Dopravci Železnice

ČD mění pravidla pro cestující, jízda bez roušky může přijít na 1000 Kč

Infografika ČD k povinnosti nosit roušky. Foto: ČD
Infografika ČD k povinnosti nosit roušky. Jedna už ale stačit nebude. Foto: ČD
České dráhy změnou reagují na chování některých cestujících, kteří odmítají jezdit s rouškou.

České dráhy po medializované kauze cestující odmítající si nasadit při cestě vlakem roušku mění své smluvní přepravní podmínky. Podle nové verze bude neuposlechnutí pokynu takzvaným pověřeným zaměstnancem (většinou průvodčí) nově považováno za porušení přepravních podmínek, které má být pokutováno částkou 1000 Kč.

Za porušení přepravních podmínek se považuje, pokud cestující neuposlechne pokyn daný mu pověřeným zaměstnancem ČD,“ doplnily nově České dráhy do svých smluvních přepravních podmínek (SPPO), jak vyplývá z posledního vydání přepravního a tarifního věstníku ministerstva dopravy.

České dráhy oficiálně odmítají uvést, že jde o reakci na cestující, která skončila s pokutou 4 600 Kč za nenasazení roušky a následné zastavení a zpoždění vlaku, několik zdrojů však deníku Zdopravy.cz potvrdilo, že právě tato událost byla pro vedení ČD klíčovým momentem pro změnu. Případ cestující v Jihomoravském kraji popsal server Manipulatori.cz.

„K úpravě nás obecně vedou množící se případy neuposlechnutí výzev vlakového personálu, a to nejen kvůli nenasazené ochraně dýchacích cest,“ řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Upozornila, že tato možnost vyplývá ze zákona o drahách. „Náš personál tak bude mít v případě neuposlechnutí pokynů oporu v SPPO, a to včetně možnosti vystavit cestujícím přirážku. Ta bude stejná jako v případě jakýchkoliv jiných porušení přepravních podmínek,“ dodala Novotná.

Jejich kompletní seznam je pod bodem 144 v SPPO. Platí u nich pokuta 1000 korun, která je snížena na 400 Kč při zaplacení do 14 dnů.

Podle Novotné nejde o zvýšení pravomocí průvodčích. „V přepravních podmínkách jsme dosud měli zapracován mírnější postup, a to: upozornění – neuposlechnutí – vyloučení z přepravy – při neuposlechnutí přivolání policie. Dnes do celé záležitosti v duchu zákona o dráhách vstupuje ona přirážka a postup je: upozornění – neuposlechnutí – přirážka – nezaplacení – vyloučení z přepravy – při neuposlechnutí přivolání policie,“ upřesnila Novotná.

Bez roušky vyloučení z přepravy, nebo pokuta

Ostatní dopravci možnost pokutování za cestu bez roušky mají také. „Každou takovou situaci nejprve řešíme domluvou a uděláme maximum pro to, abychom se s cestujícími domluvili. Zatím nebyly v tomto ohledu žádné problémy či vyhrocené situace. Nicméně v krajním případě, pokud by to cestující přes veškerou snahu odmítl respektovat a nevztahovala se na něj výjimka, tak by to mohlo vést až k vyloučení z přepravy,“ řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Leo Express na povinnost nošení roušek upozorňuje informačními tabulemi a palubním hlášením, roušky jsou na palubě k dispozici zdarma. „V případě, že si cestující odmítne přes výzvy palubního personálu roušku nasadit, může mu být udělena pokuta ve výši 1.000 korun. Pokud si roušku nenasadí ani přes další upozornění, je přivolána policie a cestující je v zájmu dalších pasažérů vyloučen z přepravy. V těchto i jiných situacích jsou cestující povinni uposlechnout pokynů palubního personálu. Ve většině případů ale postačí pouhá domluva,“ řekl mluvčí Leo Express Emil Sedlařík.

U Arrivy mají cestující povinnost řídit se pokyny pověřené osoby, a to i z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví. „Pokud některý z cestujících nemá nebo si zapomene nasadit roušku, řešíme situaci domluvou a prosbou o respektování tohoto nařízení. Zatím jsme žádné zásadní potíže neměli,“ podotkl mluvčí Arrivy Jan Holub.

362 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Libor

Tresty,pokuty,veřejně,prospěšné práce na to lidi jedině slyší

Vapch

KONEČNĚ!!! Pokud lidé nejsou ochotní dodržovat pravidla, je potřeba je k tomu donutit.
Pokud by na nádražích fungovala nějaká služba s pravomocemi bývalých OSOŽ, myslím že by stačilo rozdat pár mastných pokut za přecházení kolejí kdekoliv to trotla napadne a bylo by po tomto neblahém a nebezpečném jevu…

Leinad

Na nádražích může fungovat ochranka, která občas někoho zadrží a předá policií.

Zdeněk

Než náhubek, tak raději oželím veřejnou dopravu a jezdím autem. To je ohledně covidu to nejjistější, co mohu udělat. Trochu sice zapláče ekologie i moje peněženka, ale to se nedá nic dělat.

jan

Důsledně kontrolovat nošení roušek je jednoznačně správně, ale ta formulace mi příjde, že mi nyní může pověřená osoba dá pokyn skákej na jedné noze nebo dostaneš pokutu 1000 Kč a já s tím nebudu moci nic dělat.

Někomu v ČD se zase nechtělo moc přemýšlet tak tam prdl tento nesmysl.

Moudry Cynik

Pokud se nepletu, nadale plati vyjimka, ze rouska ve vlaku neni povina pri konzumaci jidla a napoju. Takz kdyz si v Libni rozlozim na stul tapas (chorizo, prsut, parmezan, susena rajcata, olivy, otevru lahev vina a a do Brna uzbavam a usrkavam, rouskova povinnost se na me nevztahuje.

Ketchup1970

Rákosníček říkával : “jak bych to jen ošvindloval”… Příbuzní?

Martina

Ano při konzumaci si roušku sundáte na NEZBYTNĚ NUTNOU DOBU. Konzumace cca 2 hodiny asi není nezbytně nutná doba. Ohrožujete všechny kolem. Můžete být bezpříznakový přenašeč. Trocha ohleduplnosti by byla na místě a ne jen sobecké JÁ.

Samo

Ak je prenášač, tak to magická handra na ústach naozaj nezachráni.

Olav Haraldsson

je to jenom dalši buzerace vedení nas zaměstnanců ignorance je na místě Pro mě za mě at si tam da treba pičnik nebo zafajdaný trencle mě zajma jizdni doklad max a ne neči roušky dost že se musim hadat kvuli jizdenkam a přiblblym dotazum a stižnostem,ještě tohle?je mi to zhola tam kdesi v hlubinách….dost stačej ti udavači co pišou stižnosti fotěj nas natačej apod.

Zapa

Jste si jistý, že děláte to co jste chtěl dělat?

súdružka Kolesárová

Pak vam soused, ukusujici tatranku, prskne do vaseho rozlozeneho menu, nacez popreje dobrou chut 🙂

MlB

Chápu, že se lidi nechtějí registrovat v restauracích, to je volovina která stejně ničemu nepomůže. Ale tu roušku na hubě by si rozumní lidé mohli nechat…

Vašek

Jasně. To samé, když si dáte basu piv k nohám. Je ale riziko, že vás vysadí v Blansku pro podnapilost.

Berenika Vindermeer

Jste hloupý, sobecký a neohleduplný člověk. Stydím se za Vás.

Vrtak

Pokud sedim v poloprazdnem vlaku na 3m od dalsiho cestujiciho, proc nesedet NAHORE BEZ?

Ketchup1970

Protože klimatizací se to muže šířit a pro mne platí římské : “dura lex sed lex” neboli tvrdý zákon ale zákon .

PetrN

Nedávno mě arogantně setrval nerudny dědek v kombineze CD v úplně prázdném hnusu jménem Bdt, kde se o klimatizaci nikomu ani nezdalo, za stáhnutou roušku, takže klimatizací to nebude. 🙂

Nováček

Jenže on to právě zákon jaksi není, že…

Frantík

Může nějak vláda říct, kdy se s rouškami skončí? Třeba „Když to hduete všichni nosit poctivě půl roku…“

Leinad

Nikdy. Po vzoru Jižní Korey a dalších států budou roušky při každé sezoní kapénkové infekci

Y.K.

Berte to jako nikdy a bude pak rád až to přejde.

Antonín

Skoro se mi chce napsat KONEČNĚ – opravdu mi vadí lidi, kteří nosí roušky pod nosem, to je vskutku nemusí mít. Ale v Čechách i ten, co snad ani nedokončil základní školu ví všechno nejlíp, takže ví, že rouška je k ničemu atd. Nevím, nejsem ani lékař, ani epidemiolog, ale pokud po celém světě ji nyní doporučují, či přímo nařizují, tak snad vědí co dělají a i když mi není příjemná, tak ji hodlám poctivě nosit a s pokutami za nenošení souhlasím – vím ze svého okolí, že Covid vskutku není chřipečka, jak mnozí říkají, ale opravdu hnusná nemoc. Byl… Číst vice »

K.S.

Ale jste si jistý že ti co „vědí“ co dělají netrpí profesionální slepotou a bylo to rozhodnutí podrobeno přísnému zkoumání, protože se jedná o zásah do osobních svobod? (Představte si že když někomu nařizujete co má nosit, tak mu do osobních svobod zasahujete sakra hodně, zejména pokud reálně nemá možnost volby) Nejhorší co se může v tento moment stát že necháme odborníky neomezeně vládnout až moc dlouho a že se budeme soustředit na jednu věc, zastavit nezastavitelné, a zničíme všechno kolem.

Antonín

Tam kde začíná svoboda jednoho, končí svoboda druhého. Tak jako nechápu, proč mám být omezován kuřákem v tom, když mi vnucuje na chodníku čuchat jeho výpary – to mám kvůli němu čekat, než přejde několik metrů přede mnou, jen aby on si kouřil a já ztrácel čas, ta proč mám být ohrožován jiným bezohledným, který si myslí, že nosit roušku je pod jeho úroveň. Ne nemyslím si, že rouška je všemocná, ale asi nějaký význam má, když ji nosí lékaři při všech operacích a určitě alespoň mírně snižuje přenos nákazy, a to že naši katastrofální vládcové se řídí pouze veřejným… Číst vice »

ušatá

Vždy jsem zastával a zastávám názor, že vládnout – být ve funkcích, třeba ministra – musí odborníci .v dané profesi A ti mají dávat politikům a ideologům vysvětlení a varianty řešení. A na základě toho se má rozhodovat. Ne podle něčích zájmů, kšeftů, dojmů, osobního prospěchu, mindráků nebo politických názorů atd.

