LOT 3a leaderboard

ČD opustily myšlenku na povinné místenky v railjetech, stát je odmítl

Jednotka railjet v barvách Českých drah. Foto: ČDJednotka railjet v barvách Českých drah. Foto: ČD

Je to jejich chlouba a jediný vlak dopravce se třemi různými třídami. Přesto v railjetech Českých drah pravidelně nastává v

Je to jejich chlouba a jediný vlak dopravce se třemi různými třídami. Přesto v railjetech Českých drah pravidelně nastává v dobách špičky situace, kdy ukázkou nové kvality cestování jednotky od Siemensu právě nejsou: všechny sedačky zaplněné a nad nimi stojící desítky i stovky dalších cestujících. Takové chvíle nastanou s velkou pravděpodobností i dnes, až se bude vracet spousta lidí z prodlouženého víkendu.

České dráhy letos podle informací serveru Zdopravy.cz vážně zvažovaly zavést povinnou rezervaci míst v railjetech podobně jako v pendolinech. Důvodem byly i stížnosti lidí na komfort v přeplněném vlaku. Od plánu ale už ustoupily.

„Spoje vedené v závazku veřejné služby, jejichž primárním účelem je zajištění základní dopravní obslužnosti státu, jsou tradičně bez povinné rezervace. Tento koncept tedy držíme i ve spojích railjet. Cestující však mají v těchto dálkových vlacích možnost si rezervaci na základě vlastního uvážení předem zajistit,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Railjety jsou zahrnuty v objednávce ministerstva dopravy a i přes rostoucí konkurenci RegioJetu, který na trasu mezi Prahou, Brnem a Vídní přidá od prosince nové vlaky a mohl by tak problém s přeplněnými vlaky částečně vyřešit.  Ministerstvo ale už dříve slíbilo Českým drahám, že zatím vlaky ze závazku nevyjme. České dráhy mají jen sedm railjetů, takže nemohou jednotky zdvojovat pro případ přepravních špiček. Server Želpage.cz před časem upozornil na situaci v Rakousku.

Ministerstvo odmítá, aby vlaky byly povinně místenkové. „I nadále jsme přesvědčeni, že pokud stát zajišťuje dopravní obslužnost veřejnými službami v přepravě cestujících vlaky celostátní dopravy, pak by v těchto vlacích neměla být ze strany dopravce požadována povinná rezervace,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podle něj sice může v expresních vlacích doprace upřednostňovat rezervaci, ale cestujícím bez místenky nesmí být znemožněn nástup do vlaku nebo za nástup vybírat přirážku.

Jaký je váš názor na povinné místenky v railjetech?

[yop_poll id=“6″]

Tagy České dráhy Ministerstvo dopravy railjet
40 komentářů