LOT 3a leaderboard

Česká Lípa hlasuje o obejití zákona. Bez soutěže chce založit firmu na MHD s Busline

Autobus MHD společnosti Busline. Foto: BuslineAutobus MHD společnosti Busline. Foto: Busline

Českolipští radní našli způsob, jak bez jakékoliv soutěže umožnit soukromé společnosti podnikat s městskými penězi. Zastupitelé dnes schvalují založení společného

Českolipští radní našli způsob, jak bez jakékoliv soutěže umožnit soukromé společnosti podnikat s městskými penězi. Zastupitelé dnes schvalují založení společného dopravního podniku se stávajícím provozovatelem MHD ve městě, firmou Busline. Soukromá firma v ní má mít 80% podíl.

V České Lípě zvažovali tři možnosti: od soutěže, přes společnou firmu až po vlastní podnik. Radní se ale klaní k variantě společné firmy. Nejde o nic nelegálního, postup ale připomíná zakázky, kdy se veřejní zadavatelé vejdou těsně s hodnotou kontraktu těsně pod limit, kdy ještě nemusí vypsat soutěž.

V případě České Lípy jde o evropskou směrnici, která říká, že dopravní výkony se nemusí soutěžit, pokud jde o přímé zadání pro dopravce s maximálně 23 autobusy. V České Lípě kvůli tomu i sníží počet autobusů oproti stávající flotile z 25 na 23.

„80% partner ve společném podniku si bude dělat dál, co chce, bude to mít posvěcené městem a dalších minimálně 10 let jistou zakázku bez výběrového řízení, a město se tak akorát může podílet na sanaci vykazované ztráty,“ uvedla dopravní odbornice Eva Kočová ve svém rozsáhlém textu, který shrnuje celý plán. Materiál zveřejnil českolipský portál i-noviny.cz.

S nápadem na společný podnik přišel přímo Busline. Ročně platí Česká Lípa za městskou hromadnou dopravu 38 milionů korun, tlačí ho především místostarosta Juraj Raninec (ODS). Vedení města tvrdí, že jde o nejlepší variantu, protože soutěž by trvala příliš dlouho a mohly by ji některé firmy napadat. Město ale žádný pokus o soutěž ani neprovedlo.  Naopak tvrdí, že tak ušetří.

 

Tagy BusLine mhd česká lípa
2 komentáře