Dopravci Železnice

České dráhy neuspěly se žádostí o přednostní očkování části zaměstnanců

Záběry z klipu zaměstnanců Českých drah Zapusalema. Foto: ČD / YouTube
Záběry z klipu zaměstnanců Českých drah Zapusalema. Foto: ČD / YouTube
Podle ministerstva zdravotnictví jsou nyní přednější k vakcinaci jiné skupiny.

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo žádost Českých drah, aby mohl být dříve očkován vakcínou proti Covid-19 zákaznický personál. Mělo jít hlavně o průvodčí nebo pokladní, kteří denně přichází do styku se stovkami až tisícovkami cestujících.

Deníku Zdopravy.cz to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. „Prioritizace skupin pro očkování je dána Metodickým pokynem. Nyní je prioritní proočkovat ty skupiny obyvatel, které jsou ohroženy těžkým průběhem Covid-19,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

České dráhy žádaly o přednostnější očkování kvůli tomu, že zaměstnanci v první linii jsou v přímém kontaktu s cestující veřejností. „Hlavním cílem očkování proti Covid-19 je ochrana zaměstnanců Skupiny ČD před tímto onemocněním a zabránění šíření nákazy i mezi ostatní občany naším možným nemocným zaměstnancem, který bude bez příznaků,“ napsaly ČD v dopise ministerstvu.

Jako první dopravce požadoval očkování pro vlakový doprovod a profese v přímém kontaktu s cestujícími. Později i další profese včetně například strojvedoucích nebo pracovníků údržby.

„Nechtěli jsme nikoho předbíhat. Naprosto chápeme prioritní potřebu vakcinace ohrožených skupin a zaměstnanců v rámci kritické infrastruktury. Ale vzhledem k tomu, že naši provozní zaměstnanci zajišťují činnosti, které s fungováním kritické infrastruktury bezprostředně souvisejí, a zároveň se bez nich nedá garantovat nezbytná přeprava obyvatel v celé síti, požádali jsme o možné zařazení do plánu očkování,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Robert Pagan.

Odebírat
Upozornit na
guest
157 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
xyz

Jen tak pro zajímavost – mají ČD, a.s., k dispozici statistiku, kolik jejich průvodčích je/bylo v nemocnici s vážným průběhem covidu? Eventuálně – kolik průvodčích ČD, a.s., na covid zemřelo?

Pája

Kdyby byly vakcíny přidávány do piva, tak je ČR naočkovaná dávno.

Lumiere

Jsem rád, že u nás máme jasné priority očkování. Je přece úplně pochopitelné, že vakcínu nemůže dostat průvodčí, který se denně setká s tisícovkami lidí. Přednost musí logicky mít učitelé, kteří už rok dřepí doma a většina z nich tam zůstane minimálně do září. Ovšem pozor,na očkování nemají nárok učitele vysokých škol,kteří jako jediní jsou nadále v kontaktu se studenty, mají konzultace a zkoušejí prezenční formou. Uvidíme, co teď vymyslí nový držitel putovního titulu ministra zdravotnictví.

K.S.

No co po tom chcete, když vláda nemá strategii co chce, respektive to vypadá že chce držet nouzový stav jak to jenom jde dlouho a za jakoukoliv cenu, bez ohledu co to napáchá. Ať už jsou to škody v rovině zdravotní, ekonomické, nebo společenské.

xyz

– Ti učitelé při tom domácím „dřepění“ vyučují na dálku. – Učitelé jsou v blízkém kontaktu se studenty obvykle po delší časový úsek než ta kratičká chvíle, po kterou je průvodčí jedné z firem (ČD, a.s.) s cestujícími. – Zdaleka ne všichni průvodčí se „denně setkají s tisícovkami lidí“ – jsou tratě, kde se takto setkají i jen s desítkami lidí, zejména při nižším počtu cestujících za nouzového stavu. – Přicházíte s – do určité míry falešným – dilematem ve smyslu „přednostní očkování učitelů je nesmysl a namísto nich by měli být přednostně očkování průvodčí“, přičemž eventuální platnost první teze… Číst vice »

zule

Kdyby aspoň ,,cestující,, dodržovali to co mají a ne že každý kdo nastoupí do vlaku si sundá respirátor a nasadí jen když vidí průvodčího….. jak trapnééé…… ale jim to stejně nedojde, hlavně jak pak vehementně musí přikládat kartu aby nááááááhodou jí nadali do ruky průvodčímu – tady tuhle pi*ovinu vymyslel asi nějaký ing. To se naučili, že nic nedají z ruky ale dodržovat to co mají to ne, to je nezajímá….

Marek Kováč

Každý určitě ne (ostatně za to nehodnotím, jinak bych dal +), je jich spíše drtivá menšina, ale i tak jich je dost.

xyz

Taky by pak bylo zajímavé, pokud by byli naočkovaní „strategičně-infrastrukturní“ průvodčí ČD např. na lokálce Suchdol – Budišov n/B., zato by nebyli naočkovaní „nestrategičtí“ (?) průvodčí Regiojetu na páteřní rychlíkové lince Brno – Bohumín (mj. páteřní i vůči zmiňované lokálce).

Obdobných případů by se dalo najít i víc, např. nenaočkovaní páteřní průvodčí Arrivy na čemkoliv na trati č. 030, zato naočkovaní průvodčí ČD např. na nepáteřních Os vlacích do Rokytnice nad Jizerou.

Jardeer

Takže ČD měli podle vás vyjednávat očkování buď pro všechny dopravce a nebo vůbec?

xyz

„Bé“ je správně – vůbec.

Mmch. další z příkladů je taky slušný bizár – „nestrategické“ rychlíky Plzeň – Most (GWTR) a na ně navazující (co se týče návaznosti v žst. Blatno u Jesenice) jedna z nejzoufalejších lokálek – do Bečova nad Teplou (přitom dosud doprovázena průvodčím „určeným pro přednostní očkování“).

