egoe-plus
Informační technologie Železnice

ČD-Telematika rozšířila internet na nádražích do dalších stanic, další přibudou

Nádraží Ostrava - Svinov. Foto: České dráhy
Nádraží Ostrava - Svinov. Foto: České dráhy

Společnost ČD-Telematika rozšířila počty stanic, kde mohou cestující využívat bezplatně internet přes wi-fi připojení. Nově nabízí tuto službu v Ostravě hlavním nádraží, Ostravě-Svinově a v Olomouci. V nejbližších dnech nabídnou bezplatné připojení k internetu také stanice Brno hlavní nádraží a Plzeň hlavní nádraží.

Firma to oznámila v tiskové zprávě. „Pokrytím dalších pěti nádraží pokračujeme v projektu poskytování naší služby Free WiFi v prostorách významných železničních stanic,“ řekl Mikuláš Labský, ředitel úseku Telekomunikační služby ČD – Telematiky. „Ohlasy z již pokrytých nádraží jsou velmi příznivé a naši službu v těchto objektech využívají stovky tisíc cestujících,“ dodává Labský.

Služba Free Wifi je aktuálně tak už na devíti stanicích, kromě tří nových také v Praze na hlavním a Masarykově nádraží, v na hlavních nádražích v Pardubicích, Ústí nad Labem a v Hradci Králové a Zlíně střed. V nejbližších dnech rozšíří seznam stanic s bezplatným internetem Brno hlavní nádraží a Plzeň hlavní nádraží. České Budějovice se služby Free Wifi na svém nádraží dočkají po jeho plánované přestavbě.

Obsah internetu dostupného prostřednictvím Free WiFi není nijak filtrován. Služba je postavena na americké technologii Ruckus Wireless, která se vyznačuje vysokou mírou zabezpečení.

Podle vedoucí oddělení komunikace ČD-Telematika Lucie Tomaštíkové zatím není rozhodnuto o dalším rozšiřování, čekají na vyhodnocení statistik v závěru letošního roku.

ČD-Telematika je investorem celé investice, nikdo ji na ní nepřispívá. „Chceme mít v rámci nabídky našich služeb i dostatek přípojných bodů pro využití našimi budoucími velkoobchodními partnery, například pro WiFi roaming. Na projektu spolupracujeme se zájmovým sdružením CESNET, které prostřednictvím Free WiFi zároveň rozšiřuje pokrytí své sítě EDUROAM. Ta je zacílena především na studenty, pedagogy a vědecké pracovníky. Nicméně všichni uživatelé se mohou do sítě připojovat zcela zdarma,“ řekla Tomaštíková.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
železničář

ČD-Telematika a to ji chtěj prodat nesmysl.

VRT

Popravit nelze vyhovět!

Petr.R

tohle je v pořádku, turisti to ocení. Co známí, tak mají s voláním i data a třeba já mám problém s antivirem se někde přihlásit na wifi, tak bych se přimlouval, aby všude bylo spíše LTE plus.

coudy

No a pak zde nemají být drahá data když se nechce platit ale jen sosat přes wifi.

ketas

Myslím si, že aspoň nádraží v městech od 30 000 obyvatel výše by měla mít WiFi připojení k internetu.

železničář v důchodu

Naprostý souhlas, a to přesto, že jako konzervativní stařík bych uvítal spíše dostupnost Internetu prostřednictvím veřejných „klasických“ PC, protože sám zatím WiFi technologii nevyužívám: klidně by tam tedy mohlo být obojí, a šel bych s tím klidně i do podstatně menších lokalit, především jsou-li to nějaké přestupní uzly.

Milan

„Obsah internetu dostupného prostřednictvím Free WiFi není nijak filtrován.“ – nesouhlasím, IPSec VPN se mi nikdy přes hotspot ČD nepřipojí, ať ve vlaku nebo na nádraží

PetrB

Wi-Fi free je i ve stanici Most.

Honza

Wi-Fi free je většina stanic a vlaků v ČR… 😉

železničář v důchodu

„Wi-Fi free“ = česky „WiFi prostá“ -myslel jste to tak, ne?

To

Všude wi-fi… vlak,co knemá wi-fi, jako by nevyjel. Kolega surfuje na internetu, i když koná velkou potřebu – sedí na míse třeba hodinu a rovnou to hází na fejsbůček.

železničář v důchodu

A, prosím, co že to na něj hází? Obsah té mísy?
Já facebook nepoužívám, ale když mě tam někdy nějaký odkaz zavede, získávám dojem, že asi s takovou činností není ani zdaleka sám …