Vodní doprava

Česká loď vyřadila z provozu labský trajekt v Belgern

Labský přívoz v městečku Belgern. Autor: Wikimedia Commons, Maarten Sepp
Labský přívoz v městečku Belgern. Autor: Wikimedia Commons, Maarten Sepp

Na Labi se v neděli odehrála nehoda, který zasáhla do života městečka Belgern severozápadně od Drážďan. Hlavní roli přitom hrálo soulodí společnosti ČSPL. České nákladní plavidlo se srazilo s místním přívozem, který vyřadilo z provozu.

„Trajekt byl naštěstí odražen bočním nárazem. Kdyby byl o několik vteřin rychlejší a v době srážky už byl uprostřed řeky, skončil by nejspíš na dně,“ informovala německá média s tím, že ke katastrofě chybělo málo. Na palubě byla dvě vozidla a několik lidí, nikomu se naštěstí nic nestalo.

Nehodu vyšetřuje lipská policie. Zatímco Němci spekulují o několika chybách české posádky, například nedání zvukového signálu či nehlášení se vysílačkou, posádka chyby odmítá. „Nehodu bezprostředně šetřila policie, naše soulodí bylo uvolněno k dalšímu provozu, tedy na našem soulodí ke škodě nedošlo a ani kapitán nebyl obviněn. Dle sdělení naší posádky se náš vůdce plavidla řádně hlásil vysílačkou a akusticky avizoval průjezd,“ sdělil šéf ČSPL Milan Raba. Rejdařství už podle něj zapojilo do řešení svou pojišťovnu. Třicetitunový trajekt musí projít podrobnou prohlídkou, zda nedošlo k poškození jeho stavby.

Rejdařství ČSPL je od loňského podzimu v majetku německého dopravně-logistického holdingu Rhenus.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek

Nevidět z trajektu soulodí a nerespektovat fyziku jeho plavby (mizernou manévrovatelnost), to je na odebrání papírů vůdci trajektu, který ohrozil životy i majetek jiných. Howgh!

železničář v důchodu

Hlavní je, že neustále volají po nutnosti zdokonalení vodní cesty po Labi v ČR …

Panelák

Jak to spolu souvisí?

železničář v důchodu

Když ani kormidlovat pořádně neumějí, tak k čemu potřebují drahé stavby na vodních cestách?

pozorovatel

Kormidloval jste někdy nějakou loď? Labe tam v některých úsecích docela teče a není sranda kormidlovat i malou lodičku, po proudu musíte mít rychlost vetší než je rychlost tekoucí vody, nestačí jen točit kormidlem.