Marek Kováč

Máte očividně nějaký psychický problém. Zkuste se zeptat, zda se dá léčit, uleví se Vám i okolí 🙂

Jeníček

Bože ta titulní fotka vypadá jako by to byl Jedličkův ústav 😀 😀 :-D.

pkajetan

to je fakt bomba všech bomb, vždy se úplně zastydím, jak se ten „personál“ od doby, kdy jsem u nich do roku 1988 pracoval nezměnil… rád bych pochopil ten prazvláštní vzorec výběru lidí do zaměstnání u ČD…. To je strašnej vošklebinec (a nejen) na tom peróně…

Miroslav Zikmund

Vzorec neexistuje. Bereme každého, kdo má zájem – nejdříve na zdravotní prohlídku, pak – pokud projde – následuje dle profese další filtr v podobě psychotestu …. když neprojde, tak se mu nabídne práce dle výsledku, když nemá zájem, tak jde dál světem …

To co je na peroně, projev slaboduchosti části TOP MANAGEMENTU sídlícího na nábřeží. Já bych se podobného natáčení zúčastnit nedokázal. Stud by mi to nedovolil …

Marek Kováč

Nejen top managementu, ale zejména těch zaměstnanců. Já bych se k něčemu takovému nikdy neupsal a udělat něco takového můj zaměstnavatel, bylo by mi stydno, že jsem zaměstnanec dané společnosti. Ale ono se není co divit. Konkrétně za Pardubice (ten jediný blb s čepicí na hlavě) je to fakt pablb a narcis první třídy, který sice píše na fejsbůky a instáče, jak tohle a tamto, uniformu nosí nejen do práce, ale i na svatby, k vánoční tabuli nebo dokonce v ní jezdí i na dovolenou, přitom se však k cestujícím dost často chová jako kretén první třídy. A ty holky,… Číst vice »

Šejdr

Nechápu odpor, který tady někteří diskutující projevují. Zaměstnavatel zkusil pro své zaměstnance získat u státu nějakou výhodu, nevyšlo to, OK, jedeme dál. V čem je problém? Kdysi jsem pracoval pro firmu, jejíž majitel se řídil heslem, že když se dá ze státu pro firmu nebo její lidi něco vyždímat, tak by byla chyba o to nepožádat. Nepochybuji o tom, že pokud někdo z jeho lidí projevil zájem o očkování a pokud se našel sebemenší argument, že firma patří do kritické infrastruktury, tak už dávno o přednostní očkování zaměstnanců zažádali. Od toho přece máme tu obří armádu úředníků, aby posoudili, jestli… Číst vice »

xyz

„Zaměstnavatel zkusil pro své zaměstnance získat u státu nějakou výhodu, nevyšlo to, OK, jedeme dál. V čem je problém?“
– Ve scestnosti argumentace.
– V tom, že jedna z obchodních společností (zde: ČD, a.s.) vůbec takový lobbing (na úkor jiných skupin – běžných občanů) vůbec zkouší.

Karel Kouba

Váš příspěvek je také zcestný. Hlupák kdo nezkusí udělat něco pro své zaměstnance.

xyz

… a to na úkor jiných, obyčejných lidí (na které by se tím pádem dostalo v očkování o to později).

Ještě že to státní orgány nedopustily.

Pe.tr

Jednou státní správa rozhodla dle mě správně . Ale je vidět , že papalášství a komunismus tu zakořenil a slušnost , soudnost a pokora je asi vnímána jako slabost . Staré komunistické myšlení o tom , že kdo nekrade okrádá vla …….. Smutné

Jiří Kocurek

Jestliže vakcí nejsou pro všechny a stát je nezařídil pro všechny, tak nezbývá než stanovit priority. Je zdravotní sestra obyčejný člověk? Asi ano. A že je průvodčí exponovaný víc než pracovník na homeoffice, to je beze sporu. Podobně jako na kase v supermarketu nebo ve škole za katedrou. Takže tak.
A ležák v péči zdravotníků? Když bude personál naočkovaný, tak riziko nákazy klesne i pro toho ležáka.

xyz

„A ležák v péči zdravotníků? Když bude personál naočkovaný, tak riziko nákazy klesne i pro toho ležáka.“
Ležák vlakem nemá vůbec jezdit (to už je pravděpodobnější, že – např. na vozíku – pojede nakoupit = bude v kontaktu s pokladní v supermarketu.

Mimochodem, vůbec tu není řešen věkový aspekt. Aneb 25letý průvodčí či 25letá pokladní v supermarketu má mít v očkování přednost před 60letou kancelářskou pracovnicí? Atd.

Miroslav Zikmund

Když může svého postavení k přednostnímu očkování zneužít „mladý“ ministr a za totéž pokrytecky vyhodit svoji náměstkovou, tak proč by to nezkusila společnost 100 % vlastněná státem ….

K.S.

V tom že lidi už jsou citliví po roce psychického teroru na takovéto věci citlivý. Dalo se pochopit pokud se očkovali důchodci a zdravotníci. V jiných případech to ale lidi už dráždí protože nám je pořád tvrzeno jak to vyřeší očkování, jsou vymýšleny zvrácenosti jako covidpasy, což měl být motivační nástroj na ty co se očkovat nechtějí (že je to poměrně děsivé z pohledu filosofie je věc další), ale reálně se i kdyby jeden chtěl naočkovat nemůže. Lidi pak ty pokusy o předbíhání berou jako křivdu.

xyz

„Zaměstnavatel zkusil pro své zaměstnance získat u státu nějakou výhodu, nevyšlo to, OK, jedeme dál. V čem je problém?“ Mimochodem předpokládám, že stejně tak byste neměl žádný problém s tím, pokud by nyní nějaký autobusový dopravce přišel za vedením konkrétního kraje s tím, ať je trvale zrušena např. polovina vlakových spojů (a to těch méně vytížených), že tím kraj ušetří + i se souběžným vstřícným protiepidemickým návrhem typu „i za nižší dotaci do odjezdíme tak, aby lidi nemuseli pořizovat jízdenky u řidiče, na rozdíl od (jak tvrdí ČD) epidemicky problematického kontaktu průvodčích s lidmi“. Z vašeho pohledu by šlo o… Číst vice »

xyz

** Oprava věcné chyby:

„upozadění ostatních lidí VE PROSPĚCH průvodčích/pokladních ČD, a.s.“

Marek Kováč

Hele, kdyby podobný požadavek zaslal jakýkoliv jiný dopravce, diskutoval byste stejně? 🤔

MichalS

Každopádně bych neočkoval ani jednoho z těch, co bez respirátoru tak vesele křepčili tváří v tvář v tom podařeném klipu. Ti té nákaze šli skvěle naproti…

rtep

Jestli to není třeba i jinak. Tou dobrou náladou a pohybem možná naopak nákaze postavili slušnou bariéru.

