Zprávy

České dráhy začaly jezdit s Vectrony, nejdříve na vnitrostátních vlacích

Siemens Vectron v barvách Českých drah při prezentační jízdě v Plzni. Foto: Jan Sůra
Siemens Vectron v barvách Českých drah při prezentační jízdě v Plzni. Foto: Jan Sůra

České dráhy začaly tento týden vozit cestující v soupravách, v jejich čele jsou nové lokomotivy Siemens Vectron. Ty si dopravce pronajal na deset let hlavně kvůli provoz vlaků na trati mezi Prahou, Berlínem a Hamburkem.

Od pondělí jezdí už na některých vlacích mezi Prahou a Českými Budějovicemi, Plzní a Ústí nad Labem, na vnitrostátních výkonech zůstanou i během celého příštího jízdního řádu. Pro dopravu mezi Prahou a Berlínem jich bude potřeba osm, další budou jezdit z Prahy do Ústí nad Labem. Na ostatních tratích už ne. „Teď jezdí i na jiné trasy kvůli zaškolování posádek,“ vysvětlil ředitel odboru osobní dopravy Jiří Ješeta. Rozpis jízd jednotlivých lokomotiv zveřejnil server Railpage.net

Lokomotivy pronajaté od European Locomotive Leasing (ELL) jsou polepeny modrošedou barvou s motivy siluet čtyř měst, kterými vlak z Prahy do Hamburku projíždí. „Díky novým lokomotivám posuneme konkurenceschopnost železniční dopravy ve Střední Evropě,“ řekl Miroslav Kupec, člen představenstva Českých drah. Lokomotivy budou zajíždět i na vlaku do Lipska.

Do Hamburku zatím lokomotivy nepojedou a dál budou přímé vlaky přepřahat v Drážďanech, čeká se totiž na doškolení německých strojvedoucích. Až dojde k ukončení přepřahu v saské metropoli, zkrátí se doba jízdy na 4 hodiny a 7 minut, mezi Holešovicemi a berlínskou stanicí Südkreuz dokonce pod 4 hodiny. Po dokončení modernizace v Německu v roce 2020 a zvýšení rychlosti na 200 kilometrů v hodině má přijít další zkrácení jízdních dob.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Skippi

Zvlastni je, ze kdyz najdu v clanku preklepy, tak je to vzdy od pana Sury. Honzo, clanky pises dobry, ale precti si to po sobe.

Zodiak

Musím se zastat Honzy. Skippi nebuď hnidopich. Je fajn, že existujou tyto stránky a nemám z toho kopřivku, když se sem tam objeví nějaká chybička či chybičky. A jestli tě to rozčiluje, prostě to nečti :-). A nebo můžeš začít dělat editora a po Honzovi to opravit :-).

Tomáš

Ta prezentace nové lokomotivy zrovna v Plzni má být provokace vůči Škodovce, jejíž lokomotivy 380 měly původně na relaci do Berlína a Hamburku jezdit?