Dopravci Železnice

České dráhy soutěží firmy na čištění vlaků, rozpočet na úklid šplhá k půl miliardě korun

Ozonizace vozidel Českých drah. Foto: České dráhy
Ozonizace vozidel Českých drah. Foto: České dráhy
Nové smlouvy budou na dobu neurčitou. Požadavky na úklid se liší podle krajů.

České dráhy se rozhodly přesoutěžit své smlouvy na úklid a čištění vlaků po celé republice. V celkem čtyřech soutěžích hledají firmy, které se budou starat o čistotu vlaků.

Zakázky jsou vypsané podle jednotlivých oblastních center provozu. Ne ve všech jsou požadavky na úklid shodné. „Rozsah a kvalita požadovaných úklidových služeb kopíruje požadavky na České dráhy od jednotlivých objednatelů,“ řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Záleží tak na smlouvách, jaké mají ministerstvo dopravy a kraje s dopravcem uzavřené.

Nabídková cena bude mít v hodnocení váhu 65 %, 25 % váhy má doba zahájení prací při mimořádnostech, 10 % navržená doba odstraňování graffiti. Každá zakázka obsahuje přesný harmonogram, kdy a jak se který vlak čistí. Jde o kombinaci rychlého úklidu při obrátce soupravy v kombinaci s důkladnějším čištěním po několika dnech. Smlouva bude na dobu neurčitou.

I teď mají České dráhy na úklid smlouvy bez omezení platnosti, ale s výpovědní lhůtou bez udání důvodu na tři měsíce. Ve většině krajů zajišťuje tuto činnost společnost V-Trade. V Praze, Středočeském a Ústeckém kraji vlaky uklízí sdružení firem GADE a ISS Facility Services.

České dráhy loni za úklid zaplatily 270,3 milionu korun. Na letošní rok rozpočet výrazně stoupl: na 430,2 milionu korun. „Skutečnost je však ovlivněna zvýšeným požadavkům na úklid v souvislosti s Covid-19. Částka je tedy o 23,423 milionu Kč vyšší,“ dodala Novotná (údaj k letošnímu červenci).

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Milan

Kdyby dráhy nevyhazovaly peníze všem těm pochybným firmám a dělaly to vlastníma silama, určitě by to bylo efektivnější!! Stejně se jím musí vše strčit přímo pod hubu ( prostory, voda, vytápění, odvoz odpadků, opravy veškeré technologie)A nakonec ještě s nima není domluva, neb nerozumí česky.Je to pěknej tunel, jako ostatně všude, kde se přiživují na státu všelijaké pochybné externí firmy!!!

none

Takhle to je vsude. U nas ma firma jen to, co se podili na vyrobe. Jakakoli udrzba je externi, draze placena. Driv byla udrzba vlastni, kdykoli dostupna. Dnes je snad i na vymenu vodovodni baterie potreba vyberove rizeni.

Zbyněk

Skoro půl mld. za úklid, děláte si srandu? Uklid jsem viděl ve vlaku naposled na jaře, kdy to bylo vidět i cítit! Proč na to nemají vlastní oddíl a vyhazují peníze? Protože by ty zaměstnance musely zaplatit a to se jim nechce. Tak dají ty zisky radši sežrat úklidovkám, které dávají za tu šílenou práci minimum, nebo to obcházejí přes OZP a částečné úvazky za šest a půl hrubého!

Petr

Pokud jedou podle tabulek státních zaměstnanců, tak mohou dostat krásných 12 480 Kč + aby se neporušoval zákon o min. mzdě tak doplatek dalších 2tis, za to už nepůjdou pracovat ani sovětští stachanovci, takže se musí najmout externí firma, kde žádné tabulkové omezení není, pro daňové poplatníky to sice vyjde násobně dráž než královsky zaplatit vlastní uklízečku, ale jinak to zřejmě nejde.

Petr

Podle jakých tabulek státních zaměstnanců? U ČD nejsou žádní státní zaměstnanci a proto je u ČD mzda a ne plat… U ČD jsou mzdové tarify dle PKS, do kterých se zaměstnanci řadí dle katalogu prací. Se státem to nemá nic společného.