MichalS

Jasně 🙂 Viru, který se šíří kapénkami, a jehož britská mutace, která se v době natočení tohoto dílka šířila Českem, a kterou se můžete nakazit už tím, že na vás někdo zhluboka dýchne, tím postavili přímo nerozbořitelnou hráz… 🙂

Tak ještě tu o Karkulce…

rtep

Najděte si někde ve slovníku třeba slovo „imunita“. Kdyby ten virus to měl tak snadné, tak by byli nakaženi všichni lidé v té fabrice, kde dělám, kde se pracuje bez jakýchkoli rozestupů a jen občas s rouškami, bez větrání a na nějakou zvláštní hygienu a časté mytí rukou není při výrobě vůbec čas. Desinfekci nepoužívá prakticky nikdo. U nás pracuje okolo 500 lidí a sotva 30 bylo za ten rok s pozitivním výsledkem testu, většina z nich bez jakýchkoli příznaků nemoci. Z toho většina se nakazila na ubytovně, ve fabrice skoro nikdo. Takže teď tu o vlkovi, který žere karkulky… Číst vice »

pkajetan

A protektorát je tady … kam se chodí udávat?

Roman Svačina

Čekám kdy firmy dostanou nařízeno „samoočkování“

Šejdr

Zdravotní pojišťovny jsou finančně na huntě, takže přehození očkovacích nákladů na firmy je nejspíš jen otázkou času.

Jirka B.

Požadavek byl rozumný. Chápu, že vláda se chce zavděčit, ale pokud má stát alespoň trochu fungovat, měli by nyní být očkováni zejména lidé, kteří přicházejí zejména do styku s cestujícími, nebo zákazníky, jako jsou řidiči MHD, prodavačky v potravinách apod.

xyz

A on ten stát nefunguje? Potraviny jsou kvůli karanténám zavřené? Vlaky kvůli masivní nemocnosti průvodčích (pozn. pomíjím, že i bez průvodčích se dá jezdit) nejezdí?

Leinad

Ježdění bez vlakvedoucího má své podmínky, ale je fakt že by stačilo aby nedělal komerci 😀

Jirka B.

OK, Váš argument beru, ale zeptám se tedy, jak dlouho bude nejen stát, ale potažmo vše fungovat, pokud to budeme dělat jako doposud, tedy ochromíme ekonomiku a budeme sekat schodky 500 mld./rok? Po roce tady té šaškárny už nejde o to, aby důchodci zůstali doma, ale o to, aby se pracující vrátili do práce, takže je třeba očkovat pracující. A právě proto by měli být očkováni Řidiči, strojvedoucí, prodavači apod. a hned v závěsu všichni ostatní chodící do práce, protože i na zdravotní péči jsou potřeba peníze a ty musí někdo tomu státu „vyrobit“. Pokud si myslíte, že když si… Číst vice »

xyz

„zeptám se tedy, jak dlouho bude nejen stát, ale potažmo vše fungovat, pokud to budeme dělat jako doposud, tedy ochromíme ekonomiku a budeme sekat schodky 500 mld./rok?“ Absolutně mimoběžný „dotaz“ vůči přednostnímu očkování průvodčích a pokladních firmy ČD, a.s. „o to, aby se pracující vrátili do práce, takže je třeba očkovat pracující.“ Vždyť i na ně se postupně dostane. Přednostní očkování nádražáků by to pro ostatní o to víc zdrželo. „Řidiči, strojvedoucí, prodavači apod.“ Přitom ČD, a.s., to požadovaly primárně pro své průvodčí a pokladní, tzn. nikoliv pro strojvedoucí, které uvádíte vy. “ Pokud si myslíte, že když si jdete… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Důchodci (senioři 65+) byli očkováni proto, že v prvním období byla největší mortalita v domovech seniorů … a cílem bylo „ochránit“ tyhle osoby ….

Marty

Možná by bylo vhodné zjistit kolik lidí by se očkovat vůbec nechalo. Pořád dokola, očkování nezabrání tomu nemoc dostat, jen zmirňuje průběh

Ferda Vomáčka

To se zjišťovalo. Zhruba 50/50

Pražák

To není úplně pravda, u většiny lidí nemoc nepropukne. U těch co propukne, jak správně píšete, zabrání tomu, aby museli do nemocnice. Tedy očkování udělá z Covidu běžné respirační onemocnění, které si nakažený vyléčí doma. Výsledkem nebudou přeplněné nemocnice, což je mimochodem jediný důvod proč státy musely vyhlašovat opatření k zamezení vzájemných kontaktů mezi lidmi. To ie co si chřipečkáři neuvědomují, nejde o nemoc jako takovou, jde o to, že když to necháte být, zhroutí se zdravotní systém. Ostatně na přelomu února a března jsme od toho byli jen malý krůček.

Gwann

reálné se zhroutil. jen se tomu tak neřeklo. a výsledky v podobě nadbytečných úmrtí na rakovinu, kardiovaskularni choroby aj. kterým by se dalo zabránit prevenci a menšími zákroky, se dostaví.

jen se nezhroutil v podobě…nemáme kyslík. ale Vodnansky pro kterého neměli ventilátor, ten už na tohle zahlcení zemřel a jistě není sám.

