ČD zrušily Včasné jízdenky. Některým cesty zlevní, část zdražila i o desítky procent

Cestující ve vlaku Českých drah. Pramen: České dráhyCestující ve vlaku Českých drah. Pramen: České dráhy

České dráhy od dnešního dne vypočítávají slevy z jízdného pro děti, studenty a občany nad 65 let pouze z cen

České dráhy od dnešního dne vypočítávají slevy z jízdného pro děti, studenty a občany nad 65 let pouze z cen jízdenek, za které by je koupili dospělí bez slev. Vyhověly tak požadavku ministra dopravy z jednání minulý pátek. V praxi tak většina cest zmíněným skupinám zlevní oproti cenám, které nabízely ČD od 1. září.

Výraznou proměnu prodělal prodejní systém dopravce. Zcela zmizely takzvané Včasné jízdenky, které České dráhy nabízely pro cestování mezi většinou měst v Česku s nižším tarifem, než činí kilometrické jízdné. Částečně je nahradily takzvané SuperAkční jízdenky, které lze ale koupit jen přes e-shop a jsou vázané na konkrétní vlaky. Dosud je dráhy nabízely pouze na třech trasách z Prahy na Moravu.

České dráhy tvrdí, že nový systém nasměruje cestující hledající nejnižší cenu do prázdnějších spojů. „Systém SuperAkčních jízdenek využívá podobné principy jako prodejní systémy soukromých dopravců a využívá známé údaje o obsazenosti vlakových spojů. Systém SuperAkčních jízdenek tak nasměruje cestující díky nejvýhodnějším cenám do prázdnějších spojů. Lidé tak mohou na svých cestách více ušetřit, naopak ve špičkových vlacích díky tomu může počet cestujících s levnou jízdenkou klesnout a vlaky tak nabídnou vyšší komfort cestování,“ tvrdí mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský. Včasné jízdenky Česko zakoupené v předprodeji (až 60 dní před odjezdem) budou platit za původních podmínek pro datum plánované cesty.

V praxi tak mohou na některých trasách jezdit cestující ještě levněji než dosud, někde ale také výrazně dráž. Například na spojení Praha – České Budějovice může dospělý bez slev ušetřit šest korun. Akční jízdenka dosud stojí 165 korun, nově je v prodeji i Superakční za 159 korun. Úspora se týká ale hlavně tras mezi velkými městy, kde je i konkurence autobusů.

Na jiných trasách ceny naopak výrazně stoupnou nebo lidé budou muset pečlivě vybírat, kdy a jakým vlakem pojedou. Například mezi Ústím nad Labem a Libercem dosud stála včasná jízdenka 129 korun. Za takovou cenu nabízí dopravce cestu i teď, ale pouze jako Superakční jízdenku na vybrané spoje. Jízdenku navíc za tuto cenu pasažér koupí jen v e-shopu a musí jet konkrétním vybraným vlakem. Paradoxně nejlevněji vyjde cesta rychlíkem a ne osobním vlakem.

Čtenáři Zdopravy.cz upozornili i na větší zdražení v některých relacích. Například mezi Prahou a Rumburkem se dosud běžně jezdilo za 135 korun na včasnou jízdenku, nově nabízí České dráhy jen kilometrické jízdné za 243 nebo 269 korun. Autobus přitom na stejné trase stojí 130 korun. Podobné je to u trasy Praha – Teplice, kde šlo koupit jízdenky za 79 korun a nyní jsou jen za 178 korun.

České dráhy ale tvrdí, že se objeví například i na trase Praha – Rumburk i levnější nabídky než dosud. „Cílem změny v tarifních nabídkách bylo zachování cen Včasných jízdenek a jejich převedení na SuperAkční jízdenky v hlavních poptávaných relacích. Nabídka SuperAkční jízdenky více odpovídá reálné poptávce vzhledem k její vazbě na konkrétní spoj. To znamená, že v méně využívaných spojích může být dostupná nižší cena. Postupně budeme situaci vyhodnocovat a rozšiřovat nabídku pro další využívané relace nabízené dříve u Včasné jízdenky Česko včetně například relace Rumburk – Praha v ceně od 135 korun,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Změna v prodejním systému znamená zlevnění hlavně pro cestující pod státními slevami. Těm se dosud vypočítávalo jízdné jen z kilometrického tarifu nebo SuperAkční jízdenky. Nově se bude počítat i z Akčních jízdenek. Například v případě trasy Praha – České Budějovice to znamená, že zatímco ještě včera stála seniory jízdenka 60 korun, dnes už jen 39 až 41 korun.

Tagy České dráhy státem nařízené slevy od 1. září změna tarifu Českých drah
169 komentářů