Dopravci Železnice

České dráhy nechají část zaměstnanců na 70 % platu doma

Speciální evakuační vlak z Prahy na polsko-ukrajinské hranice. Foto: Václav Rubeš / České dráhy
Speciální evakuační vlak z Prahy na polsko-ukrajinské hranice. Foto: Václav Rubeš / České dráhy

České dráhy se dohodly s odborovými organizacemi na tom, že část zaměstnanců zůstane kvůli nedostatku práce a snížení objemu dopravy doma. Dopravce jim namísto výplaty navrhovaných 60 % mzdy bude po dobu nepřítomnosti vyplácet 70 % průměrné mzdy.

Dohodu oznámilo na svých stránkách Odborové sdružení železničářů, České dráhy ho potvrdily. Týká se několika stovek zaměstnanců převážně úřednických profesí. „Jde o dočasné opatření snižující personální náklady v řádu milionů korun, které nám umožňuje udržet zaměstnance, nepropouštět je a následně prakticky okamžitě plně obnovit všechny naše činnosti,“ řekla mluvčí firmy Vanda Rajnochová.

Firma se s řadou zaměstnanců dohodla na zkrácení jejich pobytu v práci. „Zaměstnanci však nemusejí být doma celý měsíc, ale podle potřeby například jen dva nebo tři dny v týdnu, kdy pro ně práce není. Ve dnech, kdy budou docházet do zaměstnání, budou samozřejmě pobírat 100 % mzdy,“ dodala Rajnochová.

 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Cestovatel z Vysočiny
Host
Cestovatel z Vysočiny

Nechci být ošklivý, ale když se rozhlédnu po nádraží, tak všude vidím haldy práce, kterou by bylo možné vykonat. Nemyslím si, že si v současné situaci můžeme dovolit takový luxus jakým je výplata peněz za sezení doma.

Apollo17
Host
Apollo17

A jekou práci by měli zaměstnanci ČD vykonávat na nádraží Správy Železnic?

Cestovatel z Vysočiny
Host
Cestovatel z Vysočiny

Neberte mě za slovo, sám dobře víte 1) jak to bylo myšleno, a 2) že ne všechno, co je na nádražích, patří jen SZ. Nechce se vám pracovat?

Apollo17
Host
Apollo17

To je podobná ptákovina,jakop že zaměstnanci Škody auto,která nevyrábí by mohli budovat dálnici D1 na Vysočině.Nebo se jim také nechce pracovat?

A. K.
Host
A. K.

.……………“jde o opatření snižující personální náklady v řádu milionů korun……“
No hlavně aby bylo zas na ty zlaté padáky (pamatuješ ?: Žaluda 12 mil., Šebeňa 10 mil., Švagr 6 mil – to je ten co měl potom 10.000 roušek jako zálohu ve Státních rezervách – a mnoho dalších) . To se tenkrát prostě snížily smluvní platy stovkám lidí o 10 %, a protože šlo „převážně o úřednické profese“, tak ty komunistické odbory ani nemukly. Nebo to je už sbírka na ty 4 mld po Dvořákovi ?

navratp
Host
navratp

tech 10000 rousek nemel Svagr, ale Vojtech u Svagra.

Anonym
Host
Anonym

Když čtu diskuzi, tak se mi chce brečet. Musím denně jezdit vlakem do práce, dost mi to komplikují redukované jízdní řády, takže jsem denně 2h na cestě (tam i zpět) a doma na mě čeká manželka s kyselým xichtem, jestli jsem něco nedotáhl.
Kdyby mi někdo řekl, že můžu být za 70% doma, tak to beru hned. Obzvlášť, když jinde mají jen 60%.
Skoro polovina zaměstnanců je doma kvůli dětem, nebo si zařídili po telefonu neschopenky. Zbytek ochotných pracovat se nezastaví, protože musí dělat práci za více lidí a nikdo to neocení.

Sirokko
Host
Sirokko

Když jezdíte vlakem, máte tedy jízdenku za 70%?

BoH
Host
BoH

Nooo, tak taky je možnost se odvolat na nadbytečnost zaměstnanců a papa. Tím ale ztratí všichni. Život je holt o kompromisech 🙂

Koro
Host
Koro

Ono kazdopadne je to 70% z prumerneho vydelku. Kdyz to vezmu odhadem, tak ve 12.platove tride ma strojvedouci cca 200 kc za hodinu. Prumerna hodinova sazba se pocita i se vsemi priplatky tzn rocni prumerna byva okolo 300-350 kc. Takze ve vysledku je pak odpadla smena placena porad za tech cca 200 kc avsak bez priplatku za vikend, nocni atd. Takze by to nemel byt zase tak velky skok oproti normalne odpracovane smene.