Miroslav Zikmund

U Vodňanského byl covid zjištěn v den, kdy se měl očkovat ….

K.S.

Dovolím si vás opravit, stát je neživá entita která nic nevyhlašuje a zaniká když se lidi rozhodnou že zaniká, nebo-li ji začnou ignorovat, to se pak rozplyne. Vyhlašují to lidé, konkrétní a ti mohou a nemusí. V momentě kdy člověk něco dělá, tak chce protože má svobodnou vůli. Každé rozhodnutí má nějaký výsledek, ale tvrdit že někdo něco musí, že to bylo nevyhnutelné a pod. v momentě kdy se mluví o lidských rozhodnutích, je chybné a zastírá pravou podstatu daného činu.

Karel Kouba

Víte co, než budete plácat nesmysly, tak si něco nastudujte. Zjevně o tom nic nevíte. Ano můžete se nakazit, ale drtivá většina se ani nenakazi.

Hodně štěstí

Lepší na očkovaný jeden průvodčí, než třeba hejtman Netolický!

K.S.

To už je panoptikum, cvokhauz toto… Ne, počkat nebudu urážet ctihodné instituce, jejich běžný chovanec to má v hlavě lépe ustrojené než naše vláda. Já už nevím totiž absolutně o co jde. Jestli chceme aby se zase nesložil zdravotní systém, zachránit důchodce, vyhubit virus? Do toho šaškárna s covidpasem (k čemu když nemám reálně šanci jej využít, i kdybych se na hlavu stavěl) testováním pro běžný život co chvíli… Chápe to ještě někdo? Kdokoliv, opravdu kdokoliv mi řekněte jestli tomu ještě rozumíte. Já totiž už absolutně ne. Pokud tu chtějí další a další skupiny lidí očkování, tak ať to už… Číst vice »

xyz

„Ale vzhledem k tomu, že naši provozní zaměstnanci zajišťují činnosti, které s fungováním kritické infrastruktury bezprostředně souvisejí“ (…) „vysvětlil mluvčí Českých drah Robert Pagan.“

To už vypadá, jako by si mluvčí nevšiml, že ČD, a.s. nemá s železniční infrastrukturou vůbec nic společného. 🙂

„zároveň se bez nich nedá garantovat nezbytná přeprava obyvatel v celé síti“
NEZBYTNÁ přeprava po dobu opatření (omezený pohyb osob, zavření „zbytných“ obchodů/zařízení atd.) je natolik úzce vymezená, že je docela sporné tvrdit, že by to bez ČD, a.s., nešlo. Možná v části sítě. Ale rozhodně ne v celé síti.

K.S.

To víte, všem už tečou nervy, tak to zkouší.

P.S. Kritická infrastruktura je taky pěkný výmysl který se zneužívá akorát tak k tomu si vydupat výhody. Jediná kritická infra tu jsou tak mosty a možná sila s obilím. Jinak k mnoha věcem najdete alternativu kterou lidi dají do provozu za dny, zatímco stát to bude opravovat rok. Před lety tak v Opočně selhaly elektrárny, které jinak o své nepostradatelnosti bájí jak Palacký a vydupou si tak snad všechno, skončilo to tak že si rozjeli starožitnou turbínu než aby čekali na obnovení dodávky a město bylo nasuchu.

P D

Dovolím si trochu poupravit. I firma ČD a.s. má dopravní zaměstnance jako jsou výpravčí – signalisti. Je jich malá skupina, ale když se ONJ zastaví z důvodu karantény těchto zaměstnanců stojí větší část republiky. Stačí si vzpomenout na kalamity typu spadlé dráty a jiné libůstky.

xyz

„když se ONJ zastaví z důvodu karantény těchto zaměstnanců stojí větší část republiky“
… a ČD, a.s., v oné žádosti (viz text článku) vůbec tuto skupinu lidí nezmiňovaly. Chtěly přednostní očkování (na úkor jiných) pro průvodčí + pokladní.

Mimochodem je s podivem, že tak „infrastrukturně důležitá“ firma je tak závislá na jednom konkrétním bodě své infrastruktury s tím, že když se v něm něco stane, tak je z toho problém na značné části sítě.

Diesel

Tak hlavně železnice žádná kritická nebo nezbytná infrastruktura není, v nejhorším případě ji silnice lehce zastoupí. Ale koho nikdo nezastoupí jsou zdravotníci, hasiči, energetici atp.

Petr

Tak určitě, a máte alespoň hrubou představu co se každý den valí po železnici?

xyz

Možná se toho valí dost, nicméně pořád to není důvod k přednostnímu očkování části pracovníků jednoho z mnoha dopravců v osobní dopravě.

To „valení se“ probíhá po kolejích ve správě Správy železnic – tedy subjektu, o kterém v článku řeč není. A mj. subjektu, jehož pracovníci řízení provozu přicházejí do kontaktu s ostatními osobami v rámci výkonu práce jen minimálně (a pokud, tak s ochrannými pomůckami).

Petr

Nepochopil, nevadí, tak ten nesmysl zrekapitulujeme: „nejhorším případě ji silnice lehce zastoupí“
Není zač.

Petr

Sprava zeleznic kriticka infrastruktura je. V pardubickem kraji jiz jsou naockovani nekteri vypravci. Pokud by na CDP nebyli PPV tak republika stoji ne jen na zeleznici 😉

Miroslav Zikmund

Pokud by bylo k mání v reálném čase 8 milionů vakcín (zhruba tolik osob starších 18 let), tak při 5000 prakticích připadá na každého praktika 1600 osob, pokud se část populace naočkuje v očkovacích centrech, tak lze první balík naočkovat za cca 2 týdny …. akorát musíte mít ty vakcíny … denně dovoz cca půl milionu …. a ty nejsou …

Petr

Pry, ze zeleznici lehce zastoupi silnice 😀

Jirka B.

