egoe-plus
Železnice

České dráhy kupují dva trenažéry pro strojvedoucí za 30 milionů korun

Pohled ze stanoviště strojvedoucího na zarostlou peážní trať přes Polsko mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou: Foto: Jan Sůra
Pohled ze stanoviště strojvedoucího na zarostlou peážní trať přes Polsko mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou: Foto: Jan Sůra

Dva roky po tragické nehodě ve Studénce plní České dráhy jeden ze slibů, který tehdy daly. Kupují dva nové trenažéry pro strojvedoucí, které je mají naučit i reakcí v případě mimořádných událostí.

Dodavatelem dvou zařízení je společnost Bagira Tech, která byla jediným uchazečem v jednacím řízení. Za dva trenažéry zaplatí České dráhy celkem 30,7 milionu korun. To je nakonec o téměř deset milionů korun méně, než firma původně počítala.

Jeden bude instalován v České Třebové Dopravně vzdělávacím středisku a v Praze v objektech Depa kolejových vozidel v provozní jednotce Vršovice.

„Jedná se o moderní statický trenažer, který má primárně sloužit k simulaci  a nácviku jízdy a různých provozních a dopravních situací včetně mimořádných za účelem zvýšení bezpečnosti a eliminace mimořádných událostí a v případě vzniku k eliminaci jejich škod,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

České dráhy o nákupu trenažérů uvažovala delší dobu, k rozhodnutí nakonec pomohla tragická srážka pendolina s kamionem v červenci 2015.  Od trenažéru si slibují  zlepšování dovedností strojvedoucí, například reagovat na náhlou změnu na návěstidlech nebo překážku na kolejích.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aha

Aha, takže pokud mají DB plnohodnotný kokpit lokomotivy od firmy se zkušenostmi (KraussMaffei), ČD bude mít stůl s počítačem od (necelé 2 roky staré) firmy, která na netu hledá grafiky pro simulaci herních stříleček. Jeden by očekával osvědčené řešení a ne experimenty.

Rado

Patrně se jedná o tzv. Universal version. Tato sestává z ovládacího pultu moderní lokomotivy v boxu na kolečkách. Před ní se umístí kvalitní televize, zdroj a laptop. A je vymalováno. Program v Německu přijde +/- 10.000 €. Podle toho, kdo ho dělá. Jestli bude simulovaná trať z fantazie, je to mnohem lacinější než skutečná. Ale myslím že Ajťáci od čd to dají. A pak se s tím předvedou. U DB mají simulátor jako celý kokpit moderní lokomotivy. Se všemi vibracemi, poryvy větru a jiné libůstky. Ale ten je cenou také někde jinde.