Česká pošta vydává známku s tramvají Brožík & Křižík, nezvykle jako šestiúhelník

Nová známka s tramvají Brožík & Křižík. Foto: Česká poštaNová známka s tramvají Brožík & Křižík. Foto: Česká pošta

Nová známka slouží současně jako reklama na produkt České pošty.

Česká pošta zítra začne s prodejem další známky s dopravní tematikou. Na nové písmenkové známce zachycuje nejstarší provozuschopnou tramvaj ve střední Evropě Brožík & Křižík.

Tramvaj č. 18 je nejstarší provozuschopná elektrická tramvaj ve střední Evropě pochází z dílen plzeňské karosárny Václava Brožíka a českého vynálezce z oboru elektrotechniky Františka Křižíka. Dne 29. června 1899 zahajovala tramvajový provoz v Plzni a do ulic vyjela jako první. Maximální přepravní kapacita je 18 cestujících, z toho 16 sedících. Tramvaj je možné provozovat pouze za příznivých povětrnostních podmínek, tedy mimo zimní období a za denního světla.

Autorem výtvarného návrhu nové emise je Petr Ptáček. Nové výplatní samolepící písmenové známky vytiskla Tiskárna Hradištko v nákladu 100 000 kusů známek ke dni vydání. Nominále známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní Obyčejné psaní – standard do 50 g.

Známka má nový, šestiúhelníkový tvar. Česká pošta je použije i jako vzor úpravy pro další varianty produktu Vlastní známky, které umožňují zájemcům nechat si vyrobit vlastní poštovní ceniny jako reklamní produkt.

Tagy Brožík & Křižík česká pošta
4 komentáře