K.S.

To by fungovalo pokud bude vláda opravdu jen mocí výkonnou a nebude mít v parlamentu většinu a její zákony nebudou snadno procházet jenom protože je to vládní. Jinak hrozí problémy a skupinu odborníků musí krotit někdo jiný, protože by za takové situace mohli prosadit řešení které nebude zapadat do logiky a tradice našeho práva, nebo i samotných základů civilizace ev. historické zkušenosti.

Leinad

Lékař při operaci má certifikovanou roušku(ne kus hadru) protože by mohl naprskat pacientovi do nekryté rány. Roušku si sundává lépe, než cestující který po výstupu z vlaku rozpráší obsah po plném nástupišti.

K.S.

Tam kde začíná svoboda jednoho, končí svoboda druhého

Problém je že vy považujete vaše „právo“ na nečuchání nadřazení jeho právu si ničit zdraví, eventuálně rozhodovat o tom jaké zákazníky ve své provozovně chce. Proč by toto, mělo být nadřazeno něčímu jinému právu na rozhodování si o např. majetku? (to ke kouření)

Ano, rouška pomůže, neříkám že ne, a dokonce ani neříkám že se v tom nedá vydržet, samozřejmě že se to dá, ale vzhledem k povaze kdy to není doporučení, ale je to nařízení, tak se takové musí poměrně dobře prozkoumáno ze všech stran, ne jen jedné.

Y.K.

Převracíte to ad-absurdum. Protože když jdete po ulici a nekouříte tak těžko někoho ohrožujete či otravujete svým nekouřením. Dýchat je nutnost a ne právo. Kouřit naopak nutnost není a bere jiným možnost volně dýchat (kromě toho, že to objektivně ohrožuje zdraví). Takže slušnost je, když si někdo zapálí, což je jeho volba, zjistit, jestli to nenutí dýchat i někoho, jehož volba to nebyla. K tomu zkoumání. On důkladně není prozkoumán ani ten covid. Je to moc nová záležitost a sbírat data o tom, kolik infekcím konkrétně virem SARS-CoV2 rouška reálně zabránila a nezabránila není nic jednoduchého, takže se dává na… Číst vice »

K.S.

Pokud se bavíme o volném prostoru a pohybu po ulici, tak to nemá cenu řešit, tam je volný prostor a poměrně rychle se to rozptýlí, museli bychom se pak asi začít spíš ptát proč má vadit kouř z cigarety a nikoliv z pohybu stovek vozidel. Při pohybu po ulici se spíš budeme bavit o nějakých miniaturních dávkách, kdoví jestli měřitelných (ano s dostatečně dobrým přístrojem to změříte). A co se týká soukromých provozoven, tam si to má rozhodnout majitel jestli tam chce takové, nebo makové lidi a pak už je to na volbě lidí i zaměstnanců jestli tam chtějí být.… Číst vice »

ušatá

Mám pocit, že skloňování těch pseudosvobod už dosahuje neskutečných rozměrů. Svoboda je úplně něco jiného. Tady jde prostě o přírodní zákony. A je jen možnost ochránit se a přežít nebo jako ve středověku při morových nákazách umřít a pak zůstane třeba 10% obyvatel. To by si mnozí měli uvědomit. Jenže jak chtít po lidech logiku, když matematika a přírodní vědy jsou na okraji zájmu a co si myslet o tom, že chce mít někdo střední školu a není schopen se naučit středoškolskou matematiku. Prostě ta civiliźace jde někam hodně nazpátek. Je tu otázka: co tím kdo sleduje a komu to… Číst vice »

Martina

Často se lidé ohánějí ústavou a listinou práv a svobod… Pokud umím číst tak si přečtu že se i toto řídí zákony České republiky… Takže pokud bude podle zákona o ochraně veřejného zdraví vyhlášeno nošení roušek, tak je to prostě dané…. Pokud to budu porušovat, musím počítat i s případným potrestáním.

Nováček

Tak, jak to dělají všichni a odborníci zvlášť, tak to je tak nějak jistota, že jste na správné cestě. 🙄

Samo

V Španielsku pribúda viac nových prípadov ako v ČR kde sa slintáky nenosili. Francúzsko kde sa tiež nosia aj na ulici je tretie. Naopak, štáty kde náhubky nenosia sa dlhodobo držia v dolnej časti tabuľky. Nejak vám to nesedí. Náhubkovým štátom sa nedarí lepšie než beznáhubkovým, skôr naopak.

ušatá

To je demagogie. Musíte se zajímat i o další aspekty, nejen o to, zda tam nosí či nenosí roušky. Těch příčin je poněkud víc.

Miloň

V rychlíku ARRIVA sem si nevšiml, že by se vlakvedoucí chtěla s cestujícími domluvit, rovnou začala vyhrožovat zastavením na nejbližší zastávce a přivoláním policie a ještě u toho měla velmi zvýšený hlas na celý vůz ač se to týkalo pár veselejších jedinců v krajním oddílu, takže aniž bych se montoval do toho co se stalo nebo nestalo sem jí taktně nastínil, že takhle se profesionální zaměstnanec v dopravě nechová a ať počítá se stížností dopravci v kopii na MD a DÚ což sem také učinil, protože jako cestující chci pohodu a klid nejsem zvědavý na rozkravený personál co neumí řešit… Číst vice »

ušatá

Jednala naprosto správně. Na hrubý pytel hrubá záplata. Není možné stále se někoho něco doprošovat. Každý je zodpovědný sám za sebe, každý musí vědět jak se má chovat a podle toho pak í nést následky.

jan

Aha, takže serou na zákony a nařízení čr? V singapuru by takové prozovovatele okamžitě..

Majkl

To je zas téma 😂😂😂😂. Nemám rád roušky, ale například v -15 stupních se hodí mít neomrzlou hubu a nos. Když byla karanténa, tak jsem si chodil a jezdil všude jak jsem chtěl, když jsem teda musel chodit na mašinu, tak proč ne volně všude. Roušku nosím, tam kde je nařízeno a ostatní nevychovávám. Jen někdy hypnotizuju očima ty co to mají pod nosem a často si ji zase nasadí. Jinak jsem rád, když můžu jet autem a nemít to. Pokud bych někde dostal pokutu za to, že ji nemám, tam kde má bejt s tím nic neudělám, protože to… Číst vice »

Bob

Rouška pod nosem je ideální kompromis. 90 % kapének stejně člověk vylučuje ústy, a nos je u většiny lidí tvarován tak, že případné exhalace nejsou namířeny do dálky, ale dolů podél těla nositele nosu, tedy prakticky stejně do té roušky.

Ketchup1970

Trajektorii kapének při pčíknutí určuje milion proměnných a je zcela mimo nějaké konkrétní směrování .

Martina

Tak mi prosím vysvětlete proč se výtěry na testy dělají z nosu a ne z krku, jestli ono to nebude právě proto že v nose se nejvíce akumuluje ten blbý vir…

Bob

Někde dělají výtěry z krku, a ostatně chystá se testování ze slin.

ppp

Ty jsi vážně…. Počkej si, až ti umře máma nebo táta a v úmrtním listě bude Covid-19 se záznamem, že šlo o nákazu směrěm exhalace dolů podél těla……

Nováček

Tak ještě jednou pro zatvrzelé apokalyptiky:

Zhruba dvě pětiny lidí s covidem-19 v nemocnicích nemá skoro žádné klinické příznaky a jejich onemocnění je naprosto nezávažné. V nemocnicích jsou jen kvůli nedostatků lůžek následné péče. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na dotaz Piráta Martina Jiránka. Obecně se o těchto lidech mluví jako o sociálních pacientech.

K.S.

A otázka je, jestli mají být vykazování jako hospitalizovaní, nebo ne, nebo jestli není záhodno aby byla data prezentovaná veřejnosti doplněna o tento podstatný flag.

ušatá

Ale jsou třeba infekční a jak se zjišťuje, dostavují se následné problémy a zdravotní postižení. Takže jen další náklady na zdravotnictví, ekonomiku a další. Lepší tedy to nedostat, lepší zabránit šíření, dokud není známý způsob léčby či vakcinace.

K.S.

Kolik procent to je, jak dlouho to trvá a kolik jsou náklady vs. škody napáchané opatřeními proti nešíření? Taky jsem to zaslechl, ale už tam nebylo kolik procent z celkového odhadovaného počtu to bylo.

ušatá

Pokud by se to všechno vědělo, pak by se i vědělo, co s tím. Takže nezbývá než jen opatrnost a rozum, kázeň.

Zabakovec

Stačí si koupit polomasku s filtry nebo nanosatek v letní verzi.. Dobře se s obojím dýchá, maska ani nevlhne a dýchací odpor téměř žádný, kdo chce být opravdu odpovědný tak kouskem látky prelepi výdechy aby nevydechoval co nemá.. Tak jako by se měly krýt všechny vydechové ventily

Bob

Od letoška už navždy. Poprvé jsme si všimli toho, že tu s námi žijí viry a bakterie. 🙂

Vnější pozorovatel

Hlavně ať koukaj jezdit na čas a se slušnými vozy a nestaraji se o blbosti!

ušatá

A o co se staráte vy? Už po tomto vašem příspěvku nastávají určité pochyby.

Vnější pozorovatel

Buzerace slušných lidí. Hlavně aby vyhazovali opilce a ty co v tichém oddíle telefonují. Na to ale nemají odvahu. Je mi blivno

ušatá

Jak může být slušný ten, kdo ohrožuje jiné, a třeba i na životě? A ten přístup musí být stejný ke všem , tedy i vámi uváděným skupinám.

Vnější pozorovatel

Nesirte paniku

ušatá

Co tím myslíte? Víte něco o virech, bakteriích, epidemiologii, diagnostice a podobných věcech? Pravda, prevence, opatrnost není panika.

Inspektor státních drah

Pokud se cítíte ohrožen/á , dejde si na čumák respirátor a pro mne za mne se zabalte do igelitu.
Nebo se zabarikadujte ve sklepě .

