Automobily Zprávy

Ceny pohonných hmot rostou, natural se vrátil nad 30 Kč. Může za to hurikán

Čerpací stanice. Ilustrační foto. Zdroj: www.molcesko.cz
Čerpací stanice. Ilustrační foto. Zdroj: www.molcesko.cz

Čeští motoristé museli minulý týden při tankování sáhnout hlouběji do kapsy. Průměrná cena benzinu Natural 95 překročila hranici 30 korun za litr, když v neděli činila 30,02 koruny. To je o 26 haléřů více než týden předtím. Zdražila i nafta, a to o 18 haléřů na 28,71 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

Situace se zřejmě nebude pro peněženky automobilistů vyvíjet příznivě ani tento týden. „V nejbližším týdnu předpokládáme další růst cen pohonných hmot o 10 až 20 haléřů. Důvodem je výrazné zdražení pohonných hmot v Rotterdamu, což je důsledek hurikánu Harvey, který v USA krátkodobě vyřadil z provozu čtvrtinu rafinerské kapacity,“ uvedl ekonom ze společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Hurikán Harvey zpustošil koncem srpna Texas, který je ropnou základnou USA, což se projevilo poklesem velkoobchodní nabídky i v Evropě. „Konkrétně v Evropě vyskočily velkoobchodní ceny na nejvyšší úroveň od počátku letošního roku,“ doplnil Tomčiak. Podle něj se ale v Texasu daří kapacity rychle obnovovat, oproti normálu už jsou snížené jen o šest procent. Ceny pohonných hmot by se tak postupně měly stabilizovat.