky, které dopravce začal vystavovat za zrušené lety, mohou ještě cestující využít u Smartwings. Ty jsou stále většinovým majitelem ČSA. Pro řadu cestujících se tak voucher může stát nejjistějším způsobem, jak své pohledávky využít.

O dalším osudu dopravce by měla rozhodnout schůze věřitelů, která by měla proběhnout na začátku června. Provoz ČSA zatím zůstává v omezeném režimu zachován.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka B.

Vouchery byly od zacatku risk a past na klienty. Myslim, ze drtiva vetsina lidi, co si u CSA koipili letenky, nikam neleteli a dostali voucher ani nevi, ze se ma nekde v nejake lhute prihlasit, jinak jejich pohledavka vuci CSA zanikne.

Y.K.

Zanikne, pokud ČSA ukončí činnost, ne? Dokud fungují, voucher nadále platí, na tom se nic nemění (teda kromě toho, že zatím s nimi není moc kam letět).

Nehledě na to, že majetek ČSA není nijak velký, takže čekat v případě ukončení činnosti plnění v zajímavé výši je přinejmenším naivní (i když naděje umírá poslední).

Ondra

Myslím, platnost voucherů je taktéž ve hvězdách s ohledem na insolvenci ČSA, rozhodnou další týdny a průběh insolvence. ČSA potřebují oddlužit a jediný, kdo možná dostane něco zpět jsou zaměstnanci, kterým také dluží, stát (dlužné pojistné atd.) , pak banky, pak nějaké drobné někdo z cestujících… ale třeba se necháme překvapit a stane se zázrak

Honza

Děkuji za praktický souhrn. V odkazu na stránku soudu s postupem však máte chybu, na konci přebývá tečka a server odpovídá chybovou stránkou, ze které není patrné, že je chyba v adrese (error 404 – nedostupný systém). Prosím opravte to.