Aries

A na jakém zákoně je toto protiprávní nařízení vynucováno. Je to protiprávní, a vy níže ovce co nevíte něco o rouskach 🤮, co tak si uvědomit že počty těch jako nemocných zdaleka nedosahují na vyhlášení těchto protilidskych opatření. No však oni si to zodpoví, jen ještě o tom neví. Ti se budou divit až je budou soudit vojska SHAEF!!!

ketchup1970

Pro inteligentního člověka není potřeba tolik zákonů a nařízení. Prostě když jede autem přes obec a vidí školu, děti, cyklistu, tak uplně samozřejmě upraví rychlost. Ani se nedívá na tachometr, prostě intuitivně a citlivě reaguje na situaci. A pro ty druhé je i číslovka v červeném kruhu na bílém podkladu málo. Podobně je to s rouškou. Někteří jsou méně vnímaví na nosí ji i o půlnoci ve vlastním autě, když v něm jedou sami. A druzí zas ostentativně dávají najevo, jak jim nikdo nebude nic přikazovat. Ve smyslu nullum crimen sine lege. A to porozmění chybí občas jak pověřeným osobám,… Číst vice »

Strýček Fido

Takové uvědomělé soudruhy, co jim jde řídit život psaním číslovek, mají totalitní vlády ANO řády…

K.S.

Víte, kdyby možná vláda nebyla chaotická, večer neplatilo něco jiného než ráno a vůbec se chovala jinak, tak by lidi možná neměli s rouškou ani ničím problém. Ale když je to chaos, vymýšlení volovin a končí to magorem co chce lézt lidem do soukromí když je tam týden a poslední opatření ještě ani nezabrala, tak se není čemu divit že lidé jsou nas… však víte. Kdyby od jara tu věc neřídil už asi 6. člověk ale měli tam jednoho a celé to jelo konzistentně, kdyby vláda nehledala viníky, kteří nejsou, kdyby se připravovala poctivě (kolik ventilátorů a lůžek koupili/modernizovali?), tak… Číst vice »

ušatá

Když ten hlavní problém je v tom, že je snaha vyhovět všem a nikoho nenaštvat. A to nejde. Prostě tvrdý přístup a tvrdé vyžadování respektování přírodních zákonů a předcházení nemocem a ohrožování jiných.

K.S.

Snaha všem vyhovět je dána ale neschopností smysluplné a předvídatelné komunikace. A stejně snaha všem vyhovět nebrání posílení kritických článků systému.

kom

to ovčanům nevysvětlíte 🙁 mají zatemněný rozum…

Zapa

Budu se opakovat, ale každé stádo ovcí má svého pasáčka a Vy s Ariesem jím určitě nejste.😉

ušatá

Ano, zákony máme slabé. takže jsou tolerováni i ti, kteří škodí. Bohužel.

leviathan

Pochopitelné, pokud sedím sám v přeplněném kupé. Pokud ale sedím opravdu sám v kupé či dokonce v neděleném voze (a to bývá u večerních příměstských spojů do Prahy často), tak nechápu. Místo používání rozumu se tu opět rozmáhá befel politruků.

zdravotník

Ono stačí že tam ty viry zůstanou naprskaný – některám prostě nestačí nejen růst komunitních nákaz ale i stav kdy některé nemocnice se dostávají do situace kdy hrozí kolaps a raketový růst mrtvých.

Lojza

Zato když si tam sednu s jídlem, tak můžu vesele prskat jak o život. To nedává ani trochu smysl. Momentálně máme v nemocnicích s tou čínskou sra*** asi tisíc lidí, to by nezaplnilo ani nemocnici okresního formátu. No a umírá nám 10-20 lidí denně, zatímco těch zbylých cca 300, kteří denně umřou taky, tak o těch se prostě nemluví, zjevně nejsou dostatečně mediálně zajímaví…

Arrivák

Nezaplní nemocnici okresního formátu? Asi nevíte jak vypadá nemocnice, kdy dle vás pacient s respiračníma potížema a infekční nemocí může ležet na ortopedii či kardiologii, a hlavně nemocnice už tak určitě nezejí prázdnotou. A napřiklád taková nemocnice v Kolíně dle zprávy z roku 2018 má 541 lůžek (celkem), z toho vhodných k péci pro pacienty s Covid bude leda tak par jednotek kusů. Stačí se i podívát kolik zdravotníků již tu nemoc má a tím pádem nemůže vykonat svou profesi a máme ještě nižší výkon co se péče týče. Nerad urážím, ale opravdu by to chtělo alespoň mírně přemýšlet než… Číst vice »

K.S.

Pro pacienty v jakém stavu? Mnohem důležitější je jak rychle jste schopen ta lůžka upravit tak aby se na nich dala poskytnout péče. Druhá věc je kolik toho udělala vláda za půl roku pro to aby, říká se že o současné situaci tušila od května, se dalo těch postelí na péči o covidové pacienty převést více? Kolik sehnala nových ventilátorů? Kolik sehnala germicidních zářičů? Pokud mají ksichtohadry snižovat virovou nálož, pak by bylo snad záhodno aby se v pravidelných intervalech ozařovaly prostory pro snížení množství viru na površích… Kde je jasný plán pro případ krizové situace? Kde jsou připraveny finanční… Číst vice »

ušatá

Ono je to trošku jinak. V nedávné minulosti se s takovými situacemi počítalo, byly zásoby, zajištěna nouzová výroba, záložní nemocnice, podstatně vyšší počet infekčních lůžek, fungující CO a další a další. Kdo myslíte, že to vše od 90. let rušil a likvidoval a to tak, že to došlo k tomu, že nic není a je problém to zvládat a obnovovat? Proč se nezvyšovaly stavy lékařů, sester, proč se šetří na tak důležitých věcech? Chci tím říct, že výsledek dnešní situace je důsledkem naprosto neodpovědného a tzv. šetřícího jednání za každou cenu od 90. let. A za to by měl někdo… Číst vice »

K.S.

Tato „nedávná“ doba je 20-30 let minulostí, to je skoro stejná doba jako to existovalo a mnohem kratší než to před tím neexistovalo. Navíc je otázka jestli koncept CO z minulosti by byl použitelný, jestli by byl průnik naskladněných materiálů s průnikem potřebného dostatečný. Jodové pilule a testy na bojové plyny by nám byly na houby. Další věc je že máme problémy s financováním zdravotnictví, kdy je pro nás nepřekonatelný mentální problém zavést připlácený nadstandard který by byl rozdílovou sumou mezi postupem hrazeným pacientu a tím co pacient chce. Další problém byl (a je) v technologickém dluhu, který tu je… Číst vice »

ušatá

On to nebyl žádný luxus, ale bylo to zabezpečeno na řadu situací, tedy nejen na infekce, přírodní katastrofy, války apod. Ano bylo to drahé, ale bylo to udržováno v jakž takž přijatelném stavu včetně těch zásob, včetně potravin, byla požadována potravinová soběstačnost, znalost obyvatel o tom co dělat když…atd. Byla dána úloha armády a každý mužský musel projít vojnou, kde i v tomto získal základní znalosti a fyzičku. Ne vždy byla vojna „bordel“. Využití častečně těch zařízení i bylo. Každopádně se dnes ví, že byla nezodpovědně redukována zařízení pro infekce, snižovaly se stavy nemocnic, lůžek a personál není, vozí se… Číst vice »

ušatá

A takových, co neví a do všeho se pletou, je nějak čím dál víc.

Miloň

Akorát těch 20 lidí denně zemřít zbytečně nemusí nebo aspoň polovina z nich, stačí aby lidi dodržovali to co mají a bez toho aniž by bylo nutné jim direktivně nařizovat karanténu, zákaz návštěv, roušky tam a tam atd…

K.S.

A vláda bude co? Sedět, mlet prsty mlýnek a bít se pak před novináři v prsa jak to zvládá ona? Vláda se měla připravit tak aby to zvládla s minimem dopadů na obyvatele, nestalo se a zase to je řešeno na úkor lidí a podniků. Nestalo se tak. Víte třeba že škody z jednání vlády už násobně překonávají na jeden zachráněný život násobně sumu která se bere jako základ pro výpočet odškodnění? Víte že tu její neschopnost budeme platit já, Vy, každý tady? Víte kolik nás ještě bude stát do budoucna její neschopnost řídit to jinak než stylem brzda/plyn? Kde… Číst vice »

ušatá

Víte, ono stačilo nedat na ty „hrdiny“ a kecálisty s lyžovačkami, rýmičkami a chřipečkami a vzít si příklad např. od našeho přítele Tchajwanu (ale obecně od Asiatů), který už začátkem ledna zavřel nekompromisně hranice, leteckou dopravu, měl kontrolovanou karantenu (tedy ne, že si lidi v karanteně u nás chodili do hospod a vysmívali se všemu). To jsou pak ty stovky miliard. Oni tam měli skoro nulový počet nemocných a škody minimální. Jenže to se nesmí politik bát, dávat na ty „hrdiny“ a nezodpovědné opoziční a jiné politiky. Tam jsou příčiny. Jenže i tady na tomto foru bude řada lidí tvrdit,… Číst vice »

realista

A kolik lidí z těch vašich „dvaceti“ skutečně zemřelo pouze a jen na následky nakažení tím virem, a kolika by jichzemřelo stejně z jiných příčin, ale jen byli aktuálně také „covid pozitivní“? Máte vy snad aspoň nějaké skutečně relevantní údaje o situaci v reálu, když žádná adekvátní statistika, která by to pravdivě vyjadřovala, neexistuje? To, že zemřel někdo, kdo byl „covid pozitivní“, přece ještě vůbec neznamená, že zemřel na následky té své „covid pozitivity“, ale jen to, že zemřel, když byl (shodou okolností) v té době tím virem zasažen !!! (A že se politikům a hygienikům velice hodí, když těmi… Číst vice »

Ketchup1970

Opravdu chcete kolego diskutére , aby lékař při výskytu nějaké další nemoci v případě , že budete rizikový pacient typu cukrovka , obezita ( nevidím na nikoho z nás diskutujících , ale troufám si říct , ze nadváhou či obezitu má třetina až polovina) řekl , ten stejne umře , tak ho necháme tak?

K.S.

Pokud budeme mít člověka v situaci kdy už bez nemocí to má dost na hraně, tak je třeba říct, ano tento pacient by zemřel tak jako tak během nějaké doby a nemoc byla jen jednou z příčin.

ušatá

To nikdo zodpovědně nemůže říct. Lidský organismus, příroda, to je nevyzpytatelné.

Frantík

Ono se předpokládá, že jíst budete jen v rámci potřeby a vyvarovat se prskání. Nemůžou vás omezovat v takových základních věcech.

