Cestování zdarma na 5 dnů. Středočeský kraj omezí využívání veřejné dopravy uprchlíky

Autobus MAN Lion’s City. Foto: RopidAutobus MAN Lion’s City. Foto: Ropid

Nová pravidla začnou platit od května.

Uprchlíci z Ukrajiny budou moci od 1. května využívat prostředky hromadné dopravy ve Středočeském kraji zdarma po dobu pěti dnů o získání dokladů o dočasné ochraně. Dosud mohli jezdit zdarma neomezeně.

Nová pravidla pro cestování v systému Pražské integrované dopravy dnes schválili středočeští radní. Dochází tak ke sjednocení pravidel, které jsou v rámci České republiky platné od začátku dubna, a to na základě cenového výměru, který vydalo ministerstva financí. Na svém dnešním zasedání o tom rozhodla Rada Středočeského kraje.

Přesto, že stát stanovil pravidla pro cestování platné již od prvního dubna, a to ze dne na den bez předchozí konzultace s kraji, v rámci Středočeského kraje mohou uprchlíci zdarma jezdit ještě o měsíc déle. Nyní jsme vyhodnotili, že většině uprchlíkům se již alespoň částečně podařilo adaptovat, a proto pravidla sjednotíme tak, abychom nevytvářeli chaotický systém cestování. Věřím však, že jsme složitou situaci zejména v masivní uprchlické vlně příchozím alespoň trošku usnadnili,“ konstatuje Petr Borecký, radní pro oblast veřejné dopravy.

Smyslem celého nařízení je usnadnit uprchlíkům životní situaci, ale také nastavit jasná, nechaotická pravidla. „Musíme pomáhat lidem, kteří přicestují z válečné zóny a logicky nemají šanci se rychle zorientovat v pravidlech, která jsou v České republice nastavená. Na druhou stranu není důvod, aby lidé, kteří zde žijí delší dobu a zpravidla dostávají státní podporu či si již vydělávají sami, jezdili i nadále bezplatně,“ vysvětluje Petr Borecký.

Nárok na přepravu uprchlíci dokládají cestovním dokladem nebo hraniční průvodkou, ve kterých je vyznačena dočasná ochrana formou víza, záznam o udělení tohoto víza anebo razítko osvědčující udělení dočasné ochrany. Bezplatná přeprava se poskytuje též doprovázeným cestujícím mladším 18 let.

Nařízení začne platit úderem půlnoci 1. května 2022.

Tagy PID pomoc Ukrajině Pražská integrovaná doprava Středočeský kraj
Žádné komentáře