Dopravci Železnice

ČD vypraví po nedělní demonstraci speciální vlak z Prahy, posílí další spoje

Elektrická jednotka 471 CityElefant v Kolíně. Foto: České dráhy
Elektrická jednotka 471 CityElefant v Kolíně. Foto: České dráhy

České dráhy v souvislosti se zvýšenou poptávkou po přepravě kvůli demonstraci proti vládě Andreje Babiše v neděli 23. června posílí své spoje o několik tisíc míst navíc. Zavedou i zvláštní vlak na Moravu. Cestujícím, kteří nepojedou na demonstraci, doporučují naplánovat své cesty tak, aby se vyhnuli zvýšené přepravní špičce související s účastí na demonstraci v Praze na Letné.

Posílení dnes oznámil dopravce v tiskové zprávě. „Budeme během neděle monitorovat zájem cestujících o přepravu a v případě potřeby operativně zajistí posilu vlaků do Prahy i ve směru z metropole,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Z pohledu organizace dopravy přichází demonstrace v nejhorší možnou chvíli: v neděli odpoledne jezdí i v jiné víkendy desítky tisíc lidí do Prahy do škol či zaměstnání. Teď se k nim přidají ještě účastníci demonstrace.

K posílení podvečerní a večerní dopravy z Prahy na Moravu přispěje především zvláštní vlak Ex 11979 s kapacitou více než 600 míst k sezení. Ten pojede z Prahy v 19:58 hod. a i do tohoto vlaku je možné také zajistit rezervaci místa. Půjde o dvě spojené jednotky CityElefant. Zvláštní vlak zastaví v Kolíně, Pardubicích, Zámrsku, České Třebové, Zábřehu na Moravě, Července a svou jízdu ukončí v Olomouci. Vlak je určen pro odlehčení spojů z Prahy do východních Čech a na střední Moravu s odjezdem kolem 20. hodiny. „Žádáme cestující, aby do výše uvedených zastávek využili přednostně tento posilový vlak,“ dodal Šťáhlavský. Jízdenka z Prahy do Olomouce na tento vlak vychází na 245 korun.

Posíleny budou i další dálkové vlaky z Prahy. České dráhy plánují největší posílení u posledních večerních spojů z Prahy na střední a jižní Moravu. Například u IC Metropol s odjezdem z Prahy ve 21:56 hod. bude navýšena kapacita o více než 50 procent. Ve směru na Olomouc bude vedle zvláštního vlaku nejvíce posílen poslední večerní vlak Přerovský zubr do Přerova s odjezdem z Prahy 21:24 hod. Operativně se připravuje posílení dalších vlaků. České dráhy připravují pro odvoz účastníků demonstrace nejméně 2 000 míst k sezení navíc. K posílení dopravy budou využity záložní posilové vozy i regionální soupravy.

Bohužel některé typy ucelených souprav z technických důvodů není možné posílit, například se jedná o jednotky pendolino na Ostravsko nebo railjet do Brna,“ dodal Šťáhlavský. Cestujícím doporučuje, aby cestu do Prahy rozložili na celý den , ideálně už ráno. „Cestujícím, kteří naopak na demonstraci nepojedou, doporučujeme odložit cesty do Prahy až na pozdější odpoledne a večer po zahájení demonstrace. Cestujícím z Prahy doporučujeme své cesty naplánovat před ukončením demonstrace, taky aby se nesetkali se zvýšenou frekvencí účastníků demonstrace při jejich návratu domů po skončení akce,“ dodal Šťáhlavský.

Většina míst hlavně u vlaků na Moravu je již rezervována a i přes jejich další posílení řádově o tisícovky míst k sezení musejí cestující bez rezervací počítat se snížením komfortu cestování a s využitím míst na stání.

91 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J.L.

Státní („národní“) dopravce vstupuje do politiky?