Vnější pozorovatel

Nesir paniku, buď tak laskav

Petr766

Předpokládám, že ČD mají zajištěnu možnost koupit si na pokladně nebo ve vlaku roušku za nějakou normální cenu, řekněme 10 Kč za jednorázovku? Pak mohou někoho pokutovat.

Zapa

Ale to není nařízení ČD.

Leinad

Průvodčí ČD uděluje přirážku k jízdnému ve prospěch ČD.
Až budou strážníci nebo policajti udělovat pokutu za přestupek, tak budu souhlasit.

Libor

A nemělo by ČD prodávat i oblečení? Protože bez oblečení tě taky vykážou nebo dají pokutu.

Dodo

Za 13,-

Arrivák

Podle této logiky každý dopravce by měl mít obchod s oblečením ve stanici a na vlaku, jinak vy budete chodit nahý do přepravního prostoru. Trochu přehnané porovnání ale myšlenka je na stejné úrovni :).

Bob

Nějaké erární jednorázové pyžamo nebo župan by dopravci prodávat mohli, pokud by mimo vozidlo chodili lidé běžně bez oblečení, ale do vozidla by se vyžadovalo.

Ketchup1970

To bych také uvítal . Přeci jenom muže mi při nasazováni upadnout, muzu ji natrhnout, muzu ji ztratit … a rad bych dostál zákonné povinnosti.

Růža

Bez roušky, a ještě si zpívat, tak vás odvedou rovnou pod gilotinu.

leviathan

:)))))

ketchup1970

Taky nevím , který hraniční kámen přeskočit, abych mohl zpívat.

Inspektor státních drah

Tak na to bacha!
Zpívat se zakazuje…

Samo

Dopravcom sa zdá že im ešte dostatočne neklesol počet cestujúcich? 🙂

Vašek

A co ti ostatní, kteří roušku mají? Když tam bude ko..t bez roušky, tak příště nepojedu.

mirekk

Víte kolikrát já (a nejen já) se za hodinovou cestu příměstem přesunuju kvůli chrchlajícím a řvoucím bez roušek, nebo jen s průhledným šátkem na tlamě do sousedního oddílu nebo vagonu? Nejhorší je mládež a pak důchodci. Bezohlední hajzlové

leviathan

Na tyto bezmozky to samozřejmě platí vždy, stádo se musí vést nakrátko. Co ale my zodpovědní a zdraví, cestujeme-li sami?

Majkl

Jste taky součástí stáda. Takže taky držet zkrátka.

zdravotník

Hlavně ti důchodci – těch jsou hlavně v ranní špičce vozy přímo přecpané.

Samo

Prosím. Zatiaľ to ale vyzerá tak že biznisom oveľa viac škodí ak ju vyžadujú než naopak.

Zapa

Tohle není o dopravcích. Jídlo si také necháváte posílat kurýrem abyste nemusel natáhnout roušku v obchodě?

Samo

Áno.

leviathan

Já to na ten průlet obchdem zvládám s rouškou, kupodivu tam narážím na chrchlaly, v MHD nikoli.

Zapa

A z toho plyne tedy co? Já těch chrchlalů ve vlaku potkám celkem dost a hlavně je tam ten kontakt trochu bližší, než jen ve frontě u pokladny.

Bob

Hlavně by to chtělo doplnit do SPP sazebník pokut za porušení přepravní smlouvy ze strany dopravce. Je velmi neúplný.

leviathan

Dobrá připomínka, taky mám pocit, že místo vymáhání skutečných prohřešků hrozících škodou podle SPP se vymáhá to, co je jako přikázané shůry snadno vymahatelné, ale škodící spíše okrajově (chrchlal bez roušky).

bus

Stalo si mi asi před týdnem, že jsem procházel v Praze nádražní halou (samozřejmě bez roušky) a u východu stáli „měšťáci“ a hned se na mě vrhli, že nemám roušku, občanku a že to bude za 500,-. Já řekl, že odmítám cokoli platit a jestli oni trvají na pokutě, že já trvám na správním řízení. Tvářili se kysele, ale nakonec oznámení sepsali, já jim to podepsat odmítl a šel bez pokuty pryč. Tak už se velice řeším, až si mě předvolá pražská hygiena na jednání a tam mi budou dokazovat vinu. Mám takové tušení, že než k tomu dojde, věc… Číst vice »

Zodiac

….. chtělo to jen jednu věc, pendrekem pořádně přes ústa :-), taky by s tím pěkně měštaci pěkně vysrali a bylo by vyřešeno haha

moot

hrdino

ABC

jsou tam málo vysoký stropy?

moot

tak pokud se mají nosit roušky ve veřejných vnitřních prostorách, tak je výška stropů irelevantní ne?

Nováček

Pro někoho, kdo má zdravý rozum tak nikoli.

Robert

Od jaké výšky stropu je strop dostatečně vysoký a na základě čeho prosím?

Leinad

Musím mít roušku v jeskyni, pod mostem, v tunelu?

zdravotník

On ten prskalista chodí po stropě?

Leinad

Je podstatné, kolik lidí nakazil. Jestli jednoho, nemám problém s tím aby šel sedět za šíření nakažlivé nemoci. Jestli ani to ne, tak proč se s ním MP zdržuje a neřeší pořádné přestupky? Měla rozkaz vybrat co nejvíc na pokutách?

Petr766

Navíc bych řekl, že městapo za to nemá jak pokutovat. Možná za nouzového stavu a i to není tak jisté.

V.N.

Abys nebyl překvapen. Ta to pokuta může být ( mám pocit) až nějakých 10 ltr… Dokázat vinu je poměrně jednoduché. Svědectví policajta (i městského) má vyšší váhu , než svědectví někoho jiného. Tak dej vědět , jak dopadneš 🙂

Peet

Fakt? A co rozhodnutí Ústavního soudu a to dokonce proti PČR? viz: https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kronika/ustavni-soud-se-zastal-vita-hassana.A160704_095129_krimi_cen

Arrivák

Je na čase postavit vaší sochu jako bojovník za pravdu a svobodu.

Greta

Kdyby byl pražský magistrát akční, tak dal na služebnu MP na hlavaku úředníka, který by podobným exotické rovnou vyhotovil rozhodnutí o pokutě 10000Kč a bylo by vyřízeno bez rizika promlčení. Snad je to od pondělka napadne.

Stanislav Fanta

To samozřejmě není pravda. Vždy je možnost se dovolat k nadřízenému orgánu a pokud to nepomůže, mohu podat správní žalobu. Obojí už mám za sebou, ale ne kvůli roušce, ale kvůli dopravnímu přestupku. Už se to táhne tři roky.

ušatá

To je hodně smutné. Je vidět, jak to tady funguje. Třeba v zahraničí se s tím nikdo nemazlí a jde to fofrem.

Bob

Aha. Takže až někoho zavraždíš před očima pěti policajtů, ale odmítneš jim o tom podepsat protokol, tak budou nahraný a tebe nikdy nikdo nebude moct odsoudit. Dobře to máš vymyšlený. 🙂

Leinad

Jejich svědectví se bude brát jako kdyby to vidělo pět cigošů cestou z herny.
Soud je vyslechne, ale bude to mít menší důkazní sílu než třeba video.

ušatá

Těžko se o vás vyjadřovat nějakým slušným způsobem. Ale takové nucené práce třeba v nemocnici či zařízení sociálních služeb tak na měsíc by vám určitě pomohlo.

Armando Andreoli

Z principu úmyslně neporušuji nařízení vlády, přestože s nimi nesouhlasím. Jen tiše pozoruji, jak se společností šíří nenávist a napětí. Tato diskuze mě jen utvrdila v mém poznání, že nejen česká společnost je nemocná. A diagnóza není covid 19.

Milan

Vážení jestli jste fanoušky silných zážitků svezte se raním vlakem z Braníka směr z Prahy – i kyž jsem měl dýchací otvory zakryty (kapesník) byl jsem verbálně napaden paní průvodčí která zřejmě vyrustala na prasečí farmě a většina průvodčích neumí ovládat platební terminál (signál je 100%) – tahle trať je pro opravdový drsoně !!

Arrivák

Ono kdyby jste tu práci vykonávál a pohrávál si s tím terminálem tak změníte názor po prvních třech platbách :). A nebojte, i při stálem připojení (které se musí na POPce zvlášť nastavit a i když budete stát na peróně na Praha hl. n. tak vám transakce může trvat až minutu.

Jiří

Mně by jen zajímalo, jakou činností se živíte vy? Patříte přesně mezi ty chytrolíny, kteří všemu rozumí a sami pracují s lopatou. Omlouvám se tím všem slušným občanům, kteří se živí tím, že tu lopatu při své práci používají…

Vašek

Ještě jsem nezažil, že by cestující ve vlaku dostal pokutu.( Kouření ve dveřích, jízda bez jízdenky, přejetí pásma, boty na sedačce, obložené místo atd). V MHD revizor nediskutuje a napaří pokutu, průvodčí ve vlaku začne černému pasažérovi ( vlastně zloději) vysvětlovat, jakou slevu si může uplatnit.
Podle mne to tak bude i s rouškami.

Karel

v sobotu rano v Praze v metru mel revizor rousku po nosem 😀
a klasicky kontroloval pouze lidi 20-40 let, starsi nebo problemove etnikum vynechal

Vašek

Protože z problémového etnika nic nevyrazí. Max. někdo vrazí jemu.

Leinad

Prachy z bezďáka nevyrazí, ale jestli vyrazí samotného bezďáka tak ubude smradu ve vozidle.

FrH

Změna SPPO byla oznámena ještě předtím, než došlo k incidentu s neposlušnou paní, která svou nízkou inteligenci ještě zmedializovala. Skutečně tedy nejde o reakci na tento případ, ale volali po tom hlavně zaměstnanci, kteří proti neukázněným cestujícím neměli v předpisech žádnou oporu.

Leinad

Myslíš tu se zcela zbytečným výjezdem policie? (Policie dojede do stanice, kde není co řešit, protože paní má roušku nasazenou a není důkaz že před příjezdem policie to bylo jinak? Přesto ČD vymáhají pokutu za zastavení vlaku z důvodu, který nechtějí prokázat)

jan

Nebo, až to epidemiologická situace umožní. Vyhradit jim vagon. Pěkně pohromadě. Žádné rozestupy. Roušky. S kašličkem a rymečkou.. Ať se hezky promoří.

Bob

Vyhradit vagón těm, co si nosí na obličeji promořenou Petriho misku? To byste na ně byl zlý, škodí tím hlavně sami sobě.

