Autobusy Doprava ve městě

Česká Lípa hlasuje o obejití zákona. Bez soutěže chce založit firmu na MHD s Busline

Autobus MHD společnosti Busline. Foto: Busline
Autobus MHD společnosti Busline. Foto: Busline

Českolipští radní našli způsob, jak bez jakékoliv soutěže umožnit soukromé společnosti podnikat s městskými penězi. Zastupitelé dnes schvalují založení společného dopravního podniku se stávajícím provozovatelem MHD ve městě, firmou Busline. Soukromá firma v ní má mít 80% podíl.

V České Lípě zvažovali tři možnosti: od soutěže, přes společnou firmu až po vlastní podnik. Radní se ale klaní k variantě společné firmy. Nejde o nic nelegálního, postup ale připomíná zakázky, kdy se veřejní zadavatelé vejdou těsně s hodnotou kontraktu těsně pod limit, kdy ještě nemusí vypsat soutěž.

V případě České Lípy jde o evropskou směrnici, která říká, že dopravní výkony se nemusí soutěžit, pokud jde o přímé zadání pro dopravce s maximálně 23 autobusy. V České Lípě kvůli tomu i sníží počet autobusů oproti stávající flotile z 25 na 23.

„80% partner ve společném podniku si bude dělat dál, co chce, bude to mít posvěcené městem a dalších minimálně 10 let jistou zakázku bez výběrového řízení, a město se tak akorát může podílet na sanaci vykazované ztráty,“ uvedla dopravní odbornice Eva Kočová ve svém rozsáhlém textu, který shrnuje celý plán. Materiál zveřejnil českolipský portál i-noviny.cz.

S nápadem na společný podnik přišel přímo Busline. Ročně platí Česká Lípa za městskou hromadnou dopravu 38 milionů korun, tlačí ho především místostarosta Juraj Raninec (ODS). Vedení města tvrdí, že jde o nejlepší variantu, protože soutěž by trvala příliš dlouho a mohly by ji některé firmy napadat. Město ale žádný pokus o soutěž ani neprovedlo.  Naopak tvrdí, že tak ušetří.

 

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil

Na celé té věci je nejvíce veselé to, že to prosazuje někdo za ODS, tedy za stranu, která by dle slibů měla hlásat transparentní výběrové řízení.

Martin

Jestlipak to taky pozoruje policie? 😉