R G

Ne, jako správný hospodář (v tomto případě) se snaží přizpůsobit poptávce.

jan

300000 to bude jak spartakiáda.. Mají nacvičeny nějaké sestavy?

os.ka.rek

V rezervačce je 1. třída přeznačená na dvojku, kdybyste někdo chtěl jet. 🙂

K.S.

A kdo si chce udělat výlet a má nějakou tu hodinu navíc, tak může ještě využít vlaků přes Vysočinu.

železničář v důchodu

Po šesté hodině večerní ovšem už dost těžko …

K.S.

No já tam vidím vs směru do Brna ještě 18:03 Vysočinu. Ale na cestu do Prahy by ta trasa použitelná asi byla, ne?

Anonym

Jestli má být na demonstraci 300 000 lidí, tak je kapacita pár tisíc navíc plivnutí do potoka. Ale jinak to holt ani nejde. Jsem zvědav na D1, to asi bude sranda.

IGCT

To asi nebude, já sám jsem to odpískal kvůli zcela nevhodnému času demonstrace,neboť bych se zvysokou pravděpodobností nedostal domů skrz přeplněné vlaky.

Ferenc Futurista

Vhodný čas by byl v kolik?

Radek Janata

Zdaleka ne všichni pojedou vlakem. Navýšení kapacity vlaků je třeba porovnávat s těmi, kdo vlakem jet plánují. To podle mě nebude více než 20%. Většina lidí totiž přijde z Prahy, z mnoha míst jedou speciální autobusy, lidi se domlouvají na spolujízdách autem.

Vojtěch

Prý, že už nejde posilovat v rozumné časy.

železničář v důchodu

Ono jde spíše o to, za jakou cenu ta která posila bude.

Lukáš F.

A v jaké kvalitě. Na takovou akci humanizované béčko stačí, jindy by lidi prskali.

Honza

A jestli jsou strojvedoucí.
Viz třeba trať220:
Trať 220 | V úseku: Tábor – České Budějovice
22. června 2019 16:57 – 23. června 2019 06:30
Vlaky Os 8218 a Os 8203 budou v celé trase nahrazeny autobusy náhradní dopravy.
Poznámka: Nedostatek strojvedoucích.

Roman Svačina

Jakou cenu nasadil Leoexpress? Teď už se to nedozvíme, protože na neděli je vyprodáno. Že by standardní cenu jako dnes z Prahy 959 CZK v Economy? 75% zaplatí stát, 25% LE a cestující se státní slevou jede zdarma… To fakt hlava nebere

Zbyněk

Tomu se říká trh. Když je někdo ochotný to zaplatit, zaplatí, kdo ne, jede s jiným dopravcem, leoexpress není jediný dopravce v česku. Jen pro zajímavost, večerní vlaky směrem z prahy nevypravuje. Ptal jsem se a prý si je někdo pronajal.

Roman Svačina

Pokřivený trh. Tu plnou cenu si zaplatí kdo? Tisícovka z Prahy do Ostravy se objevila až se státními slevami … Divný

Zbyněk

Jezdím Leem pravidelně a opravdu v něm nejezdí jen studenti a důchodci, takže někdo očividně ano. Ale schválně se podívejte na aktuální ceny, já jsem třídu standard na následujících 3 dnech nenašel přes 500, většinou ani ne přes 350.. (pokud teda nechcete jet dnes, ale třeba zítra). Takže ta 1000 bude spíše výjimka. A kdo nechce platit 1000, jede s drahama, jak prosté 🙂

Tronda

V LE neplatí režijka proto do něj diskutér Svačina neustále kope.

Skinheads & Punks united

To jsem netušil, že když někomu zaplatí 75% jízdenky stát a s cash backem se u Leoepresu jezdá zadarmo, tak se tomu říká trh, já bych si tipl, že tohle je spíš dojení.

Roman Svačina

Tisíc korun za cestu z Prahy do Ostravy v Economy nedá nikdo (pokud ano tak na služební cestu). Když se do vlaku vleze 200 studentů tak při ceně cca 1000 CZK zaplatí 250 CZK, které jim LE vrátí. Protože na státních slevách získa LE cca 150000 CZK za jeden vlak, tak v rámci motivace pro těch 200 studentů jim vrátí 50000. No a LE má za jeden spoj 100tisic na státních slevách. Dobrý ne? A kdo to zaplatí? No my všichni.