Nováček

Děkuji a tleskám za vtipný i trefný příspěvek.

Liboros

a zcestný

jan

Každá iča si to může hodit večer do pračky a přežehlit. To už záleží na každém.

Nováček

Víte, jaká je maximální a ještě jen velice slabá teoretická účinnost té věci? Dvacet minut! O víkendu mě čeká celodenní cesta vlakem s velkou rodinou. Měli bychom se podle všeho vybavit přesně 126 rouskami…. Úsměvné, že?

Petr766

Tak nějak. Ale hlavně že mají rouškofilové falešný pocit bezpečí a že se něco dělá.

jan

Ale kecy zase. X krát bylo dokazováno že účinnost klasické šité roušky z dobrého materiálu je poměrně překvapivě vysoká.

Bob

Jistě, účinnost je poměrně vysoká – teď jde o to, jestli a jak moc převažují ty žádoucí účinky nad těmi škodlivými a nežádoucími. Účinnost střelných zbraní je taky poměrně vysoká, ale neznamená to, že by cestující po sobě měli ve vlaku střílet.

jan

S kovidem se občas taky někomu blbě dýchá. Víz Čtvrtníček nebo Pospíšil.

Bob

S nemocemi vyvolanými infekcí nebo neinfekcí bakteriemi vypěstovanými v roušce se taky dost špatně dýchá. A těm lidem, kterým se těžce dýchá i bez hadru, zacpání dýchacích cest a dýchání vydýchaného vzduchu taky moc nepomáhá.

jan

On ten kovid taky není uplně zdravý a taky občas někomu se s ním špatně dýchá. A někomu trochu víc.. Doporučuju si projít znovu příspěvky hymalaya global twitter z číny z jara. Protože tady někteří zapomínají. Co je kovid.

Samo

Ja som za a navrhujem to od začiatku. Vagóny s povinnými rúškami a bez nich. Nech dopyt rozhodne aký medzi nimi bude pomer.

Zatiaľ sa všade v Európe ukázalo že dopyt bol najmä po službách bez buzerácie (viď napr. letná sezóna v Španielsku vs. Chorvátsku).

Původní Pražák

A ja jsem myslel, ze ta poptávka byla po dovolene u more. Člověk se porad učí.

Samo

Španielsko nemá more?

Milion plus

Jednou, když sem jel rychlíkem do Teplic tak se semnou hned začal průvodčí hádat, že nemám roušku, že zavolá policii a takový ty jejich kidy, přitom mi to jenom nedošlo. Tak sem si jí nasadil a když odešel tak sem si jí sundal pod nos, abych mohl dýchat, vtom se tam oběvil znova a dělal že jen procházel zpátky a začal zas pindat. Když si ulevil tak zas odešel a v tom sem si všiml v zrcadle že na mě na chodbě číhá a sleduje co budu dělat, když sem se pak podíval do uličky co tam jakože dělá tak… Číst vice »

Kedul

Když si nebudu všímat pravopisu, tak jenom „pindy“…rouškou chráníš ostatní…proto, když ji nenosíš, jsi sobec vůči ostatním..a ten průvodčí dělal jenom svoji práci…včera s vlaku policie vysadila cestujícího bez roušky za 5000 Kč…

Stanislav Fanta

Pokud s tou pokutou 5000,- od Policie cestující souhlasil, tak ať platí. Já bych na jeho místě trval na správním řízení.

Bob

Zdá se, že své učitele na základní škole jste přečuraval podobným způsobem jako pana průvodčího. Aneb jak projít základkou, ale nic se nenaučit.

Gale

Nojo, hlavní modla nového státního náboženství musí být vyžadována nekompromisně..

pejan

Tak mají asi cestujících dost, tak si to můžou dovolit :))

Stanislav Fanta

Nejsem popírač covidu, ale jsem odpírač roušek. Proto – dokud tento nesmysl bude platit, jezdím vlakem pouze v nejnutnějších případech, kdy to jinak nejde. A právě kvůli rouškám, jezdím co nejvíce autem. Pokud jde například o nějaký výlet, kterých bych za normálních okolností absolvoval vlakem, tak nyní buď pojedu autem, nebo se na to vykašlu úplně. Opravdu nemám zapotřebí se dohadovat, jestli zrovna jím či piju, nebo mám hadr pod nosem. A sedět s tím třeba x hodin ve vlaku, to ani omylem. A stejný přístup má čím dál tím víc lidí. Mj. i proto jsou dálkové vlaky čím dál… Číst vice »

NightmareFreddy

No tak si roušku nasaďte a nemusíte se s nikým dohadovat 🙂

Stanislav Fanta

Nesnáším a je mi z hadru na hubě na zvracení. Bohatě stačí těch pár minut v obchodě.

NightmareFreddy

No tak snad nedojde někdy u nás na válku. Náš národ „rýmečkářů“ by už nepřežil déle než 5 minut 🙁

Bob

Pokud by u nás došlo na válku, tak by ministr války každému nařídil nepřetržitě kolem sebe střílet na všechny strany, i když žádný nepřítel není na dohled. A kdo by byl přistižen, že nestřílí, dostal by 10 tisíc pokuty a jeho děti by nesměly na tábor.

Greta

Za války se nedávají pokuty, za války se věší, aby se ušetřila munice.

Nováček

To se právě hluboce mýlíte. Navzdory široce přijímanému a šířenému názoru a navzdory některým skutečně neblahým národním vlastnostech, byli Češi a Moravané v dějinách vždy válečníci skvělí, stateční a obávaní. Ostatně podívejte se na Rusy, Poláky, Jihoslovany… Můžeme se dlouze bavit o pořádku v kdečem, úřady počínaje a ulicemi konče, ale statečnost a schopnost na bojišti by zpochybňoval jen úplný blázen a každý kdo to krom internetové diskuze v reále udělal, zle se spálil.

V. K.

Tu válku si umím dost živě představit. Celebrity v čele se Šmuclerem a Basikovou by vystoupili s prohlášením, že se nemá zatemňovat, protože chřipka zabije víc lidí než bombardování a ezomatky by založili hnutí proti nošení plynových masek. Válka má ovšem výhodu, že by se tyhle věci vyřešili Darwinisticky.

Nováček

Ale houbeles. To je právě ten rozdíl mezi národy. Až bude doopravdy zle, zabereme a semkneme se jako málokdo jiný. Dokud na nás zkouší tyhle mediálně manipulační hrátky, kverulujeme a posmíváme se jim. Zatím…

PetrM

velmi silně pochybuju o tom, že už po pár minutách je ti na zvracení

ušatá

A co ti chudáci doktoři a sestry v nemocnicích, u operací, kteří to nosí denně hodiny, aby i vás chránili a pomohli vám. Jak ti to vydrží?

Leinad

Nosí certifikované roušky, které v pravidelném intervalu mění.
Mám na tříhodinovou cestu vhd mít 18 roušek, abych mohl měnit po deseti minutách, k tomu odpovídající balení dezinfekce?
Kam se ve vlaku vyhazuje infekční materiál?

Petr766

A proč, když to ve většině případů k ničemu není?

Jerry

Souhlasim

M H

Vy máte problém mít roušku pár hodin ve vlaku? No to je mi vás líto…tak seďte zavřený doma.

Chodíte nakupovat? Prodavačky mají roušku na sobě klidně 12 hodin denně v zaměstnání a ještě další třeba klidně skoro 2 hodiny cesto do zaměstnání a ze zaměstnání.

Vy máte problém s pár hodinami, jiní mají roušku skoro 14 hodin denně a ač je to netěší, pravidla dodržují!

MichalN

A vy se stáváte nadčlověkem, který to dává. Připusťte, že ne každý má plíce plavce a rouška může být pro astmatiky, alergiky, hypoxiky fakt problém. Připusťte, že roušky či jiné restrikce jsou příčinou obřího propadu tržeb, což v budoucnu nejspíše způsobí zdražení a redukci spojů. Mnohem obtížnější však bude obnovovat ztracenou důvěru lidí v cestování vlakem. Moralizující rada „zůstaňte doma“ je stejně hloupá, jako nedodržování nařízení. V této souvislosti nelze si nevšimnout, každý druhý cestující roušku nemá nasazenou správně, je tam ulehčování za účelem, aby se lépe dýchalo, tudíž to je k ničemu. S vlaky jsem nakonec (dočasně) skončil také,… Číst vice »

Nováček

Děkuji!

Petr766

Hlavně když si lidi zvyknout zase jezdit autem i kvůli rouškám a mnohdy zbytečně arogantnímu přístupu personálu ČD, tak je do toho vlaku už těžko nalákat zpátky.

Samo

Moja skúsenosť je že predavačky majú tak na 75+% rúško pod nosom.

Petr766

Tak se někdy podívejte, jak mají prodavačky ty roušky nasazené jinde než na pokladně, třeba za oblužnými pulty. Většinou si ji nandávají když je zákazník poblíž, stejnýma rukavicema, kterýma pak dávají nebalené zboží.

jan

Já váš názor respektuju. Na druhou stranu tam z důvodů nezodpovědných kovidiotů přesně další část odmítá sednout.

pejan

Musíš ze sebe udělat cvoka, to ti půjde a když někdo přijde, začni se svíjet a válet se po zemi a vykřikuj „ty hlasy! už zase ty hlasy, néééé, dejte mi pokooooj! “ 🙂 Nebo musíš pořád jíst, protože při jídle máš „na dobu nezbytnou“ výjimku. Ale proč bych nemohl jíst nebo pít klidně hodinu…

Vašek

Stejný přístup má stále větší počet lidí, nakaženo je také stále více lidí. Tomu se říká přímá úměra. Pokud vám dělá problém se trochu omezit, pak seďte raději doma.

Nováček

To je právě otázka. Statistická data ještě nejsou skutečnost samotná. Je velmi pravděpodobné, že vše je jen důsledek většího testování.

Samo

Preto európske štáty bez rúšok majú jeden z najnižších počtov nových prípadov na osobu. Priama úmera, lol.

Petr766

A že ty roušky tak šíleně pomáhají….

Peet

A co třeba aby ses chránil ty respirátorem, když jsi tak vybobkovaný? protože já mám zase strach, že mne přejede auto, takže od zítřka zakážeme jakákoliv auta! I pro jídlo si na pole půjdeš pěkně pěšky, protože přece nejsi sobec a budeš mne chránit, že jo?

