Dopravci Železnice

České dráhy prodloužily platnost kilometrické banky i ČD bodů

Interiér vozu 1. třídy (Ampz). Foto: České dráhy
Interiér vozu 1. třídy (Ampz). Foto: České dráhy

České dráhy v reakci na opatření proti šíření koronaviru prodlouží platnost některých svých komerčních produktů, které slouží k nákupu jízdenek.

Oznámily to dnes v e-mailu svým zákazníkům. Jde o ČD Body, což je věrnostní program, kilometrické banky a dárkové vouchery.

V případě ČD Bodů dopravce automaticky prodlužuje platnost o šest měsíců. Týká se to bodů, jejichž platnost měla vypršet 24. 3. a později. Body, které získává zákazník za nákup jízdenek, lze využít například pro získání jiného jízdního dokladu nebo některých produktů.

České dráhy rovněž upraví platnost Kilometrické banky. Sešitkům, kterým měla skončit platnost 1. března a později a ještě jeho majitelé nevyčerpali kilometrický vklad, jde prodloužit platnost o půl roku na pokladně Českých drah nebo u pověřeného zaměstnance ve vlaku.

Poslední opatření se týká dárkových voucherů. Pokud jejich platnost měla vypršet od 1. dubna do 30. června, jejich platnost se prodlužuje o půl roku. Neuplatněné dárkové vouchery, kterým skončila platnost v období od 12. 3. 2020 do 31. 3. 2020, lze vrátit a získat peníze zpět. Opatření se netýká odškodnění za neplnění vybraných standardů, dobropisů, voucherů pořízených za věrnostní body a voucherů na ubytování nebo občerstvení.

24 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Čekal jsem, že prodlouží Inkartu. Zřejmě hrozný problém.

BoH

„Dobrý den, prodloužení platnosti se týká nabídek, které se postupně odepisují tak, jak se využívají. U paušálních tarifů (síťové, traťové jízdenky, aplikace na In Kartě…) je pak v případě jejich nevyužití možnost jejich vrácení, kdy je podle přepravních podmínek spočítán návratek podle dne vrácení.“ … „Dobrý den, jízdenky a aplikace kupované online lze vracet na http://www.cd.cz/storno Doklady kupované na pokladnách pak lze vrátit na libovolné pokladně.“

Pravdepodobnost

Pisete hlouposti a vas odkaz nefunguje. Cim mene neco zname tim vice poucujeme:

„Aktuální aplikaci IN 100 na mé In Kartě už nevyužiji, mohu ji vrátit a dostat část peněz zpět?
Ne, za nevyužití slevové aplikace na In Kartě z důvodu na straně jejího uživatele peníze nevracíme. Můžete však vaši In Kartu i se všemi aktuálně platnými aplikacemi převést na jinou osobu formou požádání o vystavení duplikátu In Karty na jméno jiné osoby nebo převést aplikaci IN 100 na jinou platnou In Kartu. O převedení lze požádat u kterékoliv pokladní přepážky ČD.“

SuJeP

1. Odkaz normálně funguje (máte zřejmě chybu někde mezi židlí a klávesnicí).
2. Od prosince jdou aplikace normálně vracet.

ušatá

A co roční IN 100? Aspoň o dva měsíce. Tady by to bylo potřeba nejvíce!

Vlado

No zase dobrá věc systémem bum bác ,jako poslední dobou vše.Kilometrickou banku již skoro nikdo nepoužívá (tato sleva se vyplatí tak max šotoušům k okružní jízdě po republice ,jinak žádné výhody nemá ),dále neznám nikoho kdo by používal dárkové vouchery,body ČD asi lidé využívají .No dobrá ,ale nikde jsem neslyšel (pokud je to jinak mě opravte),že by se nějak prodlužovala platnost IN karet.Já mám IN 100 na 1 třídu za 24990kč a již měsíc se na ní mohu dívat v šuplíku,protože spousta vlaků na které mě to platí prostě nejezdí a ani jinak není možno např.jezdit jak se komu zachce.(a… Číst vice »

Blacklist

U aplikaci k prodluženi platlosti nedochází. Z technických důvodů. To neni vhodne z důvodů mnozství vazeb do ostatních s?stémů.

Pravdepodobnost

LOL. Duvodem je ze IN100 ma hromada lidi kterym to plati jina firma nez CD.

Udajne to maji i masinfirove od jancury (nebo leo ted nevim). To by teda nevypadalo dobre kdyz by cesky drahy prodluzovaly platnost svych dokladu ktere si kupuje konkurence.

Tech co si to kupujou za svy budou jednotky max desitky v cele republice.

Blacklist

Důvoden je to, že prodloužení platnosti není jen script nad jednou databázi, ostatne tak jednoduché to není ani prodloužení platnosti voucherů. Má to dopady do POPú, e-shopu, pokladen, úcetnictvi. Ale hlavně se s tím na dlouho dobu zbourá SW řešení již zmiňovaných navratků, které bude nutné řešit ručně. S tím spojené náklady by šly do statisícových častek. A kak již tady bylo řečeno In 100 a pod lze vrátir.

ušatá

Proč něco dělat jednoduše, když to jde složitě. Dle vydané karty lze zjistit její platnost. Stačí tedy automaticky tolerovat její použití dva měsíce navíc a není třeba nic nikde nastavovat. měnit apod. Pro lepší pochopení, když má karta platnost do 31.12., bude se automaticky moci použít do 28.2. je to k nepochopení?

