Dopravci Železnice

České dráhy snížily zadlužení o čtyři miliardy na necelých 27 miliard

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy
Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

České dráhy aktuálně splatily pětileté korunové dluhopisy v celkové hodnotě čtyři miliardy korun. Zadlužení mateřské společnosti tak kleslo na necelých 27 miliard. Dráhy ke splacení emise z roku 2013 využily peníze z prodeje nádraží Správě železniční dopravní cesty i výtěžek z předloňského refinancování eurových bondů.

Podle vedení drah jsou dluhopisy standardní cestou, jak financovat rozvoj firmy a připravit jí na otevírání trhu. „Prostředky byly v minulosti využity především na investice do modernizace a nákupu vozidel,“ uvedl předseda představenstva Pavel Krtek. Podle něj dráhy za posledních deset let nakoupily nebo zmodernizovaly vozidla za více než 40 miliard korun. Cestujícím tak slouží například nové Railjety, InterPantery, RegioPantery nebo motoráky RegioShark.

Dráhy zároveň chystají na příští rok novou emisi eurových dluhopisů, kterou chce podnik refinancovat bondy splatné v červenci 2019. Emise má objem 300 milionů eur s indexem 4,125 procenta. Při refinancování se drahám zatím vždy podařilo úrok výrazně snížit. Poslední eurová emise splatná v roce 2023 má úrok 1,875 procenta.

Kvůli investicím se zadlužuje i ČD Cargo. Před pěti dny emitovalo dluhopisy v hodnotě jedné miliardy korun, se splatností sedm let a úrokovým výnosem 2,55 procenta.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
noerf
Host
noerf

Bery: Zajímavé je, ze když se studentské slevy proplacely na základě vydanych jizdnich dokladů, tak Regiojetu doplatek stoupl v souvislosti s růstem počtu cestujících a ČD částka klesla meziročně o polovinu (tuším v letech 2014 a 2015). Mimochodem při kontrole studentských slev, si vybavuji, že se zjistilo jedno pochybení u Leo expressu, kdy daný student cestoval pouze v casti trasy. Nikoliv mezi dvěma destinacema uvedenymi v průkazu.

Milan
Host
Milan

Tu pozitivní zprávu o snížení dluhu poněkud kazí fakt, že Dráhy ke splacení využily peníze z prodeje nádraží a nikoli zisk z vlastní činnosti.

Vendelín
Host
Vendelín

Je to otázkou, zda tržby z prodeje nádraží uhradil ztráty z let 1990 -2003, kdy stát na financování ČD kašlal, takže ČD utopily všechny výnosy v údržbě infrastruktury místo v investicích do obnovy a údržby vozidel. Dosažené ztráty se sanovaly pouze účetní formou snížením základního jmění státní organizace. Přitom o modelu financování ČSD formou smluv a úhrady prokazatelné ztráty uvažovali již komunisti v roce 1989.

MartinM
Host
MartinM

No to je překvapení. Neexistuje železniční dopravce, který nemá dluhy. Prakticky to ani nejde protože provoz železniční dopravy a nákup nových vozidel nikdy nezaplatí cestující z jízdenek. Právě z těchto důvodů byly všechny soukromé společnosti kdysi zestátněny, aby si stát mohl lépe kontrolovat, kam dává peníze. Bohužel to už všichni zapomněli nebo si jen nechtějí vzpomenout a tak se snažíme znovu objevit Ameriku.

Martin K.
Host
Martin K.

Úvěrové krytí investic je běžná praxe u jakékoliv firmy a v jakémkoliv oboru a nemá to nic společného se ziskovostí společnosti (jak naznačuje Váš příspěvek). K zestátňování se raději nevyjadřuji…

Petr.R
Host
Petr.R

dejte si facku za to znárodnění, někdo to ještě nerozdýchal a je tady hodně pamětníků.

Bery
Host
Bery

Jenze ono zestatneni a znarodneni je dost podstatny rozdil. A to i v letopoctech. Neverim, ze tu je hodne pametniku, muselo by jim byt tak 115 – 150 let. 😛

Petr.R
Host
Petr.R

Jooo, komunista? Byl jste na vojně?