Petr766

A přitom stačilo, aby si průvodčí v tomto případě (jinak jsou většinou v pohodě a nijak to nehrotí, když se ve vlaku „konzumuje“ bez roušky) nehonil triko, nechal vlak těch 5 minut dojet na hlavní nádraží a byl by klid. A tam ať si to s ní vyřeší PČR. Ale zastavit vlak v Modřicích zcela zbytečně, to si léčil nějaký mindrák zjevně z večera.

Jarda

Já vám nevím, ale po medializaci toho případu jsem v diskuzi pod jedním článkem našel reakci člověka, který cestoval tím vlakem a popisoval, že paní byla opakovaně vyzvaná průvodčím, aby si roušku dala, nicméně se chovala dost povýšeně. A nepomohlo, ani když jí zkoušeli domlouvat lidi kolem, ať neblbne. Takže na extrémní chování přišlo extrémní řešení. Když bude nějaký ožrala dělat problémy, taky byste to nechal být jenom proto, že za chvilku třeba vystoupí a bude klid, tak to nemá cenu řešit? Jendou jsou daná nějaká pravidla (obecně), tak by se měla dodržovat. Pokud s tím mám nějaký problém, musím… Číst vice »

MlB

Extrémní řešení, které ale odnesli hlavně ostatní nevinní cestující, kteří poctivě měli roušku na hubě (o dost déle, než by normálně museli).

Jarda

Souhlasím, ale v podstatě kvůli komu? Kvůli průvodčímu nebo kvůli cestující? 🙂

Peet

Jasně že kvůli hloupému průvodčímu

ušatá

A ta cestující by to měla vše zaplatit, tedy i těm dalším cestujícím. příště už by ji to přešlo.

ketchup1970

Na blisty.cz bylo asi před třemi lety video, jak cestující jednoho soukromého dopravce pomohli průvodčímu „vykopat“ neukázněného černého pasažéra z vlaku. A mně se stalo, že se v každém kupé zastavila paní průvodčí a při velmi příjemném vystupování u kontorly jízdenek doplnila upozornění , že se vyskytují ve vagonu „vlakový zloději“. Hned u toho třetího byla verbálně napadena z rasizmu. Tak jsme já a ještě jeden spolucestující asistovali u ní, až do příjezdu do Pardubic. Tam si je převzala PČR. A tohle se mohlo odehrát i v Modřicích. Bez divadla.

Petr766

Já to zase slyšel trochu opačně. Ale nebyl jsem tam, mohlo to být tak jako tak.

Leinad

S ožralou taky budu zvažovat jestli zavolat policii na hlavní a zastavit tam, nebo zastavit v Modřicích, divit se že tam policie není, a chctit zaplatit zastavení vlaku které si ožrala neobjednal. Po příjezdu policie se divit, že není nic k řešení policií

libcha

Pokud se něco nezměnilo, tak v průběhu konzumace potravin se smí ve veřejné dopravě roušku nemít nasazenou… ne ?

Petr766

Právě 😉 Docela vzrostl počet cestujících vybalujících si hned při nástupu jídlo, pití nebo nosících si kávu do vlaku 😉

VýpravčíXY

RegioJet to řeší jednoduše. Téměř každou směnu zažiji, že vlak RegioJet mimořádně zastaví ve stanici ( někdy i na zastávce ) a vylučuje cestujícícho z přepravy. Jestli to je jenom kvůli rouškám, to nevím, ale děje se to čím dál častěji.

Petr766

To jsem ještě nezažil, možná jednou někoho vyhodili v Pardubicích, ale ten fakt prudil. Naopak třeba na jaře, když se cestující v kupé domluvili, tak s rouškou nikdo neprudil, pouze při objednávce se nasadila, když přišla stewardka.

jirka

tak proto je teď víc aut na silnicích, ono je to tím že lidi postupně vyhodí do aut 🙂

Petr

Zažil jsem to u RJ jednou . Shluk stevardů vytlačil opilce . Za cestující vše v pohodě , vyřešeno rychle . Bohužel u ČD to posádka přehlíží , proto ty vlaky jsou špinavý. A to včetně přítomných ostrah , které by měli být právě na toto chování . Fakt je ten že u Lea a RJ nemusíš mít takový strach a mohou tím jezdit i děti. Asi jsem posera ale ČD bych je sám nepustil . Roušky nesnáším ale beru to jako to nejmíň tak nasazují a ani si u toho Jako ovce nepripadam.

Zapa

Přesně, shluk stevardů. U ČD jede dost často člověk sám. S kým se chcete shlukovat?

Pe.tr

Když jedeš sám tak je to úplně jedno . pokud myslíš sám cestující. Při tom , že jede sám štíplístek na soupravu je problém ČD . Kanceláře plné lemplů a ve výkonu nikdo . Je to o prioritách . Soukromníci je mají povětšinou tam , kde být mají.

Leinad

Os Regiojetu taky nemá stewarda na každý vagon.
Pokud se srovná Ex ČD a Ex RJ na stejné trati, vážně je potřeba větší personální rozdíl?

ketchup1970

Je to kus od kusu. viz můj příspěvek výše.

Jiří

U ČD je na celý rychlík průvodčí většinou sám. Asi by neměl šanci se do něčeho pouštět.

Peet

A proto s nima nikdy nejezdím.

FilipM

Je to hlavně o vzájemné domluvě. Roušky ve velkoprostoru jistě, ale uzavřený oddíl, kde sedím sám, případně jsem se s ostatními domluvil, že si je sundáme a nasadíme jen na kontrolu jízdních dokladů, tak v tom nevidím nějaký zásadní problém. Samozřejmě něco jiného je, pokud by se mnou jel cestující, který má určité obavy, pak mi nedělá vůbec žádný problém cestovat s rouškou.
Celkem pravidelně jezdím trasu Praha-Rokycany a až na jednu cestu, kdy jsem cestoval s dámou, která si desinfikovala každých 10 minut gumové rukavice, tak nebyl problém ani se spolucestujícími ani s vlakovou četou.

Kamui

Ono v tomhle může být takový ne na první pohled zřejmý háček. Pokud je vůz klimatizovaný s nuceným větráním, tak vzduchotechnika to může roznést po celém voze i z uzavřeného oddílu.

Ketchup1970

Kamui, zas tam je HEPA filtr,ne?

Ludva

Filipe a vy nevíte, že roušky nejsou jen kvůli tomu, aby jste na někoho „neprsknul“? Kapénky s virem mohou zůstat i na různých věcech v kupé. Pak stačí, aby si na ně sáhl další cestující a je hotovo. Proč myslíte, že se pravidelně desinfikují vozidla MHD? Madla sedačky a pod. ? Nebo proč je v každém obchodě dezinfekce na ruce?

Bob

V takovém případě ovšem už je pak celkem jedno, jestli ty kapénky byly zpomalané průchodem rouškou.

Ludva

Já nejsem odborník, ale ti tvrdí, že i obyčejná rouška ty kapénky nepropustí ne že je jen zpomalí. Proto se má nosit a říká se že chrání ty ostatní, ne toho kdo jí nosí.

Bob

To byste měl večer tu roušku pěkně těžkou. 🙂

ušatá

Je to tak, zvlášť když je ta rouška dvojitá.

Petr766

Kdyby to tak bylo, tak bychom museli být nakaženi už všichni aspoň 3x, když by to zůstávalo ve velkém všude možně.

Frantík

„Sáhl a je hotovo“

To je sice pravda, ale i polovičaté opatření riziko snižuje. Myslím, že se tomu v matematice říká nezávislá pravděpodobnost.

Leinad

Když sáhne rukou, hotovo není, musí se to nějak dostat dál. (Na sliznici, do dýchacích cest).
Jestli napřed sáhne na místo v možným výskytem viru, pak si ruku umyje, pak teprve sahá do očí nebo na jídlo, nemusí to chytit.

ušatá

Fajn, takže se třeba vzájemně nakazíte a kdo to nakonec zaplatí a co ti ostatní, kteří to pak nevinně chytí od vás?

jan

Je to správné. Zastavit, vyhodit a jet dál. Pokud nechtějí roušku, ať jedou autem. Taxíkem. Pěšky. Na kole. Cokoliv.

Nováček

Aby jednou někdo „nevyhodil“ vás… Vy víte, kolik z těch lidí má vážné důvody zdravotní, psychické, jiné…?

Libor

Pokud mají psychické problémy tak nemusejí mít roušku…

Nováček

Ne každý je ochoten se kvůli drobným byť nepříjemným např. úzkostným poruchám, fobiím nechat psychiatrizovat. Takových lidí je v populaci překvapivě mnoho a nijak je to jinak neomezuje.

Libor

Pokud je to nijak neomezuje tak pak nevidím problém aby měli roušku.

Nováček

Omezuje je ta rouška. Do té doby je jejich drobná těžkost nijak neomezovala. Určitě budete mít sám něco podobného. Skoro každý něco takového máme. Zkuste člověku, který nesnáší zvuk nehtů na skle nebo polystyrenu, případně mu silně trnou zuby při použití papíru v ústech, tyto věci nařídit. Drobnost, které se v běžném životě snadno vyhnete, ale která vás přivede k šílenství, když ji budete vystaven dlouhodobě a systematicky.

Libor

Nemáme nařízené respirátory, ale pouze roušky, které nechrání nás, ale pouze ostatní. Takže bychom měli nosit roušky všichni, pokud chceme aby se počet nakažených snížil na přijatelnou hodnotu. Pokud někdo nechce nebo nemůže ve veřejných dopravních prostředcích nosit roušku, já ho chápu, ale musí chápat i on mě, že nechci aby mě nakazil. Takže buď bude dodržovat pravidla nebo ať se přepravuje autem. Je jedno jestli jde o koronavirus nebo o běžnou chřipku, ale nikdy nejásám radostí, že někdo vedle mě sedící chrchle a ani si neumí zakrýt ústa. Srovnávat nošení roušky např. s nesnášením zvuku nehtů na skle je… Číst vice »

Gale

Jediné co trochu chrání jsou chirurgické roušky třídy II/II R.
Osobně jsem takovou na ulici ještě na nikom neviděl.
Vše ostatní je jen placebo nebo symbol.

Zapa

Vy dokážete proflusnout hadr? Asi se přijedu podívat.

Gale

200nm částicí jako nic. Vy taky.

Zapa

Tak z čeho za rouška vlhne?

Gale

Z těch částic, které jsou větší a/nebo se náhodou „trefí“ do tkaniny?