Zdravotníci, hasiči, policisté již očkováni snad jsou, ne?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Někteří ano, někteří ne

xyz

A zaměstnanci elektráren, eventuálně rozvodných sítí (tzn. té „kritické infrastruktury“) taky? 🙂

Jiří Kocurek

Přihodím vodárenské a čistírenské. Bez ČOVky tyfus, cholera, mor.
Kanalizace se ve městech začaly stavět až poté, co se zjistilo, že morové sloupy nepomáhají.

kosmik68

Takhle se to přece nedělá, kde jsou ve vedení ČD lidi ,kteří si to umí prolobovat? Psát dopisy, to je nápad hodný kašpárka.

Pavel

O žádné očkování pochybnou vakcínou, ať už je odkudkoliv, nestojím 🙂

Řízek

Kdo se ptal? Ani to nemá spojitost s článkem 😀

Marty

Jak to víte? Patrně jeden ze zaměstnanců CD

rejpal

Aspoň zbyde na ostatní co mají zájem.

Karel Kouba

Váš problém. Až budete potřebovat intenzivní léčbu, zaplatíte si ji? Nebo budete kňourat ve nemocnici, aby vám pomohli?

Michal

To je dobře….

rtep

Podle kalkulačky fronty na vakcínu se na mne (tedy neriziková skupina) dostane s první dávkou mezi březnem 2022 a srpnem 2023. To už budeme natolik promoření, že to i ajznboňákům bude vcelku jedno, kdy se na ně dostane.
Podle některých statistiků už možná polovina lidí v ČR má svoji nákazu za sebou. Tak bych fakt asi neprožíval, zda mne kdy někdo bude chtít očkovat. Podstatné je udržování vlastní imunity a k tomu vede dost vcelku snadných cest.

Ex1312

Znacna cast z nich je ovsem v rozporu s vladnimi narizenimi.

rtep

Omlouvám se, ale nepochopil jsem. Značná část z čeho je v tom rozporu? Děkuji za vyjasnění mé staré hlavě 🙂

rtep

Aha, už asi chápu. Máte zřejmě na mysli značnou část cest k udržování imunity. To samozřejmě ano, ale stále jich zůstává dostatek bezproblémových. Ono stačí dostatek pohybu v přírodě nebo třeba otužování někde v řece. A hodně dělá dobrá nálada, to také není tak těžké.

Petr

Dobrá nálada není těžká 😀 Třetina národa podle Národního ústavu duševního zdraví trpí v současnosti depresemi a úzkostnými stavy. V celé zemi nárůst domácího násilí, alkoholismu, pokles sexuální aktivity, ztráta příjmů. Já sám jsem rozený optimista, nikdy mě nerozhodily žádné životní problémy, ale ztráta svobody konečně udolala i mě a asi měsíc v depresi na hraně alkoholismu jsem si loni na jaře prožil. Naštěstí jsem se z toho dostal, ale plno lidí do toho padá čím dál hůř. Když nemáte motivaci vstát ráno z postele, těžko hledáte dobrou náladu anebo vůli jít sportovat.

rtep

Tyto věci má člověk v sobě dlouhodobě, to současná pandemie nijak zvlášť nezměnila.
V mém bývalém zaměstnání jsem byl často ve stresu, totálně naštván. Teď jsem v přiblblé montovně, ale právě díky té horší zkušenosti to vnímám jako naprostou pohodu a nic mne tam nerozhodí.
Možná by stačilo, aby si lidé aspoň občas přečetli nějaké příběhy z válek nebo třeba příběhy lidí, kteří to měli opravdu hodně těžké. Pak by se jim ta současná pandemie zdála být naprosto pohodová. Zvykli jsme si žít v nadbytku a pohodlí a ta současná doba nám přijde být těžší, než opravdu je.

Miroslav Zikmund

Depresi jsme jako důchodci 65+ vyřešili opakovaným shlukováním bez roušek „na veřejnosti“ s konzumací piva – buď u nejmenované okénka, kde se na lavičkách shlukovali další desítky osob, pak separátní konzumací piva, dezinfikováním vnitřností jak tvrdým, tak lahodným vinným mokem …

Karek

Já teda deprese nemám a nikdy jsem neměl. Covid je mi ukradený, zprávy nesleduji a na covidové čísla nekoukám. Stejně je to jen propaganda a nastroj jak dostat lidi na kolena. Náhubek nosím, protože musím, ne proto že je to pro mě nebo pro ostatní dobré. Nemám potřebu si s někým cízím vykládat, natož se na někoho lepit, nestarám se po čem h…. a starám se jen sám o sebe a společnost nevyhledávám. Ven chodím maximálně do přírody a na nějaké zákazy kam můžu nebo nemůžu z vysoka s… Že je vše zavřené mi žíly netrhá v době všelijakých eshopů.… Číst vice »

Zdenda

Takovy dlouhy prispevek. Pritom stacila dve slova: Jsem asocial.

Karek

Spíše solitér ale pro vás asiciál, dobře. který netrpí depresemi a je happy. Osm slov.

Jan Šulc

Naprosto Vám rozumím…..

Ex1312

Znacna cast snadnych cest k ziskani imunity je v rozporu s narizenimi, napriklad pohyb na horskem vzduchu.

rtep

On ten vzduch stačí i podhorský nebo rovinatý. Já mám tedy tu výhodu, že okolo sebe mám ty hory a hodinku pěšky studenou čisťounkou řeku.

Pajoš

Myslet si že covidu někdo odolá otužováním a horským vzduchem je dost naivní …

rtep

U naprosté většiny nemocí hraje hlavní roli psychická pohoda a dostatečná imunita. Covid v tom jiný opravdu není.

Pajos

Chudáci ti lidi co studovali medicínu … Kdyby věděli že stačí tohle říkat pacientům ušetřili si tolik let života 😂

rtep

Ti dobří lékaři tohle samozřejmě moc dobře vědí. To ostatní jsou schopni své pacienty jen zasypávat hromadami zbytečných prášků.