Dominik

To nejde, jelikož POPka by takovou aplikaci již nezobrazila (po datu platnosti). A na kartě je uvedena platnost samotné plastové kartičky, nikoliv platnost aplikace jako takové. Tudíž platnost, která je vytištěna na kartě (31.12. např.), akorát říká, že je potřeba nechat si vyměnit kartu (na kterou se přehraje stávající aplikace), takže tento údaj by byl na nic. Nehledě nato, že při pouhé toleranci aplikace by stejně nešlo koupit (minimálně) online žádnou jízdenku, či doplatek, apod…, jelikož zadáváte číslo in karty a to by následně systém vyhodnotil jako chybu, protože by neviděl žádnou platnou aplikaci. Takže jediné možné prodloužení by byla… Číst vice »

Pravdepodobnost

Jednoduche reseni je proste vsem prodat danou aplikaci za 0,- korun v delce nouzoveho stavu. Vsichni co maji napr. IN50 by pri nouzovem stavu 2 mesice dostali nabidku na koupi IN50 stejne jako si ji mohu koupit ted akorat by cena byla 0,- kc. Tim ze dojde k prodeji jako pres normalni kanaly se aktualizuji vsechny aplikace a tim ze nebude zadny prijem to projde snadno i ucetnima systemama bez danovych povinnosti a dalsich veci. Ty duvody nejsou technicke ale ciste ekonomicke. Slo by z vasi strany naznacit z jake pozice mluvite, protoze nejdriv se tu tvarite jako nekdo kdo… Číst vice »

ušatá

Úplně v nejhorším stačí vytisknout papír s razítkem, kde bude uvedeno, že cestující má nárok na cestování jakoby s IN kartou další dva měsíc po skončení platnosti a uvést tam datum. Kdo chce najít řešení, najde, kdo nechce vymýšlí důvody. Navíc, pokud je ta elektronika pro tyto případy tak složitá, tak je něco špatně. Už té kritiky na neoperativnost systému bylo víc než dost a nic se nezměnilo. Asi by bylo potřeba vyměnit ty, co to dělají. Navíc, jde o mimořádný stav, tak musí být mimořádné řešení. A do budoucna vymyslet způsoby, protože to určitě není poprvé.

Pravdepodobnost

Prodat vsem vlastnikum stejnou aplikaci za 0,- kc nebo jim poslat voucher na stejnou aplikaci v delce trvani nouzoveho stavu je script nad jednou databazi. Mozna nad dvema pokud musite data vytahnout z jedne a pustit to do druhe.

Pravdepodobnost

Ciste z hlediska spravedlnosti by se vsechno co ma casovou platnost melo prodlouzit o dobu nouzovyho stavu. Jenze se to nestane z duvodu co jsem popsal dole – cd nebudou sponzorovat svou konkurenci ktera je nejvetsim odberatelem IN 100.

Berte to ze jsou v republice lidi co prisli (rpichazi) o vic nez 2 litry za mesic. Samozrejme jsou i lidi co na tom jeste vydelavaj. No svet neni fer.

Blacklist

Na rozdil od KMB, bodů a vouxherů náte moznost In 100 q pod. vrátit a až budete jezdit tak koupit znovu.

Pravdepodobnost

Nema ji moznost vratit. Mate nejaky duvod sem psat veci o kterych vite nic?

Blacklist

Nejsem jediný, kdo zde tvrdí, že vrátit In 100, In 25 atd. lze. A vím o tom minimálne o 95% více než vy.

ušatá

Nelze , pokud nechcete přijít o hodně peněz. Navíc nikdo neví, jak dlouho co bude trvat a jak se přizpůsobit. Čili to automatické prodloužení podle délky nouzového stavu je nejjednodušší a nikoho to neobtěžuje a ničemu to nevadí. Ale asi je lepší dotovat rozmazlené herce, kterým se nechce pracovat.

Blacklist

ANO, Přijdete O 100 Kč.

Blacklist

Tím, že nikdo neví jak to bude dlouho trvat, tak prodlouženi nedává smysl. Vrátíte a až to skonči koupíte novou.

Pravdepodobnost

Nedava smysl predevsim ted honem neco vracet ani nechapu proc se rozjela tahle hadka o par stovek. Psal jsem vam jen skrze vase tvrzeni ze prodlouzii vsem nelze a pritom lze proste jednoduchym prodanim dane aplikace vsem za 0,- kc.

Dejme tomu ze nouzovy stav skonci 11.5. takze:
– vytahnete si z databaze vsechny co meli nejakou aplikaci k datu 11.3.
– vsem zaplatite danou aplikaci na dva mesice (nebo jim date slevu ve vysi 1/5 rocni ceny pro prodlouzeni nebo jim to rovnou koupite to vsechno snadno udelaji dva dotazy do databaze)

Blacklist

Z dobře informovaných zdrojů na GŘ vím, že se o možnosti prodlouženi platnosti apikaci In xxx jednalo, ale po konzultaci s programátory se od záměru odstoupilo. Takže triviálni to tak jak píšete rozhodně není. Fakt nevymýšlejte nesmysly když nevite jak celý systém funguje a jaké jsou vazby. Ostaně jsem si nevšiml, že by prodlouzeni platnosti řešil některy z IDS. Naprosta větši neumožňuje sni vraceni časové jízdenky.

Vbb

Kilometrickou banku již skoro nikdo nepoužívá
Kecáte. KMB používají firmy, je to pro ně účetně jednodušší.

měsíc se na ní mohu dívat v šuplíku
Já se taky dívám na Inkartu v šuplíku. A taky na tramvajenku. A kartu do fitka a bazénu.
Nemyslím, že by někdo prodlužoval platnost (nanejvýš ten bazén, ale moc nedoufám).
Tak to neřeším.