LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

České dráhy kupují poskytovatele jízdních řádů Chaps

IDOS, vyhledávání vlaků, foto: Zdopravy.czIDOS, vyhledávání vlaků, foto: Zdopravy.cz

České dráhy kupují společnost Chaps, která mimo jiné jako správce jízdních řádů dodává data službě Idos.cz. Akvizici uskuteční stoprocentní drážní

České dráhy kupují společnost Chaps, která mimo jiné jako správce jízdních řádů dodává data službě Idos.cz. Akvizici uskuteční stoprocentní drážní dcera ČD – Informační systémy. Informaci přinesl týdeník Ekonom a spřízněný server iHned.cz. S nabídkou přišla samotná firma Chaps, jejímž jediným majitelem je podle obchodního rejstříku brněnský podnikatel Peter Chlebničan.

„Akciová společnost ČD – Informační systémy má zájem stabilizovat portfolio služeb poskytovaných pro skupinu ČD tím, že budou všechny činnosti na vývoji a správě IT systémů vykonávány uvnitř skupiny ČD,“ řekl Ekonomu šéf ČD – Informační systémy Miloslav Kopecký.

ČD nákupem Chapsu získají zhruba 90 vývojářů a analytiků. Pod Chaps navíc patří ještě firmy ČSAD SVT Praha, INPROP a SVT Slovakia. Cena transakce nebyla zveřejněna s tím, že jednání stále probíhají. Dceři každopádně na nákup půjčí mateřské České dráhy, půjčku už schválila jejich dozorčí rada.

„Jde o standardní vnitroskupinové financování. Podobně poskytla mateřská společnost v loňském roce úvěr dceřiné společnosti ČD Cargo na nákup pěti lokomotiv pro nákladní dopravu,“ uvedl předseda rady Milan Feranec.
Testovací verzi svých Jízdních řádů spustila na konci července také internetová firma Seznam.cz. Ta vede od roku 2011 soudní spory právě s firmou Chaps, která data o dopravním spojení na základě smlouvy s ministerstvem od roku 2001 shromažďuje.

Firma má data poskytovat ostatním subjektům ve strojově čitelném formátu, což dělá jen částečně. Chaps za to v minulosti dostal pokutu od antimonopolního úřadu, proti které se odvolal. Licenci vyhledávacího webu idos.cz od Chapsu kupuje v Česku exkluzivně Mafra, na Slovensku pak News and Media Holding investiční skupiny Penta. Seznam získává údaje přímo od dopravců a organizátorů dopravy.

Dalšími produkty Chapsu jsou například systémy UNIPOK pro osobní pokladny nebo IT služby spojené s drážní Inkartou.

Tagy České dráhy Chaps
2 komentáře