Bardotka
Host
Bardotka

Netýká se provozních zaměstnanců, ale úředníků, viz článek

Dodo
Host
Dodo

Týká se to hlavně provozních zaměstnanců. Těch je řádově víc doma na překážkách než úředníků.

Koro
Host
Koro

V clanku se pise o prevazne urednickych zamestnancich. Ne jen o nich. Kazdopadne situace s prumernou hodinovou sazbou je u jich snad stejna… A vsichni strojvedouci dostali dokument k seznameni taky.

Zabakovec
Host
Zabakovec

Tak pak nevím proč strojvedoucí dostali k seznámení dokument o vzniku částečně nezaměstnanosti… A to urgentnímu seznámení..

Valach
Host
Valach

K urgentnímu nebyl.

A. K.
Host
A. K.

Tak ony nejezdí vlaky, ale za 70 % pošleme domů několik stovek tzv „úředníků“. Bohužel, někteří z těch úřednických profesí (pro které prý není schopen zaměstnavatel přidělovat práci), mají bohužel práce nad hlavu, více než za normální situace. Kromě běžné agendy musí totiž zajišťovat navíc úkoly vzniklé z této nepředvídané situace a to na rozdíl od provozních zaměstnanců, kterým se prostě zrušily vlaky protože nikdo nejezdí. Např. i zaměstnanci zajištující agendu MTZ. To se pan Vokoun bude divit, až nebude mít kdo shánět a rozdělovat roušky, rukavice, zajišťovat desinfekci atd….…….

Sirokko
Host
Sirokko

Jedná se o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele dle § 208, což přesně vystihuje § 209 (1) – tudíž náhrada mzdy ve výši 100%! Jenže zaměstnavatel se dohodl s odbory na částce nižší, což umožňuje § 209 (2). No bodejď by to Vládík Vokoun a jemu podobní neodkejvali, když zároveň dřepí v dozorčí radě ČD, že ano? Takže zaměstnanci ČD mohou poděkovat OSŽ za to, jak se za ně bije.

Koro
Host
Koro

Taky jsem si to nejdriv myslel ale to neninten spravny paragraf. Ten se vyuzije treba u vyluky kdyz neni prace. Tady jde o prekazku z duvodu poklesu poptavky po sluzbach a tam je opravdu 60%

Koro
Host
Koro

Tzv. částečná nezaměstnanost dle § 209 zákoníku práce
Zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách. Zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši 100% průměrného výdělku. Nicméně dohoda mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací, případně vnitřní předpis zaměstnavatele, nepůsobí-li u zaměstnavatele odborová organizace, může výši poskytované náhrady mzdy stanovit v jiné výši, nejméně však ve výši 60% průměrného výdělku.

Koro
Host
Koro

Takze mas vlastne pravdu. Omlouvam se. Odbory jim proste vysly vstric

patology_chef
Host
patology_chef

Ano a přesně proto právě vystupuju z OSŽ. Toto byla poslední kapka.

Jarek
Host
Jarek

Nemáš pravdu, a na toho Velkýho Vonta už se nehlaš…

Sirokko
Host
Sirokko

Potom tedy vysvětli, proč zaměstnavatel potřeboval dohodu s odbory …

Lemmy
Host
Lemmy

Protože podle §209 je nutný souhlas odborů?

Dominik
Host
Dominik

Nejen ČD, ale i ČD Cargo.

Štěpán
Host
Štěpán

Na GŘ ČDC, i třeba na ČDCL kde pracuji platí režim homeoffice prakticky od zahájení nouzového stavu.

Dominik
Host
Dominik

Moje chyba, špatně jsem přečetl článek, u ČDC se to z velké části týká provozních zaměstnanců.

Dodo
Host
Dodo

Do konce března byla doma spousta provozního personálu za 100%. Nově za 70%. Ovšem je to pochopitelné, náklady na personál jsou obrovské. Pochybuji ale, že zrovna GŘ bude na překážkách. Spíš v klídku „home office“.