Pajos

Díky za cenou řadu do života. Sám tady o sobě píšete že pracujete v nějaké priblble montovne ale nemáte problém hodnotit práci lékařů, tedy liší z oboru kterému vůbec nerozumíte …. 🤟

rtep

Ten problém opravdu nemám ani v nejmenším. A vycházím z názorů mnoha lékařů, těch dobrých zase tak málo naštěstí není.
Těch špatných je ale také bohužel dost a je dobré o tom nemlčet.
Mnoha svých vlastních problémů jsem se zbavil navzdory těmto špatným lékařům. Ti byli jen naštvaní, že přicházejí o peníze od pojišťoven a od farmaceutického průmyslu.

Pajos

Rozhodně o tom nemlcte ale šířit tady fámy o tom jak vaše sofistikované problémy jste sam vyřešil navzdory špatným lékařům kteří se nemohli obohatit na pojistovnach to je fakt úlet😂 a proč jste tedy za nima vůbec chodil?
Děkuji vám za velmi přínosnou diskuzi o medicíně. Díky vám mužu zítra dýchat čerstvý horsky vzduch a v pozitivním duchu rušit přihlášku na očkování 🤟

rtep

Je vidět, že jste za život moc těch „doktorů“ nepoznal. Proč jsem za nimi chodil? Třeba jsem tam chodil jen do té chvíle, než jsem zjistil, jací to jsou experti. Přesto si myslím, že většina lékařů je velmi dobrá a k těm důvěru pochopitelně mám. Mám třeba kamarída, kterého jeho tehdejší lékaři již odepsali a otevřeně mu řekli, že končí. Je tomu už přes třicet let, ten kámoš má rodinu a žije. Díky vlastní víře v uzdravení a díky dvěma léčitelům. Mám jiného kamaráda, který už si měl vybrat, na jakém vozíčku doživotně skončí. Vlastním odhodláním i vůlí se dokázal… Číst vice »

Pajos

Četl jsem pouze po slovo léčitel.

rtep

To musí ty Vaše takzvané lékaře asi hodně naštvat, když někoho odepíšou a on se zachrání bez ohledu na jejich názory, že?
Jsem rád, že jsem poznal hodně lékařů, kteří by se sice vymykali Vašemu dost úzkému pohledu na svět, ale kteří s léčiteli, homeopaty a třeba čínskou medicínou sami pracují. Pro ně je totiž hlavní zdraví a život člověka.

Pajoš

Jj vždy když potkám nějakého lékaře tak je naštvaný že on chtěl nechat někoho umřít a pak přišel nějaký léčitel a ten člověk teď vesele pobíhá po světě a to je nefér : – D

Karel Kouba

Za to vy jste superlékař. Nemáte náhodou pohřební firmu.

Jiří Kocurek

Tak zrovna to základní, tedy to co je na talíři, nijak extra omezeno není. Pokud teda nestanovíme, že každý okres má být samostatný v pěstování ovoce a zeleniny, což je krávovina už na první pohled.

Pajoš

Problém je ovšem to, že to že jste jednou nakažen neznamená, že už to nikdy nedostanete …

rtep

Stejně tak to můžete dostat jako očkovaný. V tom není rozdíl ani v nejmenším.

Pajos

V tom je obrovský rozdíl. Vakcína má účinnost řekněme 90% ale to že jste to jednou prodělal má.ucinnost 0% …

ABC

na to jste přišel mozkovým myšlením?

Pajos

A jaká je podle vás realita?

Karel Kouba

A jak je to podle vás.. Další co o tom nic neví, ale dělá chytrolina.

rtep

Těmto nesmyslným číslům by se s chutí zasmála naprostá většina lékařů.

Pajos

Tak jmenuje alespoň jednoho.

Pajos

Díky za tento odkaz. Tím že seznam zprávy jsou obdoba blesku si to jistě necháte pokazit …

Lukáš

A ČT 24 je co? Navíc jsem viděl rozhovor s vědcem, kdy jeho tým přes půl roku studoval nakažené a očkované. Měli přes 1200 vzorků a zjistili, že pokud nemáte OBĚ dávky očkování, tak 80% lidí s jednou dávkou se vůbec nevytvoří protilátky. Kdežto u nakažených vydrží u přes 80% lidí i déle než půl roku a může jít i o několik let, ale tak daleko se pochopitelně nedostali.

Pajos

Já tady ČT24 nijak nekomentoval … Pan dával odkaz na seznam zprávy.

rtep

:-)))))
Vy vážně nemáte chybu.

Pajoš

Já vím, díky.

MaT

Tak směji se třeba já. 🙂 Ano, u Pfizeru i Moderny vychází účinnost přes 90 %. Otázka je, na jak dlouho – ale pravděpodobně to bude delší doba, než po prodělání COVID-19. Hladina protilátek po očkování bývá vyšší, než po pouhém prodělání…

Pajos

Takový to názor v anonymní diskuzi má cenu zlata 🤟

rtep

Ono jakékoli názory tady mají podobný význam a podobnou cenu. Ty Vaše i ty mé. A zlatem se to fakt nazvat nedá.
Navíc by nám to pan Sůra měl smazat, protože diskutujeme úplně mimo téma.

Pajoš

Kéž by to smazal : – )
Ale pletete se. Každý může mít svůj osobní názor, to není nic proti diskuzi. Také každý může podpořit svůj nebo vyvrátit jiný názor nějakou ověřitelnou informací, třeba odkazem na nějakou studii, článek, normu atd. Ale napsat názor v duchu: já jsem lékař, strojvedoucí, hasič, atd a proto tomu rozumím více než druhý je prostě irelevantní …

rtep

Děkujeme. Já si za chvíli možná dám jednu malou alternativní léčbu, takové převařené švestky to budou 🙂

Pája

Ale nemyslíte povidla, že ne. Co by to jen mohlo být….