Bery
Host
Bery

Nee… umim pouzivat google 😛

Vendelín
Host
Vendelín

V zásadě máte pravdu. CCa dd roku 1930 byly v ČSR pouze 3 soukromé dráhy. Nejdéle přežila KBD, která jediná přešla do vlastnictví státu až za komunistů.

jan
Host
jan

No je to problém, protože je nainvestováno do nějakých souprav a vlaků. A například jihočeský kraj chce nějaké jiné. Z roku min 2003. A ty pokud vím dráhy nemají.

noerf
Host
noerf

Tak v jižních Čechách mají ČD tuším čtyři regiopantery. Hlavní problém vidím v prodeji majetku dopravce, který dostali zdarma omylem a výše zadlužení je stejně na úrovni 1,5 násobku tržeb a dotací, což je stále vysoké číslo. Otázka je pak, jaká je Ebitda, neboť zisk je na úrovni 1/30 dluhu. Další otázkou je provoz na konkurenčních linkách, zda tam dosahují ČD alespoň kladné nuly, o čemž se dá pochybovat vzhledem k počtu spojů, nákladům a tržbám. A dále některé podseklé výběrové řízení např. u ČD Cargo na vození uhlí do Chvaletic, kdy nejdříve ČD nejdříve tvrdily, že AWT jezdí pod… Číst vice »

Robert
Host
Robert

Pokud vím, tak jediný kdo byl v ČR pravomocně odsouzen k pokutě za podnakladove ceny a nekalé konkurenční chování je Student agency…… ale u něj Vám to zřejmě nevadí.

noerf
Host
noerf

Robert: ÚOHS a soudy nějak reagovali na situaci dvou soukromých podniků, jejichž hospodaření je mi jedno, jak funguje.
Na hospodaření ČD doplácím ze svých daní, tak bych očekával jistou transparentnost a efektivitu. Mimo to, pokud vím, nebyli dosud rozhodnut spor mezi Regiojetem a ČD. V případě Leo expressu je situace jiná, neboť v té době se na trase pohyboval mimo ČD i Regiojet.

Bratt
Host
Bratt

Doplácíte i na dotace Regiojetu, nedělejte, že to nevíte…

MartinM
Host
MartinM

Správně daňový poplatník doplácí na všechny osobní dopravce, ale jen ČD musí své investice těmto poplatníkům zdůvodňovat.

noerf
Host
noerf

Bratt: Státem nařízená sleva pro studenty či důchodce (závisí na cestujích) je jiné povahy než dotace (příspěvek na provoz, který zadává objednatel – stát, kraj, obce nebo jejich svazky).

Bratt
Host
Bratt

Jestliže si na trati Praha -Ostrava vytvoříte klientelu z povrchních studentů,kteří jízdu se „žlutým“ považují za něco,co je „in“,pak jste v podstatě silně dotovaným dopravcem.A je jedno,z kterého rozpočtu ty peníze jdou.Že je podezření z umělého navyšování počtu přepravovaných studentů,je další věc….

Martin S.
Host
Martin S.

Proč by to měli povrchní studenti považovat za něco, co je „in“? Oni prostě jezdí s tím, se kterým se jim jede dobře, levně, pohodlně… Možná i studenti pochopili, že je lepší jet s někým, kdo jim už v ceně jízdenky (bez příplatku) zajistí místo a mají jistotu, že nad nimi nebude ve špičkách nikdo stát a dýchat (v horším případě slintat) jim shora na hlavu nebo že se ke svému místu od záchodků ani neprotlačí nebo že se vlakvedoucímu nechce přeznačovat vozy a tak přijde s místenkou a zjistí, že jeho vůz není zařazen… Ostatně, i národní dopravce měl… Číst vice »

david.t
Host
david.t

U ČD je místenka zdarma. Vzhledem k počtu spojů se (na tratích, kde jezdí žlutý) beznadějně přervanými vlaky jezdí málokdy. (A když, je lepší, že ti lidi můžou alespoň jet. U povinně místenkových když je plno, tak smolík.) Řazení je na 95 % dodrženo (a u žlutých se kategorie vozů taky mění běžně).

Elb
Host
Elb

Myšlenka dobrá, takhle ta železniční doprava nebo doprava vůbec bude fungovat kvalitně jen do doby, kdy těch 10 případů v roce, kdy bych musel jezdit buď výrazně, nebo později, dokáže odvážet někdo jiný. Spousta studentů ale taky s Jančurou nejezdí z principu protože Babiš, na Fb jsem to četl docela často, žel pořád asi z toho moc málo..