čtenář
Host
čtenář

u nás je to tak 50/50

Marek Kováč
Host
Marek Kováč

Tak to se celkem dobře pletete, týká se to totiž hlavně GŘ, částečně dep apod.

Dodo
Host
Dodo

Troufám si tvrdit, že provozních zaměstnanců z dep, vlaků, pokladen atd. je víc doma než zaměstnanců GŘ.

patology_chef
Host
patology_chef

Na počet ano, na procento určitě ne. Do budovy MD je už cca týden zákaz vstupu.

Koro
Host
Koro

Uz je schvalen kurzarbeit, takze CD dostanou 80% mzdy od statu… Nechapu proc vymysleji castecnou nezamestnanost za 70.

Zabakovec
Host
Zabakovec

Schválen ano, ale ke třeba o něj požádat a mít ho schválen.. A bohužel to je tak, že nejdříve musí firma dát lidem výplaty a až následně to stát těm kteří to mají schválené (firmám) proplatí

Koro
Host
Koro

Takze tim chces v podstate rict ze by statni akciova firma nemela prozatim na mzdy v plne vysi? Tomu preci sam neveris… A pozadat a schvalit bude v dnesni dobe skoro automaticke…

Zabakovec
Host
Zabakovec

Máš pravdu že pro ČD to finančně nebude problém 🙂 to spíš malé podniky by to nedaly

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Ale jo, tohle je vůči zaměstnancům fér. Blbé je, že si ani na těch 60 zaměstnavatel nevydělá. Což mimo jiné znamená, že peníze budou chybět (jinnde).

Kamui
Host
Kamui

Jen 60 %? Já měl za to, že pokud je překážka v práci na straně zaměstnavatele (nemá pro zaměstnance práci), tak se platí 80 %.

Zabakovec
Host
Zabakovec

Jsou tam ruzne varianty duvodu proč je zamwstnanec doma…

Koro
Host
Koro

Pokud jde o neobjednavani sluzeb jde o castecnou nezamestnanost tudiz 60

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

https://www.mesec.cz/zakony/zakonik-prace-zakon/f3054728/

Zkráceně:
80 % – prostoj způsobený chybou zaměstnavatele
60 % – prostoj zaměstnavatelem nezaviněný, neovlivnitelný.

Martin11
Host
Martin11

Hlavně že vojáci a policajti mají 100 procent

Koro
Host
Koro

To je proste jiny pripad. Kdyby byla vyluka a nejezdilo se tak je taky 100%

GPGP
Host
GPGP

Tyto profese patří do strategicky nezbytné potřeby státu, nezapomeňte že v ČR nebo v zahraničí riskují své životy.
A v případě nepokojů – rabování, což snad tady nenastane zakročí…

Věra
Host
Věra

Jenže tohle není prostoj! Je to částečná nezaměstnanost, paragraf 209 ZP, kdy se vyplácí minimálně 60% mzdy a po dohodě s odbory může být i více, což na železnici je domluveno 70%. Rušilo a ruší se hodně vlaků, strojvedoucí a průvodčí se přece nemůžou propustit, když pro ně není práce a tohle je řešení, které musíme věřit, že brzo skončí. A jen tak mimochodem, platí pro všechny zaměstnance, tzn., že se týká i úředníků.

A. K.
Host
A. K.

Poslední věta dokazuje, že vůbec nevíte, o čem to je. Částečná nezaměstnanost se objektivně týká zaměstnanců, kteří jsou přímo závislí na poptávce tj. počtu cestujících a počtu vlaků. Ti ostatní prostě vykonávají činnosti na tomto nezávislé a proto pracují dál, a pokud jejich přítomnost na pracovišti není fyzicky nezbytná mají povolen plný nebo částečný home office (notebook, mobil). Jen věci neznalí „manažeři“ (bohužel), nebo odbory si myslí, že tomu tak není. Tito tzv. „úředníci“, dříve THP, obecně a podle mnohých odborářských bossů ovšem hodnoceni jako „neschopní“ či „nic nedělající“ popř. „nepotřební“ mají ovšem právě v této době práce víc než… Číst vice »

Bohun
Host
Bohun

Konečně budou taky doma:-)ne furt jen v robote.
To se treba sejdem vic nez 3krat za tyden:-)

SuJeP
Host
SuJeP

Tipuji, že u Leoše jsou teď na 60 % úplně všichni, i ti co jsou normálně v práci. Až vypíšou kurzarbeit, tak prohlásí že doma byli všichni a bude to chtít proplatit.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

A už jste podal trestní oznámení na porušení zákoníku práce?