Stanislav Fanta

Čistota půl zdraví. Bohužel mezi úklidovým personálem už nepotká člověk čecha. Moc neveřím tomu, že by ČD platily opravdu tak málo, spíše si drtivou většinou nechávají ty úklidové firmy. To běžné (vratné) čístění celkem ujde, ale aby někdo odstranil třeba staletou zažranou špínu z oken, nebo zákoutí sedaček (jistě, musel by být ten vůz celý den odstaven), to už ne. Ale často ten brajgl dělají lidé. Pochopím, že někde nechá někde ležet papírek nebo prázdnou flašku. Co však pochopím už méně, pokud na WC leží ho*no na podleze vedle mísy, podlaha je pochcaná nebo je na celém WC rozmotaný toaletní… Číst vice »

Peeetr

Když jsou záchody blbě navržené a bez obrázkových návodů pro Afričany, tak holt musí zaměstnant dvakrát víc Ukrajinců na úklid, a českým kontrolórům dávat prémie za kažnou nalezenou úklidovou chybu proti smlouvě.

Leinad

Nejde jen o bubáky. Ucpávat vakuWC předměty které nelze spláchnout, to umí i starší české dámy, i když je tam napsáno „nevhazuje…“

Jiří Kocurek

„spíše si drtivou většinou nechávají ty úklidové firmy.“

Jste vyvěštil z čeho? Při mzdových nákladech 26 800 Kč sežere 10950 Kč stát na odvodech a zbude 15900 čistého.

Většinu výplaty tak sežere stát…

Stanislav Fanta

A on někdo věří tomu, že ti ukrajinci, bulhaři, rumuni tu jsou na HPP, řádnou prac. smlouvu a průměrnou mzdu? No to snad ne…

Vlk

Stanislav Fanta :
Naprostý souhlas. Vždyť tam nejsou jenom ukrajinci, ale tam jsou i naši čeští občané, kteří nemají smlouvy, či dostanou na pásku minimální mzdu kvůli odvodům a zbytek na dlaň !
Nebo jsou na DPČ, nebo DPP. Je to všude stejné !!!
To není jenom u úklidovek, všude chtějí mít minimální náklady na své zaměstnance, tak se vymýšlejí různé švejky jak očesat stát o peníze, aby firma neměla velké náklady.
Na jednu stranu to chápu, na druhou stranu by měl mít zaměstnanec plnohodnotné zaměstnání se vším všudy !

Vlk

A chcete nám tvrdit, že ta firma pracuje za pár korun ?
Víte, jaká je mzda na jednoho člověka úklidovky ?
Mzda se většinou pohybuje od 80 do sto korun a to plno lidí tam dělá načerno !!!
Netvrdím že všichni ale plno jich tam tak dělá.
Já jsem jednou objednával úklidovku na uklízení autobusů MHD a úklidovka si počítala 2400,- za autobus !!! Byla to krátkodobá akce. Pokud samozřejmě úklidovka vyhraje konkurs, tak se cena asi v tom počtu úklidu asi sníží, ale to jsem psal jen pro info.

Luděk S.

To prostě k cestování patří! V autobuse to hovno na záchodě nemáte. To chcete? Navíc vlak jede o víkendu. To autobus ne.

Karel

Úklidové služby a ty jsi mi napsala ze za

ABC

Rozsah a kvalita požadovaných úklidových služeb kopíruje požadavky na České dráhy od jednotlivých objednatelů …..

Trojka štěnice. Dvojka bez štěnic. Jednička bez štěnic a s ramínkama.

Erik

O třídu lepší Regiojet breberky na lince do Košic. 😅😅

Pe.tr

Tak srovnávat čistotu ČD a RJ je mimo mísu . RJ má povětšinou starší vozy přesto je ale čistota jak v pendolinu nebo rj . Nezapomenout vytáhnout RJUK kde to sice je slabší přesto jsou tam takto dočasně do přijetí nových strojů

Pe.tr

Tak toto bude muset čekat každý přepravce co vozí poláky či ukrajince . Zažít to nechci .

Iva D.

No aby se pan Kocour pak na někoho nerozlobil a nepoškrábal ho, pokud nevyhraje.

Michal

Ano V_Trade.Na to nešahat.Že?

Jiří 3

Třeba už neměli kapacity, ale kdo ví.

Džamel

Tak pokud to je teď horší s vízama a navíc složitější cesta z Ukrajiny… Vždyť úklidové firmy točí ty Ukrajince na víza na tři měsíce…

Michal

Mají zaplatit naše lidí a ne se vymlouvat na Ukrajince.Myslím že peněz od ČD mají až dost.Ale nezbylo by na šéfíky co?Raději odtrhávat Ukrajince že?

Jiří Kocurek

Máme volný trh. Můžete si založit vlastní úklidovou firmu a lidem platit, kolik uznáte za vhodné, aby jste zaměstnal čechy. Ale to je moc práce, ještě víc práce než si najít výroční zprávu kritizované firmy.