LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Černých pasažérů v Praze ubývá. Tisíce se podařilo proměnit v předplatitele

Tramvaj vyzdobená kampaní proti jízdám na černo. Autor: ROPIDTramvaj vyzdobená kampaní proti jízdám na černo. Autor: ROPID

V pražské MHD ubývá lidí bez platné jízdenky. Vyplývá to z čísel o přepravních kontrolách za prvních devět měsíců roku.

V pražské MHD ubývá lidí bez platné jízdenky. Vyplývá to z čísel o přepravních kontrolách za prvních devět měsíců roku. Od ledna do září revizoři udělili 186 tisíc pokut, když rok předtím to bylo za stejné období 212 tisíc pokut. Černých pasažérů tak je letos o 12 procent méně.

Vedení dopravního podniku za tím vidí zlevnění ročního kuponu na 3650 korun (o 1100 korun), ke kterému došlo v roce 2015, a také kampaň Nejedeš načerno?. Kampaň běží přesně rok a lidé přistižení bez jízdenky mohou podle jejích pravidel využít takzvanou pokutu za půlku. Místo plné přirážky zaplatí jen 400 korun, podmínkou ovšem je zakoupení ročního kuponu.

Tramvaj vyzdobená kampaní proti jízdám na černo. Autor: ROPID

Tramvaj vyzdobená kampaní proti jízdám na černo.
Autor: ROPID

Vedení Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) si přitom pochvaluje nečekaný zájem o „pokutu za půlku“. Nabídku využilo a roční kupon si za rok kampaně koupilo 4539 lidí. „Pokuta za půlku předčila naše očekávání. Věděli jsme, že pro část cestujících bude atraktivní mít pokutu jen za 400 korun, když si zároveň koupí roční kupon, ale že jich bude tolik, to nikdo nečekal,“ uvedl šéf DPP Martin Gillar.

Za poslední rok se prodalo skoro 330 tisíc ročních kuponů za 3650 korun. Zájem o ně podle Gillara neustále roste. „Roční kupon stojí 3650 korun, to znamená, že jezdíte za deset korun na den. Při takové ceně se ani nevyplatí jezdit ve stresu, jestli vás někdo nechytí bez lístku,“ doplnil ředitel organizátora dopravy ROPID Petr Tomčík.

Od letošního září si mohou cestující kupovat také roční kupony pro vnější pásma Pražské integrované dopravy mimo hlavní město. Dosud existovaly jen čtvrtletní.

Tagy dpp kampaň MHD pokuta praha
7 komentářů