Roman Svačina
Zbyněk

Bohuzel co jsme si zvolili to mame a podle nich se tvori pravidla. Kazdopadne reknu to podesate a naposled. Kdyz se vam nelibi cena u LE, pockejte 15 minut a jedte s CD, u kterych se cena vesmes nemeni a jizda s nimi taky neni hrozna (na trasach kde si muze cestujici vybrat)

Tronda

Však oni ČD takyy v tichosti zdražili, ale na to šotoušci neupozorňují.

Radek Janata

ČD nezdražují „v tichosti“, jelikož ceník (bavíme se zde o maximálních cenách) je narozdíl od jiných dopravců veřejný. A ten ceník se v posledních zvyšuje maximálně o inflaci.

Praha-Ostrava tak u ČD nikdy nestojí více než 506 Kč a aplikují se na to běžné slevy (ve dvou lidech 442 Kč/osoba, s IN25 380 Kč, apod.). A mluvíme zde o víkendu, takže je třeba uvažovat i Víkendovou jízdnenku – ve dvou lidech za 340 Kč/osoba.

Vlastimil Kocurek

Skutečně jim peníze vrátí ??? Aby nedošlo k omylu slovo cash back je trochu něc jiného, je to pouze získání hotovosti z účtu, provádí to supermarkety, prostě se to ale strhne z účtu.

jan

Vzhledem k očekávané poptávce by to měl dát aspoň za 4000 🙂

Marty-t2

Docela by mne zajímala odpověď na úsměvnou otázku: “Kolik lidí co posilovým spojem pojede využijí Babišovu populistickou 75% slevu ?” 🙂

K.S.

Dobrá otázka, ale to bychom museli znát složení demonstrantů (co jsem viděl v Brně, tak tam zase tolik studentů nebylo), a kolik jich tu slevu používá, někteří lidé mají třeba vůči takovým věcem odpor.

Paja

No já možná Martyho zklamu, ale já když jsem byl na Václaváku, tak jsem tam viděl podstatně víc 50 a 60 letých lidí, než lidí co by vypadali na studenty.

Paja

Což na druhou stranu znamená, že část z nich by tu slevu mohla využít taky 🙂

Skinheads & Punks united

Neřekl bych, na těch demonstracích budou tak důchodci z Prahy, těch vesnických důchodců, nebo z menších měst, tam bude beztak dost málo.

Jiří Krtička

Vlaky zdarma měla v programu ČSSD, Bureš se k tomu jen přidal.

Radek

Tři jednotky nesplašili? Nebo by se někde nevešly?

Rossec

Konečně se ukázalo na čí straně ČD jsou, za mě plus. A následovat může stávková pohotovost za demisi Estébáka.

Zapa

Spíš začaly trochu ekonomicky přemýšlet. Fakt si nedokážu představit, jak ČD jdou proti Babišovi.

Hanzí

Modré gumy přišli o kšefty od prosince, tak se Andrejovi odmění 🙂

Honza

Jak přišli o kšefty? Myslíš těch několik málo procent? A co se podívat na těch přes 90% výkonů kde budou jezdit i nadále to je nic?

Hanzi

No je pravda že GR ČD je schopno si vyplacet tučný odměny i za ty ztracený procenta výkonu. Studna beze dna veřejných financí.

IGCT

Jenže těch pár ztracených procent nemusí být pro ČD vůbec tak špatné,jak si šotošci myslí.

Jan Pytela

No pokud ztratí část výkonů, ale ty stávající budou mít lépe personálně zabezpečené, tak si tu odměnu snad i zaslouží 😉

mgr.pavel

Ale houby. ČD si jen správně všimly zvýšené poptávky po dopravě v daný den, tak na to správně reagují.

