Železnice

České dráhy kupují dva trenažéry pro strojvedoucí za 30 milionů korun

Pohled ze stanoviště strojvedoucího na zarostlou peážní trať přes Polsko mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou: Foto: Jan Sůra
Pohled ze stanoviště strojvedoucího na zarostlou peážní trať přes Polsko mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou: Foto: Jan Sůra

Dva roky po tragické nehodě ve Studénce plní České dráhy jeden ze slibů, který tehdy daly. Kupují dva nové trenažéry pro strojvedoucí, které je mají naučit i reakcí v případě mimořádných událostí.

Dodavatelem dvou zařízení je společnost Bagira Tech, která byla jediným uchazečem v jednacím řízení. Za dva trenažéry zaplatí České dráhy celkem 30,7 milionu korun. To je nakonec o téměř deset milionů korun méně, než firma původně počítala.

Jeden bude instalován v České Třebové Dopravně vzdělávacím středisku a v Praze v objektech Depa kolejových vozidel v provozní jednotce Vršovice.

„Jedná se o moderní statický trenažer, který má primárně sloužit k simulaci  a nácviku jízdy a různých provozních a dopravních situací včetně mimořádných za účelem zvýšení bezpečnosti a eliminace mimořádných událostí a v případě vzniku k eliminaci jejich škod,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

České dráhy o nákupu trenažérů uvažovala delší dobu, k rozhodnutí nakonec pomohla tragická srážka pendolina s kamionem v červenci 2015.  Od trenažéru si slibují  zlepšování dovedností strojvedoucí, například reagovat na náhlou změnu na návěstidlech nebo překážku na kolejích.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Aha
Host
Aha

Aha, takže pokud mají DB plnohodnotný kokpit lokomotivy od firmy se zkušenostmi (KraussMaffei), ČD bude mít stůl s počítačem od (necelé 2 roky staré) firmy, která na netu hledá grafiky pro simulaci herních stříleček. Jeden by očekával osvědčené řešení a ne experimenty.

Rado
Host
Rado

Patrně se jedná o tzv. Universal version. Tato sestává z ovládacího pultu moderní lokomotivy v boxu na kolečkách. Před ní se umístí kvalitní televize, zdroj a laptop. A je vymalováno. Program v Německu přijde +/- 10.000 €. Podle toho, kdo ho dělá. Jestli bude simulovaná trať z fantazie, je to mnohem lacinější než skutečná. Ale myslím že Ajťáci od čd to dají. A pak se s tím předvedou. U DB mají simulátor jako celý kokpit moderní lokomotivy. Se všemi vibracemi, poryvy větru a jiné libůstky. Ale ten je cenou také někde jinde.

PartneřiCSCARGO