Herold
Host
Herold

Porušovat zákoník práce opravdu není trestný čin.

Věra
Host
Věra

Není důvod

Pečlivý pozorovatel
Host
Pečlivý pozorovatel

Nedávno tu někdo psal že u RJ je již na 60 procentech doma celý brněnský turnus na R8. Ono se to asi dá jen těžko řešit jiným způsobem.

LiborV
Host
LiborV

Nemáme podrobné informace o RJ. Je totiž dost dobře možné, že mimo celého brněnského turnusu R8 na 60% mzdy doma, prostřídá zaměstnance/turnusy i na nařízené dovolené. Případně i na těch překážkách v práci. Na to, ale nemám dostatek informací. Očekávám, že jsou doma i řidiči mezinárodních autobusových linek RJ.

noerf
Host
noerf

Pečlivý pozorovatel: Vzhledem k měsíční výluce na R8 v úseku Brno – Přerov Hulin) je to vcelku logické.
LiborV: část řidičů jezdí svozové autobusy ze zahraničí.

Koro
Host
Koro

Vsak kvuli vyluce nema RJ pravo davat jen 60%

Zabakovec
Host
Zabakovec

Strojvedoucí zatím dostávají nařízené dovolené a až dojdou tak pravděpodobně to samé…

Jan Neruda
Host
Jan Neruda

To už zaměstnavatel stihnul zákonnou lhůtu pro nařízení dovolené? Ta lhůta činí 14 dnů. A píšete …a až dojdou tak pravděpodobně to samé. Mám si to vykládat tak, že máte na mysli že až zaměstnanec vyčepá půlku dovolené, zaměstnavatel mu nařídí další půlku? To se mýlíte, to by odporovalo ZP

LiborV
Host
LiborV

Porozuměl jsem tomu co píše Zabakovec, že jde o nařízení čerpání poměrné části dovolené a po jejím vyčerpání, že budou pravděpodobně čerpat i někteří strojvedoucí náhradu mzdy za překážky v práci. Předpokládám, že strojvedoucí jsou seznámeni s nadřízeným čerpáním dovolené a velká část z těch, kterých se to týká bude čerpat dovolenou od příštího týdne (to je spolehlivě po těch 14 dnech).

Zabakovec
Host
Zabakovec

Ano, nyní dost lidí dostává dovolenou ve stylu, strojmistr zavolá a sdělí na které dny má narizenou dovolenou.. Jen říkám jak to u mnoha kolegů vidím.. Zdali to je správně nebo ne je věc druhá

Koro
Host
Koro

Oni totiz ti strojmistri vedome siri nepravosti, pravdepodobne plati vyplaty ze sveho…

GPGP
Host
GPGP

A tady vidíte že odbory jsou v tomto případě k ničemu.
ČD porušují ZP a nikdo to nevidí 🙁

MildaIV
Host
MildaIV

Možná je to o tom, že i odboráři chápou, že jsou okamžiky, kdy je rozumné vyjít zaměstnavateli vstříc.

Bohumila Rousova
Host
Bohumila Rousova

Oni maji jeste starou dovolenou totiz:-)

Erik
Host
Erik

Jen vás upozorňuji, že zaměstnavatel disponuje celou vaší dovolenou. Pochopitelně musí dodržet její oznámení 14 dní předem. Spousta zaměstnanců žije v představě, že dovolenou disponují. Tak to ovšem není. Samozřejmě za normální situace je to věc dohody, tohle je až krajní možnost, ale tak hovoří zákoník práce.

MartinS.
Host
MartinS.

Celou ne. Výjmku tvoří dovolená z předchozího roku, kterou zaměstnavatel nenařídil do 30. 6. Tu si potom může zaměstnanec vybrat podle svého.

Koro
Host
Koro

Problemem zamestnancu CD je to ze neznaji ani zaklady zakoniku prace. Pak to tak dopada ze cerpaji dovolenou i pres vyluky aniz by museli…

GPGP
Host
GPGP

No až Mistr dostane pokyn že má 3 lidi vyhodit, tak se zaměří na ty, co nejvíce remcají, to je bohužel život.
Když už i na LinkedIn žadoní o práci 10 vývojářů či architektů z IT, tak situace je opravdu vážná a už nebudou létat jenom třísky, bohužel 🙂