Neonym

Na idnesu psali o posílení už začátkem týdne a nezapomněli tam zmínit, že v neděli je nárůst cestujících do Prahy běžný jev a že nemusí jít o spojitost s demonstrací 😀

Tak by mne zajímalo, jestli je vylidňování prahy v neděli večer také běžný jev.

Petr

Chtělo by to opravit číslo vlaku na 11979 a vlak navíc zastaví v Zámrsku a Července. Oboje viz IDOS.

BoH

Ten Zámrsk vypadá docela vtipně. To by mě zajímalo, jaký papaláš tam jede 🙂

BoH

Také mě to napadlo. Nejblíže by měl jet RJ 1051 RegioJet, nicméně odjezd z Pardubic má až 9 minut po něm a zároveň Slon by měl teoreticky mít stejnou rychlost (i když možná zdvojený bude asi mít pomalejší rozjezd). Jedině snad nějaký plánovaný náklad a kvůli němu se zpomalí tak, že ho nakonec nechají předjet RJ.

Zbyněk

Nebude to kvůli těm, co by chtěli autem do Litomyšle a Mýta?

Petr

A co Andrejův žlutý kámoš, ten taky posiluje ? 😀

IGCT

Nechce pocítit Andrejovo zakleknutí 😂

Petr

To se upřímně velmi divím …Jen díky státním slevám a jízdenkám v podstatě zdarma Jančurovy autobusy jakž takž zvládají agresivní politiku FlixBusu, takže podporovat něco, co hypoteticky(ano je mi jasné, že se to nestane),může vést k pádu vlády, jde trošku proti jeho zájmům 😀

Svojsin

Na Brno jsou rovněž posily. Prý i u Flixbusu.

Jan Pytela

Posílit vlaky nemá druhý národní dopravce z čeho 😉 třeba Brno-Praha bylo z 90% vyprodáno hned po minulé demonstraci na Václaváku. Busy přibývají.

VRT

Odhaduji, že už není z Andreje tak nadšený, jako býval. Ostatně jako většina jeho veřejných podporovatelů…

Zelenay

Jestli demonstračky budou co 3. víkend, tak to můžou SŽDC zapracovat rovnou jako pravidelnou změnu do konce grafikonu – tyto spoje a vozy jedou v době demonstrací na Letné.
Nezdá se, že by to Bureš zabalil, půjde se na milionové počty demonstrujících, myslím že to bude slušný hike pro dopravní sektor.

AAA

Tak doufám že ten spoj bude na komerční riziko….

IGCT

No, Andrejovo MD by to nikdy, opakuji nikdy neproplatilo!!! ,😂

Radek

Tak státní slevy tam jistě platit budou, takže to vlastně zaplatí 🙂

PetrD

Ale reálně jsou to peníze nás všech.

Skinheads & Punks united

Tak většina tam na slevy určitě nepojede, důchodců možná tak pár.

Vít Jůza

Ano, bude na komerční riziko, čili účtovanou prokazatelnou ztrátu nesníží ….

JaJeČ

Nechci tady jakkoliv tahat politiku, ale moc by mě zajímalo, kolik z těch demonstrujících pojede na 75% slevu…

BoH

Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere :))

Petr

A co by, do psího otvoru s prominutím, nejeli ? Platí ty slevy snad A.Babiš osobně nebo co ? Kdyby jo, tento neskutečně pitomý argument bych třeba chápal. ale dokud se to platí Z DANÍ tak je absolutně, ale absolutně mimo mísu….Nebo jako mají studenti a důchodci jet za plnou cenu, když nesouhlasí s Babišem, i přesto, že jejich rodiče( rodinní příslušníci) tu slevu tak jako tak ostatním dotují z daní ? To snad nemyslíte vážně, že ne ? 😉

AAA

Ano, mají

Jarda

Pročpak?

AAA

Nechtějí Babišovo politiku ale jeho slevama co mnozí a možná oni sami označují za úplacení voličů nepohrdnou?