Bery
Host
Bery

V teto „dotaci“ je ta kompenzace slev pro studenty a duchodce jiz zahrnuta v plne vysi. V obou pripadech se to plati ze stejnych penez… tedy penez ziskanych od danoveho poplatnika. To samozrejme neni nic, proti nicemu. Problem nastava az v okamziku, kdy ona dotace se zahrnutou kompenzaci je vyrazne nizsi, nez samotna kompenzace… jako se to stalo v relaci Pha – Ova. Takova situace by z logiky veci (pokud by se stat choval s peci radneho hospodare) nemela nikdy nastat a nekdo by za to mel nest odpovednost.

Martin S.
Host
Martin S.

Porovnáváte neporovnatelné. Na tomto serveru se loni psalo, že počet cestujících na trase Praha – Ostrava vzrostl mezi roky 2010 a 2016 o 147 %, na trase Praha – Olomouc dokonce o 157 %. Kdyby s ČD jezdilo místo 450 tisíc cestujících 1170 tisíc lidí, musela by pravděpodobně narůst objednávka a tím pádem by rostla i platba za tu objednávku.

Bery
Host
Bery

Nikoliv, porovnavam porovnatelne… ten narust platby byl z roku na rok svazany s nastupem spoju provozovanych „na vlastni riziko“a to o hrozivych 400%, proto Kalouskovo MF tenkrat z te kompenzace vyjmulo duchodce, aby to alespon trochu snizilo.
Jinak u objednavanych spoju se doplaci prokazatelna ztrata, coz v praxi znamena, ze cim vice je cestujicich, tim mensi jsou nutne dotace. Nejvyssi dotace jdou do linek, kde stat musi zajistit dopravni obsluznost, ale pocet cestujicich nema sanci naplnit objednavany spoj.

Martin S.
Host
Martin S.

A já jsem si dosud myslel, že stát považuje nárůst cestujících v hromadné dopravě za výhodu a za cíl, protože chce cestující dostat z IAD do VHD. Ano, tento nárůst samozřejmě něco stojí. Ale vstupem komerčních dopravců se na trase Praha – Olomouc – Ostrava daří tento cíl naplňovat, dokonce měrou vrchovatou. Takže stát by měl být spokojen. A nutno podotkout asi spokojen je, když zavádí další slevy pro studenty a důchodce s vědomím, že bude dopravcům tyto slevy kompenzovat. btw: prolácení prokazatelné ztráty je jen jednou z možností, jak dopravcům platit za objednané služby, další možností je například i… Číst vice »

Vendelín
Host
Vendelín

U smluv s ČD je to navíc tak, že mají ve smlouvě zakomponováno tzv riziko tržeb, tedy úhrada prokazatelné ztráty je až od od této hranice. Pokud těchto tržeb nedosáhnou tak tuto část ztráty uhrazenu nedostanou.

Elb
Host
Elb

Stát spokojen není, to by ty slevy pro důchodce dřív nerušil, vsadím se s vámi o co chcete, že ty slevy se budou významně regulovat za současné vlády, nebo ty budoucí, protože nárůst výdajů to bude obrovský, když teď velká část vrstevníků nejezdí většinu víkendu domů, ne protože vzdálenost a čas, ale cena několik set Kč i při konkurenci a současné slevě. To co jsme viděli před prodlouženými víkendy teď uvidíme každý víkend a i počet cestovatelů ve všední dny, soboty, kteří nebudou cestovat do školy ale na studentskou slevu, se tímto dost zvedne..

Elb
Host
Elb

Jenže platit za studenty a za to, že pustím někoho na trať vyžírat cestujcí v době špiček, aby mi zhoršil ekonomiku okrajových objednávaných spojů, které mi živily ty špičkové, pořád platím. Platím za to penězi, vyčerpanou infrastrukturou pro ostatní druhy dopravy, neježděním spojů v době sedel, případně jejich samostatným objednáváním (R640,Rx898), místech kde to konkurenční prostředí neutáhne (Ostrava-PL/SK), dostávám více spojů, kvalitu, ale pořád to jen při vyjádření v korunách budou miliardy, tak nedělejte, že nevíte…

Michal
Host
Michal

Ano, v jižních Čechách má z nových vozidel celé 4 regiopantery (nechci se opakovat, ale většina z nich je trvale ve stavu správkovém spíše než provozním).

Co vás vede k závěru, že o jejich služby není zájem? Můžeme poprosit o odkaz na zdroj?

Elb
Host
Elb

Většina? Nejsem místní, moc nevím, ale v Brně Regio nejezdí nějak příliš často náhradní soupravou..