Česmad: Provozovatelé zájezdových autobusů odepisují sezonu, 2000 firem je v pasti

Provozovatelé zájezdových autobusů se kvůli koronaviru ocitli v tragické situaci a potřebují příspěvek státu na leasing autobusů. Konstatovalo to na

Provozovatelé zájezdových autobusů se kvůli koronaviru ocitli v tragické situaci a potřebují příspěvek státu na leasing autobusů. Konstatovalo to na pátečním zasedání předsednictvo sdružení silničních dopravců Česmad Bohemia.

„Jejich zakázky v době nouzového stavu poklesly na nulu a budou muset z větší části odepsat i letní sezónu. V České republice se to týká zhruba 2000 firem provozujících dohromady zhruba 9 000 autobusů,“ uvedl Česmad v prohlášení.

Zásadním problémem je podle sdružení ztráta schopnosti splácet leasingové splátky, které činí 100 tisíc až 150 tisíc korun měsíčně u běžného zájezdového autobusu a u patrového s cenou okolo 14 milionů korun až 250 tisíc měsíčně.

„Majitelé těchto vozidel se ocitli v dokonalé pasti, protože i kdyby se rozhodli své autobusy prodat a s podnikáním skončit, nenajdou žádného kupce, neboť stejná situace je prakticky v celém světě. Navíc stojící vozidlo na rozdíl od nemovitosti ztrácí svou hodnotu, i když není využíváno,“ doplnil Česmad.

Vládě proto navrhuje, aby pro autobusové dopravce připravila přímou podporu a přispěla na část leasingových splátek. Podpora by podle Česmadu měla trvat do března příštího roku. Sdružení vyjádřilo názor, že státní podpora je „lepším řešením, než nechat dopravce zbankrotovat a budovat odvětví znovu“.

„Nepochybně by ke zlepšení situace pomohla i motivace k většímu využívání tohoto způsobu přepravy školami a dalšími institucemi,“ doplnil Česmad Bohemia.

Vláda zatím během krize rozhodla o odkladu a následně i snížení plateb silniční daně. Tříměsíční odklad platí i pro úhrady mýta.

Tagy Česmad Bohemia zájezdové autobusy
77 komentářů