Jarda

Čímž připouštíte, že je to pouhý úplatek…

Jezdil jsem na to 8 měsíců, dokud jsem mohl, ale volil bych stranu, která by slíbila to zrušit.

AAA

Jistě. A je vtipné ho čerpat když jedu protestovat proti tomu kdo ho poskytuje. Ale třeba to chápou jako formu odboje 🙂

Jarda

Andrej Babiš to neposkytuje. Poskytují to mí rodiče a jako doktorand s nedaněným stipendiem i já sám prostřednictvím DPH.

Y.K.

Poskytuje?
Platí to poplatnící z daní. Babišovci to prosadili jako způsob utracení veřejných peněz, ale jejch peníze to nejsou. Takže ti co mají slevy jezdí za odvody ostatních občanů, ne za peníze vlády.

Michal

Stejně tak vtipné je si na cestu nabalit třeba chléb Penam se šunkou od kosteleckých uzenin na sýrem od Olmy… řeší to někdo? ne..

Gejza

Já teda jo. Když jsem jel na podzim z jedné z demonstrací, chtěl jsem si v Pontu na Masaryčce koupit bagetu. Měli ale jen od Hamé. Musel jsem si koupit sušenky, tam byla jistota… 🙂

pppqqq

Ale na Masaryčce je i Relay, kde se prodává Crocodille.

Dan

Hamé patří Norům, co máte za problém?

Petr

To nejsou JEHO slevy, ale slevy z DANÍ!!! je mi jasné, že pro milovníky pana Koblížka je tento rozdíl těžko pochopitelný, ale zkuste se zamyslet..Babiš ty slevy neplatí, pouze je nařídil…. A to, že je nebudu používat, i když s nimi nesouhlasím, je pouze kapka v moři těch několika miliard, které se za to ročně vyhodí….Takže dle vás mám jezdit za plnou, a ještě se dívat na to, jak se utrácí miliardy za cesty jiných ? To jako vážně ? 😀 Já měl voliče ANO vždycky za hlupáky, ale vy jste je povýšil na ještě vyšší level 😉

AAA

Ach ano…. z DANÍ …. z cizího krev neteče a peníze nesmrdí

Petr

ANO,krasne jste vystihl Babisuv postoj k vlade, penize nesmrdi, tak je vsem nacpem(ale ne ze sveho, z dani!!), zavrem jim hubu a udrzime se u vlady 😀

Zbyněk

To zavírání huby ale úplně nefunguje, co?

Zbyněk

Ty vole to je argument ze složky: Souhlasíš s přijímáním uprchlíků, vem si je domů… Jak už tady někde zaznělo, blbý kdo dává, blbější kdo nebere. Jasně že to lidi budou využívat, i když nesouhlasí s udělováním slev, protože bojkot není absolutně žádný nástroj pro zrušení.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

Někdo tomu řiká „blbý kdo dává, blbější kdo nebere“, jinej „pokrytectví“.

Pokrytectví? Takže důchodci, co berou Babišův navýšený důchod, aniž by ho volili, jsou pokrytci? Nebo kdokoliv, kdo bere státní příspěvky na cokoliv, aniž by vítěznou stranu volili, jsou pokrytci?

železničář v důchodu

Když se jednalo o zavedení těch slev, tak přece hlavně studenti byli proti, že prý ji nepotřebují – to máte tak krátkou paměť, že už si
na to nevzpomínáte

IGCT

Oni ji skutečně nepotřebujï, ale když už zavedená je, tak ji samozřejmě využívají. PS: Včera na čt24 že aktuálně je český státní zahraniční dluh 4,4 Bilionu korun. No hlavně že máme tyto „skvělé“ slevy.

Jarda

Jel bych s chutí a se šibalským usměvem.

Paja

Jak jsem už psal výš, možná by vás ta skladba demonstrujících překvapila (rozhodně tam kde jsem byl já nepřevažovali studenti nebo mladí lidé obecně)

Jan

Supr.