Peet

kecáš, podle všech těch chytrolínů jsou viry velké jako meloun, proto to funguje!

Bob

Možná to netušíte, ale když vydechujete, z roušky ven se nakonec dostane přesně tolik vzduchu, kolik jste do ni vdechl. Kdyby tomu tak nebylo, vaše rouška by k večeru vážila desítky kilogramů.

Zapa

No vidíte, tak kde je problém. Pokud projde to samé ven, tak projde to samé dovnitř. Tedy podle Vaší teorie. Tak jak se Vám může špatně dýchat? A těžší by byla o co? Pravděpodobně o ty kapénky….

Bob

Navíc je tam jen ten odpor, který musíte překonávat, prachové částice, které se vylučují z té roušky samotné a které si do ní nasbíráte, a pak si pěkně u úst koncentrujete a pěstujete ty bakterie, které by se jinak rozptýlily v prostoru a vesměs uhynuly. No a samozřejmě si pomůžete tím, že zčásti vdechujete to, co jste právě vydechl – velmi zdravé.

Nováček

S tímto přístupem s tou rouškou na obličeji vydržíte až do smrti, případně ji budete nasazovat každé jaro a podzim už navždy. Děkuji nechci. Pochopte, že tady nejde o to, jestli letos na chřipku umře stejně lidí jako předloni a nebo „o deset víc“. Jde o principy, jde o zásadní průlom ve společnosti. Jestli vám teď stát smí sahat už i na tvář, co bude dál? Povolené dny, kdy smíte souložit s manželkou, počet dětí, výběr a čas jídla, doba spánku, oděv, délka účesu?

Libor

Pokud dodržujeme alespoň nějaká pravidla, tak letos zemře přibližně stejně lidí jako v jiné roky. To je pravda. Jenže pokud by se nezaváděla vůbec žádná opatření tak by to již neplatilo, protože nemocnice by byly přeplněné…

Oděv ti stát nařizuje již teď a nepřijde ti to divné…

Chápu že v Česku je moderní protestovat proti všemu, i když to pomáhá.

Kdyby byla v Česku zavedena státní karanténa jako na Slovensku, to by bylo řevu o omezování osobní svobody…

kreketuse

no nevim. v italii byly preplnene nemocnice, nebot to do nich svazeli z cele itale a naic tam byli mesivne proockovani proti chripce coz je pak pri jine irove nakaze dost prusvih.

Peet

Tak si vem respirátor, když jsi vybobkovaný a nepruď slušné lidi!

Libor

Slušné lidi tím určitě neprudím, protože ti vědí, že pravidla se dodržují.

Petr

Tak ať nejezdí vhd. Kolo nebo pěšky když nemá auto. Ve vlaku deprese a do ordinace to má bez keců a do obchodu taky .

Adamgolias

Já zas nejsem ochotný , od nějakého ,,mešuge,, , který prská na vše okolo a ohání se demokracii nechat se nakazit čímkoli. Pokoušet osud zda budu mít průběh bez příznaků nebo skončím na JIP je ruska ruleta . Hodina s rouškou ještě nikoho nezabila . Patnáct minut bez ano. Obdivuju některé asiaty , jak ohleduplně a uvedomele nosí roušky v jejich domovině na místech s vysokou koncentrací lidí. Tady dementi s chřipkou lezou do vlaku , nos si utírájí do rukávu , osahávají chleba v regálu zda je měkký , děti strčí do školky a po napomenutí roušku navléknout na… Číst vice »

Gale

Napadlo Vás někdy použít respirátor, nebo péči o sebe vyžadujete jen od ostatních?

Liboros

já jsem si je pořídil, ale je škoda že mě to vyšlo dráž kvůli pitomcům, kteří nenosí roušky/nenosí je správně.

Peet

Nenapadlo, tak daleko jeho inteligence nesahá….

Bob

Máte teď na mysli lidi, kteří mají úzkost z roušky na své hubě, nebo lidi, kteří mají úzkost z toho, když padesát metrů od nich přejde někdo bez roušky?

Bogdanka

Tak to neni pravda ze kdyz maji psychicke problemy tak je mit nemusi musi tak jak ostatni

cestující veronika

Není to tak jednoduché. Každý může řící, že má psychické problémy. Můžou lidé tomu člověku věřit či ne. Pokud má problémy psychické, tak ať si nechá napsat potvrzení, že nemůže nosit zakrytí dýchacích cest.

jan

Fakt nevím.

Aslanex

Jojo, společnost bude ráda za více cestujících autem.

Bob

To bude, bez ironie. Automobilová doprava nejdokonaleji aplikuje poptávkový princip, čili je nejefektivnější, a navíc podstatně hygieničtější.

robert

No jo, kolony v ulicích jsou fakt efektivní. Nehody na dálnicích a následné kilometrové kolony taky efektivitě moc nepřidají.

Bob

Nehody na dálnicích se zpravidla dají snáze objet i vyřešit než nehody na železnicích.

Greta

Přesně tak, jejich vlak, jejich pravidla.

Bob

Ostatní dopravci si také mohou nastavit pravidla nezávisle na tom, jaká opatření v předchozím týdnu vylosoval pan plukovník?

Petr766

Ano, zastavit (zdržovat) vlak zbytečně, otravovat ostatní cestující kvůli banálnímu problém, léčit si ego, to se mu povedlo… ještě že jich takových je málo.

Zapa

Jestli nebylo přemrštěné ego spíše na straně té cestující. Asi bych to takhle taky neřešil, každopádně bylo dobré, že se madam spálila.

Rostislav

Zdravím, nemusí náhodou změnu SPPO schválit ministerstvo dopravy? Zvlášť, pokud jde o státní organizaci? Díky za relevantní odpověď.

D.U.

Zdravím. ČD nejsou státní organizace ale akciová společnost. Pokud SPPO nejsou v rozporu se zákonem, proč by do toho měla rád kecat?

D.U.

*měl stát kecat

Bob

To jste to zase domotal. Ve vztahu mezi dopravcem a cestujícím je přece úplně jedno, jestli dopravce je akciovka, obecně prospěšná společnost, organizační složka státu nebo živnostník. Zákon platí pro všechny dopravce stejně.

Leinad

Spíše jak je to s vlaky v závazku?
ROPID napsal vlastní „šablonu spp“ a když dopravce chce jiné spp, musí se schvalovat.
Ministerstvo nezajímá, co je za spp v objednaných rychlících?

Bob

Smluvní přepravní podmínky se sice přikládají k žádosti o licenci, ale nejsou předmětem schvalování. Změnu SPP dopravci nikdo schvalovat nemusí, předložené SPP nejsou součástí rozhodnutí o udělení licence.
SPP různých integrovaných systémů jsou pro cestujícího závazné jen na základě toho, že je jako své SPP vyhlásí příslušný konkrétní dopravce. Organizátor IDS není smluvním partnerem cestujícího. Jestli může dopravce vyhlásit více různých SPP pro tentýž spoj a jestli si cestující může vybrat, na které z těch podmínek přistoupí, to by byla docela komplikovaná otázka.

Leinad

Já myslím „schválení spp objednavatelem“, když objednavatel chce svoje podmínky.
Ano, cestující formálně není ve vztahu s organizátorem IDS. Prakticky koupím jednu PID jízdenku podle stejného tarifu i SPP. Teoreticky při každém přestupu uzavírám smlouvu s „novým“ dopravcem, prakticky je ta smlouva kopie toho co vydal ROPID (jen s „podpisem“ jiného dopravce).

Bob

Přepravní řád vydává ministerstvo, smluvní přepravní podmínky vydává dopravce. Tedy už je to trochu jinak než za komunistů, kdy se to pojímalo tak, že dopravce provádí místní úpravu přepravního řádu.

Nováček

Lidé se začínají nesmyslu bránit a to je dobře. Pár iniciativních blbců to asi s pokutou zkusí, zbytek to velkoryse přehlédne, pokud dotyčný odpírač nebude vysloveně provokovat a zůstane někde rozumně bokem. V Americe takto po zastřelení ochranky obchodu a několika napadeních při vymáhání roušky nejméně ve dvou státech zase vrátili dobrovolnost…

Zapa

Aha, takže když to tady začnou ovlivňovat nevyrovnaní jedinci s bouchačkama, bude všechno OK?

Nováček

Víte, to je celkově o pojetí, kdo je důležitější. Jestli erár a nebo vaše svoboda. A ano, toto je v Americe ještě pořád hodně jiné. Proč myslíte, že nás EU postupně začíná v tichosti odzbrojovat? Se zastřelením byť sebepitomějšího děžurného samozřejmě nesouhlasím.

Adamgolias

Samozřejmě že stát ! Na dementech co nesnesou mít deset minut zakrytou hubu se nejspíš silná společnosti stavět nedá . A stát je důležitější proto ,že zlomenou nohu mi žádná svoboda neopraví . Státem financována nemocnice ano.

Nováček

Pak tedy vítejte v totalitě, už brzy.

ABC

Úředník promluvil

Zapa

Mmch paní byla zrovna odpíračka za každou cenu a jednání s ní nebylo údajně vůbec jednoduché. Svědků je na to dost.

Nováček

U lidí, kteří neznají míru, je to složité na obě strany. V tom bych s vámi souhlasil. Veřejná debata se vyhrocuje, to je ostatně vidět i tady. Pokud schází uměřenost v počátku a opatřeních samotných, není se ostatně co divit.

Adamgolias

To není o míře . Nemít zakryté ústa může poslat jedince na respirátor. Co je na tom k nepochopení?

ABC

Tak si noste respirátor sám nikdo vás nikam nepošle

Petr766

Mám informace opačné, přímo z vlaku.

Zapa

Já také. A teď kde je pravda.😉

Laborec425

Jelikož si lidi navzájem i sobě pořád jen lžou, .. a nejvíc na internetu, kde nejsou vidět, tak pravdu asi nezjistíme :).

medvěd

Tak platí zákaz zahalování obličeje nebo ne ?! Ať si to Hamáček vyříká s Prymulou. Tak kdo má pravdu ?

Greta

Vláda jako celek, ta rozhodla.

Bob

Ale prdlajs. Vláda by mohla omezovat svobody občanů jen za nouzového stavu. Na základě hygienického zákona může takové nařízení vydávat jen orgán ochrany veřejného zdraví, a to vláda není. Vláda mohla nanejvýš něco doporučit nebo nedoporučit, tak jako vy nebo já.

jirka

maj na zavedení a vybírání takovéto pokuty vůbec nárok v zákoně?