Zdenda

Podle CDC (i mnohych jinych) je imunita po prodelani infekce koronavirem 60-90 dni od nakazy. Oproti tomu ockovani je daleko ucinnejsi, imunitni odpoved kvantifikovana reakci protilatek je minimalne o rad (10x) vyssi a trva dele. Jiste, ucinnost ockovani neni (a z principu nemuze byt) 100%, ale kvalitni vakciny ji maji pres 90%, tzn. ze mate 10x nizsi sanci, ze se u vas onemocneni rozvine, tedy ze budete infekcni pro dalsi jedince. A navic nasledkem ockovani se zmirni prubeh onemocneni. Nic z toho prodelani infekce nezajisti dale nez za horizont tech 2-3 mesicu a i to jen omezenym zpusobem. Navic nejsou… Číst vice »

K.S.

Jenže průběh může souviset s virovou náloží a reinfekce i s tím jak se testuje, jak moc je to citlivé atd. Takže při prvním lehkém průběhu mohl dostat dost na to aby se to objevilo na testu (nebo byl falešně pozitivní, to by se mělo také zohlednit) ale jinak to nic moc neudělalo a podruhé dostal takovou dávko že jej to složilo.

Karel Kouba

Váš problém je, že tomu nerozumíte. Melete totální hovadiny.

wimmer

Vy jste tady všichni skuteční doktoři nebo epidemiologové? Nebo si na ně jenom hrajete?

Pajos

A kdo se ukáže nejznalejsim bude příštím ministrem zdravotnictví 😂

wimmer

Ano, je to možné.

rtep

Je to podstatné? Názory skutečných doktorů i epidemiologů se často extrémně liší. A není důvod si myslet, že někdo z nich má nebo nemá tu jedinou možnou pravdu.

wimmer

Já si myslím, že to podstatné je.

Zdenda

Proto je dobre poslouchat, co rikaji lekarske (a epidemiologicke) organizace, zvlast ty, ktere se ukazaly rezistentni politickym tlakum (napr. CDC). I mezi lekari a vedci je bihuzel mnoho tech, kteri at uz s dobrym ci horsim umyslem podlehnou potrebe sebeprezentace v mediich, prijdou s nejakym mirne kontroverznim prohlasnim, ktere je na titulku dostane a „normalni clovek“ z toho musi mit zakonite maglajz (prosim odlisovat ot maglev).

rtep

Málokdo, kdo se nepohybuje dlouhé roky přímo v daném oboru, rozezná u publikovaných názorů politické tlaky nebo zájmy farmaceutického průmyslu. Ono možná v tuto dobu také nikdo nemá dostatek informací na to, aby mohl s jistotou cokoli tvrdit, na to bude třeba tak nejméně deset let počkat. Mne kdysi za komoušů pobavilo, kolik československých lékařů žilo v domnění, že v ČSSR již neexistuje TBC, přičemž třeba v roce 1975 na tuberu v ČR zemřelo 541 lidí. Jenže tato čísla se komoušům do krámu nehodila a tak se o této nemoci mlčelo. O to déle pak trvalo, než byl běžný lékař… Číst vice »

Zdenda

Z vaseho prikladu TBC (a ted se vubec nezastavam minuleho rezimu a jeho trestuhodne manipulaci s informacemi) je zrejme, ze s medicinou mate malo spolecneho. Silne pochybuji o tom, ze v sedmdesatych letech byli u nas lekari, co by necemu podobnemu verili. K cemu by pak byla aktivni plicni sanatoria dobre znama po cele zemi? Mimochodem, TBC ani tehda nebylo nijak obtizne diagnostikovat – RTG bylo bezne dostupne a mikrobiologicka analyza ze sputa nebyla nijak obtizna.

rtep

Můj blízký příbuzný rok běhal s velkými problémy tuberkulózy, než někomu došlo, že by mohlo o tuto nemoc jít. Po roce zbytečného běhání po ordinacích to konečně někoho napadlo, vyšetřili jej a odvezli do sanatoria. Tehdy také část z lékařů tomu příbuznému přiznala, že se o tubeře na fakultě prakticky téměř nic neučili a že ani nevěděli, že tu třeba nějaké sanatorium v Jevíčku je. O medicíně samozřejmě vím jen málo, jen píši o mé konkrétní zkušenosti. Takže ano – hodně lékařů v té době vymýcení TBC opravdu věřilo. Ale omlouvám se tímto panu Sůrovi, že tu píšeme zbytečnosti úplně… Číst vice »

mgr.pavel

Jakákoliv kalkulačka je jen věšteckou koulí. Nevíte, kolik vakcín sem kdy dorazí, kdy zase Andrej odmítne 750k jedné vakcíny nebo bude nesolidární s ČR, kdy sem kdo protlačí co jiného z východu, zda třeba Pfizer navýší víc kapacity, kolik lidí očkování odmítne,..

Ohledně imunity po covidu (víte, jestli jste jej měl? můžete se na to i otestovat za pár stovek, na protilátky): tato imunita vydrží odhadovaně 3-6 měsíců. Dost málo..

rtep

Samozřejmě jde pouze o věšteckou kouli. Možná i o optimistickou věšteckou kouli.
Ono těch 3 až 6 měsíců imunity může i stačit, ta situace může za půl roku být o něco lepší (ale nemusí). Jak dlouho trvá odolnost díky vakcíně, zatím stejně nikdo přesněji neví.
Zda jsem někdy bezpříznakově pozitivním byl, to samozřejmě nevím. A je mi to v podstatě úplně jedno.
Nejsem odpůrcem očkování, jen se snažím udržovat tu svoji vlastní imunitu aspoň trochu v kondici. Ale určitě se netrápím tím, zda někdy covidem onemocním nebo ne.

Ex1312

Tech profesi, co jsou v prvni linii je mnohem vic. Proc by mel mit pruvodci prednost treba pred pokladni v hypermarketu?

Nyvlt

Dodnes nejsou očkováni ani ti co stojí opravdu v první linii 😡

medical_examiner

A právě proto nemůže být řeč o očkování průvodčích…
Ocenit lze pouze snahu prohnat tento nápad úředním šimlem.

