z prahy

České dráhy odtajnily znalce na ocenění Chapsu. Přes víkend mu stoupl zisk

IDOS, vyhledávání vlaků, foto: Zdopravy.czIDOS, vyhledávání vlaků, foto: Zdopravy.cz

České dráhy dnes poprvé zveřejnily  firmy, které jim dělaly znalecký posudek na nákup společnosti Chaps a dalších podniků, v kterých

České dráhy dnes poprvé zveřejnily  firmy, které jim dělaly znalecký posudek na nákup společnosti Chaps a dalších podniků, v kterých má Chaps stoprocentní podíl. Současně ale upravily i výši zisku, kterou údajně skupina Chaps vykazuje.  Stoprocentní podíl má koupit dcera Českých drah, společnost ČD – Informační systémy (ČDIS).

Ocenění 100% podílu ve Skupině Chaps bylo provedeno nejen interně, ale také nezávislým expertem, společností Cyrrus Corporate Finance a použitá metoda byla následně ověřena znaleckým ústavem, společností Statikum,“ uvedla firma v prohlášení. Odmítla současně, že by se na posudku jakkoliv podílela firma Kreston A&CE.

Transakci ale provází stále řada nejasností, především cena. Ta má být kolem 400 milionů korun, což odpovídá více aktuálně desetinásobku zisku Chapsu za loňský rok. Při takových transakcích bývají ceny přitom nižší. České dráhy navíc dnes zveřejnily  jinou hodnotu zisku Chapsu, než v pátek. „Hospodářské výsledky společností Skupiny Chaps budou v nejbližší době zveřejněny v Obchodním rejstříku. EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) Skupiny Chaps se podle nich v uplynulých pěti letech pohybovala okolo 40 milionů korun ročně a tržby kolem 170 milionů Kč ročně,“ uvedla firma v prohlášení.

V pátek mluvila firma o tom, že zisk se v uplynulých letech pohyboval kolem 35 milionů korun. Rozdíl je podle mluvčího Radka Joklíka způsoben tím, že šlo o průměrný zisk za delší období deseti let.

Firma trvá na tom, že nákup Chapsu je strategickým krokem i proto, že pro ČD provozuje a vyvíjí klíčové systémy pro odbavení zákazníků. „Buďto ji za cenu vycházející z ocenění společnosti koupíme my, čímž získáme strategické know-how, licence a zdrojové kódy všech aplikací pro odbavení zákazníků v osobní dopravě národního dopravce, nebo ji koupí jiný zájemce, kterých je podle našich informací hned několik,“ říká předseda Představenstva ČD-Informační Systémy, a.s., Miloslav Kopecký.

ČDIS chce předložit ministrovi dopravy a Řídícímu výboru Českých drah všechny potřebné dokumenty k transakci. Ministr dopravy Dan Ťok vyzval minulý týden k pozdržení nákupu.  „Zvažovaný nákup 100% podílu ve společnosti Chaps je další zajímavou příležitostí rozšířit naše podnikání, včetně možnosti expanze na jiné trhy. Jde o portfolio produktů jak pro železniční, tak pro autobusový business, a samozřejmě také pro provozování IDOSu. V případě, že k transakci dojde, bychom chtěli dál rozvíjet všechny segmenty podnikání Chapsu a poskytovat jeho zákazníkům stoprocentní servis,“ doplňuje Miloslav Kopecký.

 

Tagy čd čdis Chaps
Žádné komentáře