Libor

České dráhy mají přepravní podmínky již hoodně dlouho a samozřejmě jsou v nich uvedeny i sankce a je to vše dle zákona. Obecně v přepravních podmínkách nebo v jakýchkoliv podmínkách např. pro vstup do obchodních center mohou být pravidla a sankce uvedeny také.

Petr766

Minimálně to neoprávněné zastavení vlaku je hodně sporné a něco mi říká, že se tohle ještě řešit bude.

Libor

Máme nějaké nařízení, které někteří cestující nedodržují a vlastně tím ohrožují ostatní, protože je můžou nakazit. Pokud si cestující odmítne nasadit roušku i po několika výzvách tak mimořádně zastavit vlak a dát to cestujícímu k úhradě je za mne zcela v pořádku. Řešit se to asi bude, ale toto mi přijde zcela adekvátní.

Frantík

No minimálně můžu žádat odškodnění za zpoždění (aspoň teoreticky)

jirka

právě proto od doby rouškové jezdím jen a pouze autem, tam mi žádný pokuty nehrozí 🙂

Aslanex

Je to hodně sporné. Podle některých výkladů nelze nošení roušky považovat za ochranu zdraví, dokud není jedinec zjevně nakažlivý např. kašlem. V tom případě by pak neměl zaměstnanec mít právo ji vyžadovat.

MiKi

Tak kdyby jste byl konkrétnější. Jinak váš příspěvek spadá pod JPP.

Bob

Za ochranu zdraví to jistě považovat lze, ale otázka je, v jaké míře může orgán ochrany veřejného zdraví jen tak ze své vůle nařizovat zdravým občanům preventivní opatření. Jestli se například může hlavní hygienik jednoho krásného rána probudit a vydat nařízení, že všichni chodci musí preventivně nosit přilby proti meteoritům.

PAnda

z Rokycan do Plzně bez roušky s rohlíkem a třetinkou pilsneru v plechu je můj standard – koneckonců, za těch 10 minut to ani kolikrát nejde stihnout

Zapa

A teď mi řekněte, jestli byste těch 10 minut nepřežil i s tou rouškou. To musí být pohled, když do sebe cpete rohlík a zapíjíte to Plzní. 🤣

PAnda

nepřežil, páč se na rozdíl od zmiňovaných potravin špatně tráví……..a PS – rohlík mám pěkně s kolečky gotaje z papíru případně přikusuju hermelín

Jaroslav

Přesně kvůli lidem jako jste vy, se českým mužům (ne plošně) říká knedlíci…

PAnda

ano, s tím souhlasím a nemám s tím problém, při kontaktu s průvodčím si roušku nasadím na těch 30 sekund (ano, mastnejma prackama) pak si ji pěkně zatočím do sáčku a pokračuju v konzumaci- – pěkně dle zákona

Tomáš V.

Gothaj? Já si taky někdy u pultu koupím hanácký salátek, ale aby se někdo veřejně chlubil, že se cpe sračkama, to se moc často nevídá. 😂

Adamgolias

Hmm , a drží to pračka má , kterými otevíral dveře , na které sahalo 1000 lidí před ním . Pak tou mastnou rukou od gothaje sahne na sedadlo , do kterého si sedne člověk dodržující standarty střední Evropy 21. stol. Ach jo , to je jak z knihy ,,Přemyslovská epopej . Takhle se tam chovali. Jenže to je z doby před 800 lety , před Listerem , Kochem ,Pasteurem a jinými , kteří , alespoň jsem měl pocit , krom divochů zasáhli svými objevy do chování lidí. ,

PAnda

máte recht…. a strach….tak na zdraví 🙂

Greta

To ohrožujete hlavně své zdraví, gothaj bych já osobně nepozřel. A navíc vás to vyjde dráž než jízdenka. Ale připadáte si jak rebel, tak to asi za to stojí.

D.S.

A když budu mít na stolku pivo s argumentem, že právě konzumuji, tak by se mě roušková povinnost týkat stále snad neměla?

Jenda-71

Jo někteří chytráci jedí tatranku z Břeclavi až do Prahy. Chcete se k nim přidat?

D.S.

Ani ne, nejde mě o obcházení, ale když jedeme na čundr, tak pivo skutečně konzumujeme převážnou část cesty.

Miloň

To může být jen otázka času než se ve vlacích zakáže konzumace alkoholických nápojů.

Nováček

A časem i jídla, zpěvu (toho už vlastně máme), mluvení, smíchu…

D.S.

To snad ne. Jít cestou jako polští pokrytci, kteří se neumí chovat. Tím by padla jedna z mála výhod železnice na lokálních tratích. Nevím, komu je co do toho, když si dám cestou jedno dvě piva.

Nováček

To byste se divil. Hlupáků, kteří chtějí řídit druhé, přibývá jak hub po dešti.

švestka

To by se asi samotným dopravcům prodávajícím pivo z minibaru nebo donáškovou služnou a už vůbec ne dceřiné firmě ČD JLV moc nezamlouvalo.

Jiří 24

Když by zavedli zákaz konzumace čehokoliv, co není koupeno na palubě vlaku, s tím že by na tom musela být nálepka s logem ČD restaurant se servisem JLV, tam kde by nebyl jídelák tak s logem ČD minibar, a když by tam nebylo ani ČD bistro, tak pouze nealko a jídlo, žádnej chlast.

švestka

Tak zákaz konzumace čehokoliv by znamenal i zákaz konzumace jídla a nealka, že.
A ještě by to spravila účtenka z Pontu (také dceřiný majetek ČD), tam pak bude plechovka gambáče za 60 korun…

watslaw

Ne, tam se zakáže jen konzumace vlastních alkoholických nápojů, a ty v těch minibarech patřičně podraží (nezavedl nakonec už regiojet něco podobného?).

švestka

To nevím, při ceně piva 20 Kč to nikdo neřeší, až ČD napálej cenu piva na 200 Kč, tak to moc cestujících do vlaků nepřiláká.

Adamgolias

V diskusích se tu volá po nových , modernizovaných vlacích . A pak jede pan DS na čundr jak v osmdesátých letech . Jenže tenkrát vracel flašky , dnes zůstanou plechovky na sedačkách . Jsou ty nové vlaky pro tento druh ,,cestujících,, potřeba? Co třeba zavest 3. třídu , tam bude podestýlka , prskalove , umastenci , mezi tím polevou po podlaze cikanata a usoplene nenaockovane děti biomatek . Ostatní , toužící po čistotě a klidu klasika 2. třída.

Ferda Vomáčka

Klasický přístup moravských dělníků jezdících do Prahy

Nováček

Jo, tenhle národ si vždycky uměl poradit a myslím, že třídní původ s tím nesouvisí. Já se s tím teď setkávám u statečných učitelů, řidičů, kněží, průvodčích…

M H

Pivo na stolku nestačí. Správný postup je sundám roušku, napiji se, nasadím roušku…nikoliv čumím na pivo bez roušky!

Lada

Pokud budete mít pivo odložené, tak logicky bude pivem odloženým, nikoliv konzumovanýn, takže logicky by se povinnost týkat měla. To by pak každý mohl říct, že s sebou má na výlet petku s vodou, takže konzumuje.

Gloglo

V cervnu kdy jeste rousky byly povinne jsem v Zapadnim expresu zazil pruvodci bez rousky. V osobaku v jiznich Cechach jsem zase zazil nesmyslnou buzeraci kdy jsem byl v celem vagonu jediny cestujici a nemel ani koho ohrozovat a malem me pruvodci bez rousky vyhodil z vlaku:D

Nováček

Klasika, toto je prostě jeden z momentů, kdy okamžitě poznáte, koho máte před sebou. Podobně to fungovalo za Protektorátu. Byli čeští četníci, co fungovali jako záchrana českých lidí a byli jiní, kteří byli ochotnou a prodlouženou rukou okupačních úřadů a bylo se jich třeba bát více než gestapa, protože znali a rozuměli.

Tomáš V.

No jasně.

„No bože, tak jsem jel 70 km/h místo 50 km/h. Byla prázdná silnice, nikde nikdo, tak co jako? Támhle krade Kalousek a oni MNĚ chtějí pokutovat za tohle? No, věřili byste tomu?”

Úplně to slyším. Klasika. Za nedodržení pravidel může přijít trest a je to tak naprosto správně. A jelikož Češi mají s pravidly celkově problém, dobře jim tak:)

Tomáš V.

Samozřejmě je to *mě, už nikdy nebudu komentovat z mobilu…

jirka

trestů za cokoliv teď máme víc než za socialsmu, to je realita

Frantík

V takovém případě je namístě úprava pravidel v krajních případech (dobrý příklad – vypínání semaforů večer), nebo ono „přimhuřování očí“, pokud není možno všechny situace ošetřit.

Hodně štěstí

Ještě by to chtělo v SPPO upřesnit přesně jakých pokynů se to týká. Protože pak by vám teoreticky mohl průvodčí dát pokyn, že máte udělat třicet dřepů a za neuposlechnutí dostanete přirážku 1000,-. 😁

Jiří 24

To by potom mohl dát pokutu od neuzavření dveří do kupé po otevření okénka při zapnuté klimě/topení. To aby si do vlaku každý nachystal preventivně několik tisícovek, aby to mohl zacálovat 😁

David

…pokuta 1000 korun, která je snížena na 400 Kč při zaplacení do 14 dnů. Takže vám stačí mít s sebou dostatek čtyřsetkorun.

rtep

A kolik zaplatí parta trampů, pějící hezké, byť náhubkem deformované písně?

švestka

Zpěv plukovník zakázal, musíte přes čáru do Rakouska!

Milion plus

Tak tohle se vám povedlo 😂😂

Vlado99

Ale bacha, tam je za nenošení roušek pokuta 40€.

Petr

Konečně. Ve Španělsku byste dostali flastr jako krava a sem s mínusy. Holt, Češi jsou Češi. Buďte má sebe hrdí

Vlado99

V Portugalsku jakbysmet

Někdo

Chtěli jste Chorvatsko budete mít i roušky i další omezení bravo vám

Koro

Boze boze

Rajče

Vzácný případ exempláře Dutohlava Babišova 🙂

Jaroslav

Háčky, čárky!

Jaroslav

Teda – tečky, čárky. Je smutné někoho upozorňovat na hotentotismum a pak to dělat sám… 😀

Petr766

Kréty se to týká taky?

Jirka B

Ja porad nechapu ten pojem „ochrana dychacich