Daniel

A proč by zaměstnavatel prodavačky nemohl taky napsat dopis se žádostí o přednostní očkování. Že tak neučinil? Pak je mi líto těch zaměstnanců.

xyz

To máte na mysli kterou soukromou firmu, resp. provozovatele kterých obchodů? Kaufland? Albert? Billa? Nebo paní Nováčková, provozovatelka konkrétního obchodu smíšeného zboží pod hlavičkou franšízy „Flop“? Nebo pan Nguyen, provozovatel konkrétního obchodu smíšeného zboží pod hlavičkou franšízy „Můj obchod“?
—————

ČD, a.s., jsou (i z jejich vlastního vyjádření) jeden z mnoha dopravců na liberalizovaném trhu osobní dopravy a jsou obchodní společností jako každou jinou. Neexistuje důvod, aby zrovna zaměstnanci této firmy měli přednost v očkování ve srovnání se zaměstnanci jakékoliv jiné obchodní společnosti.

mgr.pavel

Technicky vzato, dopis může napsat kdokoliv. Ale já jsem rád, že takový nemorální požadavek napsán nebyl.

Protože u prioritizace vakcín se má postupovat jednotně, systematicky, od očkování těch, kde je nejvyšší riziko nákazy a smrti či těžkého průběhu. NIKDO nemá co žádat o předbíhání.

teddik

Myslím si, že je tady problém ten, že nejsou vakcíny, jen, aby vakcíny byly. Ale obávám se toho, že si virus u nás opět roztaháme přes léto z dovolených ze zahraničí a bude znovu lockdown. Umožnit dovolené za hranicemi přes léto není dobrá volba, pokud do konce června nebude proočkováno alespoň 65-70 % populace, což si myslím, že asi nebude.

Jiří Kocurek

Přivezli to doveolnkáři. I teď březnu, když bylo vycestování z ČR prakticky nemožné již 20 inkubačních dob.

Jiří Kocurek

PS: to byl sarkamus

Ex1312

Ja osobne si teda myslim, ze riziko nakazeni v all-inclusive resortu na Maledivach je mnohem nizsi, nez v Kauflandu v Havlickove Brode.

rtep

Do konce června 2023 to možná stihneme 🙂

Slezan

To už bude třeba plánovat přeočkování.

Jan

Hele nic proti tobě, ale nevím o tom, že by byl problém teď někam vyrazit… 😀
Pravda, je to do dost států problém, je míň spojů a šaškuje se s testy, ale když člověk chce (a má čas a peníze), tak se dá vymyslet spousta zajímavejch vejletů i teď… 🙂

Platón

Očkovat všechny a všude!

mgr.pavel

Koho a kdy, když vakcíny se dodávají hodně postupně?

Pe.tr

Modrá armáda. Tam se zastavil čas , papalášství , test drzosti .

Pe.tr

Díky za mínusy. Fíra v boudě a průvodčí co nechodily jsou víc než prodavačka , řidič autobusu nebo rozvozu kusovek ? To je přesně modrý mor , naštěstí nepřenosný

Daniel

Myslíte ty řidiče autobusů, kteří neprodávali jízdenky stejně dlouho jako nechodili průvodčí ve vlaku? O přednostní očkování mohl dopisem požádat asi úplně kdokoliv včetně společností zajišťujících autobusovou dopravu stejně tak jako řetězce supermarketů. Naopak kvituji snahu vedení ČD zajistit jistou míru ochrany pro své zaměstnance o kterou se mohli pokusit asi úplně všichni zaměstnavatelé se zaměstnanci pracujícími s lidmi v přímém kontaktu. To že ostatní zaměstnavatelé se o to nepokoušeli a nebo se o to možná pokoušeli, ale na rozdíl od ČD se to nerozmazává všude možně, je pouze jejich neochota ochránit své zaměstnance.

Pajoš

No tak určitě jde o fíry … ikdyž podle článku teda jde o průvodčí (že by nechodili jsem si nevšiml) a pokladní … ale tak hlavně mít příspěvek proti ČD, dnes si můžete udělat fajfku : – D

Pe.tr

Jako první dopravce požadoval očkování pro vlakový doprovod a profese v přímém kontaktu s cestujícími. Později i další profese včetně například strojvedoucích nebo pracovníků údržby.
Příspěvek byl o komentování drzosti , ČD se nominovala sama .

Pajos

No já být váma tak napíšu protidopis a požaduji neockovani zaměstnancu CD s odvoláním na obrovskou na nespravedlnost která vzniká tím že jini zaměstnavatele nenapsali dopis 😂 … Máte pravdu, je to do nebe volající. Uf, ještě že to neprošlo.

Petr

Je to charakteru . Pokud pozadas cizí manželku o noc tak je taky na ní zda ti vyhoví či ne . Na konec jsi buď úspěšný milovník nebo úchylný chlívak. Rozhodnutí je opět na tobě ale nemyslím si , že by toto papalastvi jakkoli pomohlo obrazu ČD. Orgány o nepreferenci rozhodly správně. .

Pajoš

Já s Vámi souhlasím, dokud nejsou naočkovány rizikovější skupiny, tak je na očkování průvodčích čas … ale že by mě to nějak pobuřovalo nemůžu říct. Popravdě je mi to dost jedno. Tak to zkusili a nevyšlo to. Nic víc v tom nehledám.

Pája

Kdy jste naposledy cestoval vlakem s ČD? Tam, kde cestuji pravidelně prochází pan/paní/slečna neustále a bez toho, aby dal/dala odjezd se vlak nepohne. Pokud je rychlá/rychlý, lze krátit pobyt a umazávat zpoždění. Taky přechází rychle strojvedoucí z jednoho konce vlaku na druhý při obratu a nebo úvrati a to se cestujícím na nástupišti ani uvnitř vlaku nevyhne.

Pája

Podotýkám, že s očkováním ohroženějších skupin přednostně naprosto souhlasím. To jen aby nedošlo k mýlce.